Managementul carierei

Cum să devii procuror militar? Obligațiile procurorului militar

Cuprins:

Video: Profesii juridice - cum ajungi judecător sau procuror (despre admiterea la INM) 2024, Mai

Anonim

Procurorii sunt capabili să reprezinte urmărirea penală în instanță și să monitorizeze punerea în aplicare a legii în aproape toate domeniile vieții umane. Procurorul parchetului militar are puteri similare, dar acționează exclusiv în trupele ruse și în alte unități de putere.

Atribuțiile

Procurorul, fie că este militar sau civil, are două funcții importante - adică reprezentarea urmăririi penale în instanță și supravegherea implementării tuturor legilor.

Dacă o persoană este acuzată de o infracțiune, procurorul militar este responsabil pentru furnizarea tuturor probelor în instanță că este vinovată. După finalizarea anchetei, se încheie o concluzie în cazul în care urmărirea penală descrie întreaga structură a infracțiunii, listează persoanele implicate în aceasta și probele vinovăției infractorului. În plus, toate materialele de caz sunt transferate procurorului militar adjunct sau însuși procurorului, iar acesta le studiază cu atenție.

În cazul în care, din orice motiv, procurorul a fost găsit neconvingător de către procuror, dosarul penal va fi readus la investigație. În cazul în care procurorul a acceptat cazul și l-a trimis instanței pentru examinare suplimentară, acesta va trebui să reprezinte urmărirea penală.

O altă sarcină principală a acestui specialist este supravegherea implementării tuturor legilor din trupele Federației Ruse și ale altor agenții de aplicare a legii. Astfel, procurorul militar al garnizoanei trebuie să accepte și să ia în considerare plângerile soldaților care se încadrează în jurisdicția sa, în timp ce procurorii de rang superior pot comanda inspecții și audituri în trupe, pot da instrucțiuni scrise sau orale directe anchetei atunci când iau în considerare orice infracțiune pentru a elimina infracțiunile în timpul anchetei.

De asemenea, aceștia au obligația de a aduce infractorii în răspundere administrativă, disciplinară, materială sau penală.

În plus, procurorul militar este obligat să efectueze lucrări care vizează prevenirea și reducerea criminalității în toate structurile de putere ale Federației Ruse.

Cum să devii procuror?

Un procuror militar sau civil este o funcție, nu o profesie. Pentru a-l lua în viitor, trebuie să studiați mai întâi la o universitate cu diplomă în jurisprudență și să obțineți un loc de muncă în parchet ca procuror militar asistent. Puteți, de asemenea, ocupa această poziție ca investigator.

Este demn de știut că formarea în bazele jurisprudenței ar trebui să fie efectuată la o universitate militară, deoarece diplomele civile pot să nu fie adecvate pentru angajarea ulterioară în parchet.

În zilele noastre, toate crimele grave sunt cercetate doar de comisia de anchetă. Și dacă în trecut ați lucrat ca anchetator și ați decis să găsiți un loc de muncă în parchetul militar, atunci experiența trecută poate fi utilă într-o nouă poziție.

Ar trebui să fiți la curent cu unele dintre restricțiile care așteaptă viitorul procuror. Acest lucru este valabil mai ales pentru procurorii din armată, deoarece pentru militari cerințele pentru reguli au fost întotdeauna mai mari. De exemplu, un angajat al parchetului militar nu are dreptul să se alăture unui partid politic, să se angajeze în afaceri și să fie ales în nicio structură de stat sau municipală. El își poate combina munca de procuror doar cu activități educaționale, științifice sau creative.

Toate restricțiile de mai sus pot fi explicate pe deplin, întrucât aderarea la un partid politic sau dobândirea unei afaceri poate împiedica activitatea imparțială a procurorului.

Indemnizație de numerar

Poziția procurorului este destul de mare plătită în comparație cu alte specialități. Acest lucru este valabil mai ales în privința parchetului militar, deoarece salariul angajaților din el este cu câteva zeci de procente mai mare decât cel al procurorilor civili.

Alocația lor în numerar variază între 60 și 80 de mii de ruble, în funcție de regiunea și agențiile de aplicare a legii care sunt sub control. În timp ce salariul maxim al unui procuror civil este de 50 de mii de ruble.

Ce abilități ar trebui să aibă un procuror militar?

În primul rând, un cetățean care dorește să ia poziția descrisă, așa cum am mai spus, este obligat să studieze la orice universitate militară cu diplomă în jurisprudență. Pentru activitatea de succes în calitate de procuror militar, este necesar să cunoaștem bine toate legile Federației Ruse, deoarece cea mai mare parte a activității profesionale va fi monitorizarea implementării acestora. De asemenea, intelectul dezvoltat, disciplina și memoria bună nu vor fi de prisos.

Pericol de muncă

Angajații Ministerului Afacerilor Interne și ai oricărei agenții de aplicare a legii prezintă întotdeauna o amenințare directă pentru viață. Acest lucru este valabil mai ales când procurorul prezintă o acuzație împotriva infractorilor influenți.

În plus, sunt testate și criteriile morale ale oamenilor din acest domeniu de activitate - adesea încearcă să le mituiască, iar dacă se întâmplă acest lucru, atunci ei înșiși se transformă în infractori.