rezumat

Rezumat executiv clerical: Nuanțe și puncte cheie

Funcționarul, după cum arată sondajele, este în prezent una dintre cele mai răspândite și căutate profesii deja existente în țara noastră. Pentru a deveni un solicitant de succes pentru această specialitate și a redacta corect un CV, trebuie să fiți conștienți de caracteristicile funcționarului, cerințele angajatorului, nivelul de educație și abilitățile pentru ocuparea acestei funcții. Acest articol vă va ajuta să înțelegeți toate acestea.

Responsabilitățile funcționarului

Desigur, domeniul de activitate poate varia în funcție de compania în care intenționați să obțineți un loc de muncă, dar totuși responsabilitățile principale, abilitățile care ar trebui să includă orice eșantion de reluare al funcționarului, sunt următoarele:

  • Cunoașterea obligatorie a sistemului unificat de gestionare a înregistrărilor de stat, precum și regulile de lucru cu documentația organizației dvs.;
  • responsabilitatea pentru fluxul de lucru al companiei;
  • controlul executării la timp a documentelor;
  • prelucrarea și înregistrarea ulterioară a corespondenței;
  • lucrați cu clienții, inclusiv și apeluri telefonice;
  • lucrează cu arhiva.

Salariu

Reluarea funcționarului de eșantion trebuie să aibă așteptări adecvate cu privire la salarii. Salariul unui astfel de specialist în Rusia este de la 10 la 40 de mii de ruble. La Moscova și Sankt Petersburg, bara superioară poate ajunge până la 50 de mii de ruble. Astfel, salariul mediu este de aproximativ 25 de mii de ruble, dar regiunea, dimensiunea companiei și experiența viitorului angajat au o influență mare asupra acesteia.

Cerințele solicitantului

După cum arată o analiză a condițiilor angajatorului, pentru ocuparea acestei funcții este de dorit și chiar necesar să existe o diplomă de învățământ profesional superior. Un eșantion de rezumat clerical conține de obicei informații despre următoarele specialități relevante 100%:

  • documente;
  • păstrarea și arhivarea înregistrărilor;
  • activități de bibliotecă și informații;
  • managementul suportului documentației;
  • tehnologia securității informației.

Calitățile dvs. personale sunt foarte importante. Funcționarul trebuie să fie atent, executiv, capabil să se concentreze rapid și să nu se piardă în volume mari de informații, să fie gata să-l analizeze și să îl sistematizeze. Munca implică comunicarea cu oamenii - politețe, sociabilitate, lipsită de conflicte - aceste calități sunt sigur că împodobesc funcționarul din cadrul CV-ului. Dezavantajul este monotonia și natura sedentară, deci fără răbdare și perseverență nu se poate face.

CV-eșantion al secretarului

  1. În antet indicați numele, informațiile de contact (locul de reședință, data nașterii, starea civilă, numărul de telefon de contact, adresa de e-mail). Nu uita de fotografiile de afaceri de înaltă calitate.
  2. Informații de bază ca răspuns la postul vacant:

    • tipul de angajare (complet, parțial etc.);
    • experiență de muncă (da, nu);
    • cunoașterea limbilor;
    • Disponibilitatea de a calatori:
    • permisul de conducere, disponibilitatea mașinii.
  3. Pictează-ți bine experiența de muncă, având cele mai proaspete la început, apoi trecând în retrospectivă. Mai întâi, indicați perioada de timp, apoi numele organizației, poziția pe care o ocupați și descrieți în detaliu responsabilitățile.
  4. Secția educație Începi cu un învățământ superior - universitate, facultate, specialitate, ani de studiu, calificarea diplomei tale (licențiat, specialist, master). Apoi enumerați datele despre învățământul suplimentar și / sau învățământul secundar.
  5. O parte foarte importantă este abilitățile dvs. profesionale. Aceștia trebuie să abordeze cât mai exact cerințele pentru îndatoririle funcționarului specificate deja în acest articol. De asemenea, abilități excelente pentru calculatoare sunt necesare atât în ​​general, cât și în programele de birou speciale și pe Internet (notează acest detaliu foarte bine), echipamente de birou și abilități de comunicare de afaceri.
  6. Calitățile tale personale. Setul lor ar trebui să se potrivească angajatorului dvs. cât mai mult posibil, dar să nu fie îndepărtat.

Sperăm că CV-ul funcționarului, al cărui eșantion am furnizat-o, vă va ajuta să întocmiți o carte de vizită personală solicitată.