Managementul carierei

Șofer de profesie. Descrierea profesiei, salariul

Profesia de șofer este una dintre cele mai căutate în multe țări. Dezvoltarea infrastructurii de transport crește cerințele pentru șoferi și calitățile lor profesionale. Alegerea acestei profesii implică nu numai dorința de a petrece multe ore la volanul unui vehicul, dar și prezența unor calități profesionale care vor ajuta să devină maestru al ambarcațiunii lor.

Șofer de profesie. Descriere și caracteristici

Șoferul este un lucrător care conduce un anumit vehicul și are permis de conducere cu categoriile deschise corespunzătoare. Un șofer este necesar în multe sectoare ale economiei și producției, așa că găsirea unui loc de muncă pentru un specialist în acest domeniu nu este dificilă. Companiile mari au propria flotă și angajează șoferi pentru trafic regulat de pasageri și mărfuri. Profesiunea de șofer de mașină solicită cel mai mult în taxiuri care sunt disponibile în fiecare oraș.

În afară de mașini, șoferii conduc troleibuze, tramvaie, autobuze, echipamente speciale, etc. Ele disting între vehiculele pentru transportul de pasageri, transportul de marfă și alte sarcini. Oricât de mult șoferul conduce vehiculul, el este întotdeauna responsabil pentru siguranța mărfurilor transportate și viața pasagerilor. Pentru a deveni șofer al unui anumit vehicul, trebuie să aveți drepturi care confirmă capacitatea de a conduce acest vehicul.

Categorii de permis de conducere

Pentru a conduce o motocicletă, trebuie să aveți permis de conducere cu categoria A. deschisă. Prezența în certificatul din categoria A indică faptul că șoferul poate conduce vehicule pe două roți, precum și o motocicletă cu o mașină laterală, a cărei greutate în trepte complete nu depășește 400 kg. În această categorie se distinge subcategoria A 1, a cărei deschidere face posibilă controlul modelelor de motociclete cu o capacitate mică a motorului.

Categoria B este autoturisme care au până la opt locuri pentru pasageri și cântăresc până la 3.500 kg. Prezența acestei categorii indică faptul că șoferului i se permite să conducă o mașină cu o remorcă mică (până la 750 kg) sau un tren de transport cu o greutate totală care să nu depășească trei tone și jumătate. Pentru a conduce un vehicul cu o remorcă grea, șoferul trebuie să aibă categoria BE.

Pentru a conduce camioane este necesară o categorie deschisă C. Aceste vehicule includ camioane cu o greutate de peste 3,5 tone, inclusiv cele cu remorcă mică. Pentru a conduce un camion cu o remorcă grea, trebuie să aveți o categorie CE suplimentară. De asemenea, subcategoria C1 și C1E se disting în categoria C. Deschiderea subcategoriei C1 vă permite să controlați camioanele în intervalul de greutate de 3,5-7,5 tone. Subcategoria C1E include camioane cu remorcă grea, a cărei masă depășește 750 kg, cu condiția ca greutatea totală a întregului tren să nu depășească douăsprezece tone.

Categoria D din permisul de conducere indică faptul că șoferul poate efectua transport de pasageri, inclusiv pe vehicule cu remorcă ușoară. Astfel de mijloace includ autobuzele și taxiurile cu traseu fix, al căror număr de locuri pentru pasageri nu depășește opt persoane. Posibilitatea de a conduce un autobuz și un microbuz cu o remorcă cu o greutate mai mare de 750 kg oferă categoria DE. Alocați o subcategorie D1, care vă permite să conduceți vehicule cu 9 până la 16 locuri, inclusiv cu o remorcă mică. Pentru a conduce vehicule din categoria D1, dar cu o remorcă grea, trebuie să deschideți categoria D1E.

Categoria E este în prezent exclusă din permisele de conducere. Acesta a fost înlocuit cu categoriile de mai sus cu prefixul E, de exemplu BE, DE sau CE. Un șofer din categoria E poate conduce vehicule cu remorci grele (mai mult de 750 kg). În conformitate cu noile reguli, el trebuie să-și schimbe ID-ul pentru unul nou. Există două opțiuni pentru înlocuirea cărții de identitate. Dacă șoferul categoriei E l-a deschis înainte de 01.01.2001, atunci noul certificat va conține toate categoriile deschise anterior cu prefixul E. Dacă primiți categoria E după această dată, numai acele categorii pentru care au fost examinate vor fi incluse în certificat. Noile reguli creează categorii pentru șoferi de troleibuz și tramvai.

Cerințele șoferului

Profesiunea de șofer implică faptul că o persoană are anumite calități personale și indicații medicale pentru a deveni un profesionist în domeniul său.

Mindfulness și precauția pe drum ajută la reacția la timp a unei situații periculoase, ceea ce poate duce la consecințe grave. În plus, șoferul trebuie să aibă o memorie bună, deoarece este necesar să navigați într-un număr mare de indicatoare rutiere.

Indicațiile medicale prezentate șoferilor includ: vedere bună, absența bolilor însoțite de mișcări involuntare, sănătate mentală.

Responsabilitățile șoferului

În funcție de locul de muncă și de tipul vehiculului condus, responsabilitățile șoferului diferă și ele. Șoferul personal se referă la personalul intern și, pe lângă gestionarea transportului, sarcinile sale includ cel mai adesea menținerea mașinii curate și menținerea stării sale.

Profesiunea de șofer de autobuz presupune, pe lângă transportul de pasageri, și transportul bagajelor lor. De obicei autobuzul are un traseu aprobat, pe care șoferul trebuie să-l urmeze cu strictețe. Șoferul tramvaiului sau al căruciorului trebuie să poată verifica starea vehiculului și să elimine defecțiunile elementare.

Cum să devii șofer?

Profesia de șofer implică prezența unei educații speciale. Poate fi obținut la cursurile de conducere, la sfârșitul cărora și după trecerea examenului, se eliberează permis de conducere cu categorii deschise. Astfel de cursuri sunt incluse în unele programe educaționale ale universităților și instituțiilor tehnice secundare. Prezența permisului de conducere nu înseamnă profesionalismul lucrătorului. Experiența are o importanță deosebită în această profesie, deoarece multe abilități vin cu numărul de ore petrecute la volan.

Salariu

Salariul șoferului depinde de compania în care lucrează, precum și de programul și numărul de ore de muncă. Cea mai prestigioasă profesie din acest domeniu este considerată șofer personal, deoarece aici salariul personalului depinde puternic de capacitățile angajatorului și de serviciile oferite de șofer. Salariul mediu al unui șofer de autobuz este de 50.000 de ruble, iar cel al unui troleibuz sau tramvai este de aproximativ 40.000 de ruble.

Salariul șoferilor de vehicule destinate transportului de marfă depinde foarte mult de politica întreprinderii. În mod privat, un șofer poate câștiga mai mult, dar munca la întreprindere se caracterizează prin plăți stabile, ceea ce pentru unii este un argument important.