Munca bodyguard: caracteristici, fișa postului și comentarii

Video: Cum Arata Viata Unui Agent Secret 2024, Iulie

Ce se știe despre profesia de bodyguard? Probabil, reprezentanții acestei ambarcațiuni sunt tipi mari, duri, care protejează oamenii foarte importanți de pericol. E chiar asa? Totul despre profesia de bodyguard va fi descris în acest articol.

Ce este o gardă de corp?

De îndată, merită aruncat stereotipul conform căruia protecția personală este un indicator al statutului, prestigiului și bogăției. Adesea, gărzile de corp sunt necesare pentru a-și proteja viața și pe cele ale celor dragi. Nu întotdeauna oamenii înstăriți au protecție personală. Din ce în ce mai mulți, nu cei mai bogați cetățeni încep să folosească serviciile unui bodyguard. Și pot fi multe motive pentru aceasta: amenințări constante, teama de răzbunarea cuiva etc.

Cum este munca de gardă de corp? Un angajat de calitate și competent în domeniul securității personale ar trebui să fie calm, puternic fizic și, cel mai important, atent. Garda de corp trebuie să se mențină constant, în caz contrar, poate exista riscul de a-și pierde locul de muncă.

Dar ce înseamnă descrierea postului despre agenții de pază personali? Munca ca bodyguard este puțin probabil să fie obținută fără o educație adecvată (educație fie în specialitatea necesară, fie cursuri speciale), licență pentru desfășurarea activităților sale profesionale și licență pentru arme. În plus, bodyguardul trebuie să cunoască conținutul unui număr mare de regulamente și reguli și, de asemenea, să poată aplica aceste reguli în practică. Garda personală este subordonată șefului serviciului de securitate.

Despre calitățile personale ale unui bodyguard

Numai dacă sunt deținute anumite calități și abilități poate fi obținută lucrarea în cauză.

Un bodyguard personal este puțin probabil să fie o persoană nervoasă, neatentă și iritabilă. Trebuie să aveți calități și trăsături de caracter complet diferite pentru a lucra în paza personală. Dar care sunt aceste calități?

După cum am menționat mai sus, aceasta este, desigur, o atenție sporită. Nu este suficient să ai doar un fizic puternic. Pentru a obține un loc de muncă trebuie să fii foarte deștept, poate chiar o persoană vicleană. Băieții sănătoși pe călcâiul unei persoane importante sunt arătați doar în filme. De fapt, bodyguardul este o persoană secretă, lipsită de claritate. El trebuie să poată dizolva în mulțime, să observe ceea ce alții nu observă - chiar și cele mai mici detalii. Doar prin sentimente crescute și capacitatea de a anticipa pericol poate fi obținută o gardă de corp.

De asemenea, merită evidențiat principalii factori care împiedică achiziția unui post:

  • sistemul nervos slab;
  • orice probleme de sănătate;
  • anxietate crescută;
  • oboseală;
  • activitate crescută sau scăzută;
  • gândire insuficient dezvoltată, memorie slabă.

Responsabilități bodyguard

Se poate elimina cea mai de bază datorie a unui paznic personal: protejarea persoanei protejate.

Cu toate acestea, nu toate atât de simple. Această obligație se încadrează în numeroase funcții mari și mici, care trebuie îndeplinite într-o manieră de înaltă calitate. Munca de gardă de corp este o profesie foarte responsabilă. Există, de asemenea, o fișă de post pentru acest meșteșug, în care sunt scrise următoarele despre îndatoririle:

  • executarea competentă a funcțiilor atribuite salariatului;
  • vigilență pe tot parcursul zilei de lucru;
  • luarea de măsuri pentru eliminarea amenințărilor la adresa persoanei protejate;
  • concentrați-vă pe munca unuia, interzicerea de a fi distras de factori externi;
  • aplicarea funcțiilor decisive, competente și bine coordonate în caz de pericol sau amenințare;
  • raportează șefilor despre situația actuală.

Despre răspunderea bodyguardului

Fișa postului conține, de asemenea, o secțiune cu privire la responsabilitatea unui reprezentant al unei astfel de profesii ca garda de corp.

Munca este într-adevăr complicată și chiar periculoasă și, prin urmare, responsabilitatea corespunzătoare este atribuită salariatului. Iată ce prescrie fișa postului:

  • garda de corp este responsabilă pentru îndeplinirea necorespunzătoare a funcțiilor lor și cu atât mai mult pentru nerealizarea completă a acestora;
  • pentru cauzarea diverselor tipuri de daune materiale;
  • pentru infracțiuni disciplinare, administrative sau chiar penale.

Astfel, toate punctele enumerate mai sus cu privire la responsabilitatea bodyguardului sunt dezvăluite pe deplin și destul de corecte.

Despre drepturile de gardă de corp

Și ce spune instrucțiunea privind drepturile unui reprezentant al profesiei în cauză? Ce oportunități legale oferă această lucrare?

Garda de corp-gardă personală are dreptul:

  • privind garanțiile sociale;
  • cerințe din asistența de conducere;
  • cerințe din partea autorităților pentru condiții optime de muncă;
  • privind cunoașterea documentelor și normelor acceptate, într-un fel sau altul, referitor la specialistul în cauză;
  • să facă urări autorităților, proiectelor și planurilor care pot contribui la funcționarea optimă și eficientă a organizației.

Astfel, drepturile profesionale ale unui bodyguard nu sunt practic diferite de drepturile profesionale ale niciunui alt angajat.

Cine este un traducător bodyguard?

Ciudat, dar profesia de bodyguard are destul de multe subspecii: funcționează ca șofer-bodyguard, bodyguard-contraintelligence etc.

Un traducător personal este doar unul de acest fel. Ce puteți spune despre reprezentantul acestei profesii?

Traducătorul bodyguard (un alt nume este referentul bodyguard) este, s-ar putea spune, topul scării carierei, cea mai prestigioasă și cea mai plătită profesie din domeniul securității personale. La urma urmei, o persoană protejată, de fapt, ucide două păsări cu o singură piatră: angajează o persoană cu care ar putea să negocieze și, în același timp, să se simtă în siguranță. Desigur, nu toată lumea își poate permite un astfel de paznic. În plus, trebuie să existe o nevoie certă pentru un astfel de specialist.

În ceea ce privește bodyguard-traducătorul însuși, merită spus că are funcții, drepturi și obligații avansate. În consecință, responsabilitatea îi revine foarte mult.

Despre pericolele profesiei

Există patru tipuri de pericol la care pot fi expuse gărzile personale.

Acestea sunt clasificate în funcție de realitate.

Există un așa-numit „pericol potențial”. Implică faptul că profesia de bodyguard este periculoasă în sine. Ținta poate fi nu numai persoana protejată, ci și paznicii ei înșiși. Merită menționat așa-numitul „război concurențial” și subspecia sa. Chestia este că cu cât tensiunea este mai mare „de sus”, cu atât este mai mare riscul pericolului pentru garda de corp în sine.

Următoarea vedere este un pericol imaginar. Esența sa este deja clară din nume: bodyguard-ul în sine reprezintă o amenințare în propria lui minte. Această situație poate avea atât o conotație pozitivă, cât și una negativă. Pe de o parte, sentimentul pericolului imaginar poate fi o intuiție bună. Și pe de altă parte - alarmismul obișnuit, care în niciun caz nu ar trebui să fie supus unui bodyguard.

Responsabilitatea provocată este genul de pericol pe care îl poate provoca el însuși paznicul. Mai simplu spus, munca slabă a unui bodyguard duce la amenințări și pericole reale care vor fi direct provocate chiar de garda personală.

Și, desigur, adevăratul pericol. Explicați acest fenomen nu are sens. Cu toate acestea, este demn de menționat că garda de corp este întotdeauna eliminată mai întâi și doar apoi o persoană importantă.

Unde pot primi garda de corp?

Cei care doresc să obțină poziția în cauză ar trebui să țină cont, ca opțiuni, în primul rând de orașe mari, mari.

Este puțin probabil ca în provinciile mici, și cu atât mai puțin în sate și sate, să funcționeze ca garda de corp. Moscova, Minsk, Kiev, Astana și multe alte capitale ale diferitelor state sunt adesea pline de reclame pentru căutarea unei gărzi de corp personale.

Însă merită luat în considerare faptul că cei care caută protecție sunt puțin probabil să angajeze pe cineva oribil. De regulă, sunt necesare contacte, trustee care ar putea confirma că paznicul angajat poate fi de încredere. Astfel, pe lângă dificultățile din profesia în sine, munca „bodyguard-body personal” poate fi destul de dificil de obținut. Sankt Petersburg, Ekaterinburg, Ufa și alte orașe mari sunt acele regiuni în care pot exista locuri libere pentru profesia în cauză. Dar, după cum am menționat deja, principalul lucru sunt conexiunile sociale bune.