Managementul carierei

Aviatorul este prestigios și dificil

Video: ASÍ es la MATEMÁTICA en la UNIVERSIDAD más CARA del MUNDO💰(HARVARD DEPARTMENT of MATHEMATICS) 2024, Iulie

Profesiile sunt diferite. Care dintre băieți nu au visat să devină pilot sau astronaut în copilărie? Ce fel de profesie este aceasta - aviator? Ce responsabilități are pilotul? Și ce calități ar trebui să aibă un viitor candidat? Aflați din acest articol.

Ce fel de profesie?

Un aviator este un specialist care controlează, conduce și servicii aeronave de diferite tipuri și clase. Aceasta include piloți, piloți, astronauți. În conformitate cu domeniul de activitate, profesia de aviator poate fi civilă, militară sau amator.

Această profesie este considerată una dintre cele mai plătite. Un aviator este întotdeauna prestigios și responsabil. Desigur, acum munca a fost simplificată prin dezvoltarea progresului, automatizarea sistemului. Dar mai devreme era o slujbă care necesita o concentrare extraordinară de atenție.

Studierea durează aproximativ 5 ani. Cu toate acestea, după ce este necesar să practicați zboruri în diverse companii aeriene.

Apropo, profesia de aviator este considerată masculină, deoarece femeile sunt de obicei mai puțin stabile. În plus, pasagerii au încredere într-un bărbat mai mult decât în ​​controlul unui avion. Cu toate acestea, există printre piloți și femei.

Atribuțiile

Aviatorul este o profesie dificilă, el trebuie să efectueze multe operații în același timp:

  • controlul echipajului;
  • executarea instrucțiunilor controlorului de trafic aerian;
  • monitorizarea citirilor instrumentelor;
  • respectarea strictă a căii și a timpului;
  • luarea deciziilor cu privire la decolare și aterizare, precum și responsabilitatea în caz de situații de urgență.

În ciuda cerinței de respectare strictă a instrucțiunilor, aviatorul ar trebui să fie ca un întreg cu vehiculul, să îl simți, pentru că este foarte important. La urma urmei, nu știi niciodată ce situație se poate întâmpla pe cer.

Dacă un aviator poate controla un elicopter cu avionul, prin urmare, el are nevoie, în funcție de specializarea sa, pentru a avea o idee despre transport, despre structura acestuia și pentru a monitoriza starea acestuia.

Calitățile candidatului

Pentru a deveni pilot, trebuie să aveți o listă de calități destul de extinsă.

În primul rând, este stabilitatea neuro-emoțională. De asemenea, viitorul aviator ar trebui să fie responsabil, să poată lua rapid decizii și să găsească o cale de ieșire din situații dificile. În plus, un nivel ridicat de inteligență și o lipsă de frică de înălțimi sunt importante.

Pilotul trebuie să aibă o sănătate bună, un aparat vestibular stabil și o viziune bună, deoarece zgomotul, vibrațiile, presiunea scăzută și lipsa de oxigen în cabină au un efect negativ asupra organismului.

Aviatorul este o profesie foarte importantă, pentru care nu toată lumea este potrivită. Dar devenind el, o persoană capătă o experiență și emoții de neuitat.