Artist de machiaj - cine este? Machiajor profesionist: training, cursuri

Video: Pencil and Eyeliner Gel Makeup Technique 2024, Mai

Make-up artist este una dintre cele mai căutate și bine plătite profesii. Unde pot să mă antrenez? Artist de machiaj - cine este? Un artist, specialist în make-up sau artist universal? Care este responsabilitatea lui? Răspunsurile la aceste și alte întrebări sunt conținute în articol.

Caracteristici ale profesiei

În orice moment, femeile au căutat să arate frumoase. Astăzi, principalele componente ale unui aspect elegant sunt machiajul selectat corespunzător și o coafură îngrijită. Pentru cei care nu au experiență și cunoștințe în acest domeniu, va ajuta un machiaj profesionist. El va alege machiajul, ținând cont de datele fizice ale fetei, de caracterul și stilul ei de viață.

Numele profesiei vine de la cuvântul francez visage, care în traducere în rusă înseamnă „imagine, față”. În aceste zile, artiștii de machiaj sunt numiți din ce în ce mai mulți artiști de machiaj. Într-adevăr, acești oameni arată anumite abilități creative, creând un aspect de seară sau de zi cu zi.

Atribuțiile artistului de machiaj includ:

  • pregătirea feței modelului pentru procedurile ulterioare;
  • selectarea tipului de machiaj;
  • aplicarea produselor cosmetice cu corectarea zonelor faciale;
  • consilierea clientilor cu privire la alegerea fardului, rujului, fardului de ochi si a altor mijloace;
  • producerea de produse cosmetice personale;
  • crearea unei imagini (cotidiene sau dedicate unei anumite sărbători).

Calitati personale

Artist de machiaj - cine este? În primul rând, o persoană creatoare. O persoană care a ales această meserie trebuie să aibă un bun gust și un simț al stilului. Doar în acest caz se poate obține succesul prin construirea unei cariere strălucitoare în industria modei.

Calitățile importante pentru un machiaj sunt:

  1. Curățenia.
  2. Precizia în muncă.
  3. Punctualitate.
  4. Tactul și amabilitatea în relația cu clienții.
  5. Autocontrol.
  6. Fondul comercial.
  7. Inițiativă și sociabilitate.

Natura și disponibilitatea competențelor profesionale nu sunt toate. Nu uitați că fața și imaginea artistului de machiaj sunt cartea lui de apel. Prin urmare, stăpânul trebuie să aibă grijă de sine, să fie îngrijit și elegant. Abilitățile suplimentare includ: cunoașterea legilor desenului, elementele de bază ale psihologiei și capacitatea de a transmite punctul de vedere clienților.

Make-up artist: formare profesională

Astăzi în Rusia nu există universități specializate unde să poată fi obținută o astfel de specialitate. O excepție este doar o instituție privată, care poartă numele de „Casa produselor cosmetice rusești”. După ce a studiat acolo câțiva ani, veți primi o profesie de prestigiu - un machiajist. Moscova este orașul în care puteți găsi cu ușurință un loc de muncă în această specialitate. Până la urmă, sute de noi saloane de înfrumusețare și centre de cosmetologie sunt deschise anual în Capitală.

În orașele provinciale funcționează școli specializate de machiaj, oferind tuturor celor care doresc să urmeze cursuri de scurtă durată. Mai întâi, fetele vor primi cunoștințe teoretice, apoi vor începe exerciții practice.

Avantajele și dezavantajele profesiei

Înainte de a vă înscrie la cursurile de make-up artist, trebuie să cântăriți pro și contra. Acest lucru va evita pierderea de timp și bani. Doar tu însuți puteți înțelege dacă profesia este potrivită pentru dvs. sau nu. Și vă oferim mâncare pentru gândire.

Beneficiile profesiei de make-up artist:

  • Salariu mare. Stăpânii de nivel mediu primesc de la 30.000 de ruble pe lună. În același timp, taxele pentru artiștii de machiaj din clasă în plus încep de la 10.000 USD.
  • Lipsa problemelor de angajare. Nu este un secret pentru nimeni faptul că industria frumuseții din țara noastră (în special la Moscova) este foarte dezvoltată. Prin urmare, tinerilor specialiști nu le va fi greu să obțină un loc de muncă într-un salon de înfrumusețare sau un studio de imagine.
  • Oportunități uriașe pentru realizarea de sine și construirea unei cariere de succes.
  • Satisfacția morală. Se exprimă în recunoștință din partea clienților, precum și în apariția unui sentiment de proprietate în crearea a ceva frumos.

Dezavantaje ale profesiei de machiaj:

  1. Mărimea taxei depinde de nivelul de calificare. Pentru a crește salariul, make-up artistul trebuie să depună multe eforturi: să lucreze la formare avansată, să participe și să câștige la diverse competiții, să susțină cursuri de master și expoziții.
  2. Posibile probleme de sănătate. Stăpânul își petrece aproape toată ziua pe picioare sau în jumătate de arc. Din această cauză, există o sarcină semnificativă asupra sistemului musculo-scheletic.
  3. Program de lucru neconvenient. Serviciile de machiaj pot fi necesare în orice moment al zilei. Stăpânii privați trebuie să lucreze noaptea, de sărbători și în weekend.
  4. Stres psihologic grav. Cei care au lucrat cel puțin o dată în industria frumuseții sunt conștienți de faptul că clienții sunt diferiți. Adesea, salonul este vizitat de doamnele inadecvate care nu știu ei înșiși ce vor. Ei îi critică pe stăpâni și chiar îi insultă. În astfel de situații, este important să rămâneți calm și să nu răspundeți clientului cu nepoliticos față de nepoliticos.

Stilist machiaj

Specialiștii au căutat să se concentreze pe o anumită direcție și să atingă înălțimi mari acolo. Drept urmare, avem acum stiliști, designeri de modă, artiști de machiaj, coafori ș.a. Acești specialiști au cerere și au succes. Știți ce face un artist de machiaj? Sarcina sa principală este de a crea machiaj și o imagine armonioasă. În mod ideal, ar trebui să aibă un gust bun și o diplomă în educația artelor. Stilistii de machiaj sunt invatati nu numai tehnici de machiaj, ci si croitori. Calități importante sunt și: sociabilitatea, tactul și capacitatea de a apăra opinia unuia. Stilistii de machiaj trebuie sa lucreze cu modele, politicieni celebri si sa prezinte vedete de business. Prin urmare, aspectul lor și stilul vestimentar nu ar trebui să fie satisfăcătoare.

O altă specialitate populară

Deci, machiajul - cine este tot la fel? Unii numesc reprezentanții acestei profesii maeștri universali. Dar acest lucru poate fi doar parțial de acord. La urma urmei, artistul de machiaj selectează doar aspectul adecvat și aplică machiaj. Pentru a completa imaginea, clienții trebuie să apeleze la alți maeștri. Pentru a îmbunătăți calificările și a crește taxele, merită să vă înscrieți la cursuri pentru specialitatea „coafor-machiaj artist”. După aceea, puteți oferi servicii de machiaj și coafură. Cunoștințele teoretice și practice obținute la cursuri vă vor permite să creați și să completați cu succes imaginea modelului.

Un coafor și make-up artist se poate aștepta la un salariu decent între 400 și 1.000 de dolari. Aceasta este etapa inițială. Master universale experimentate primesc minimum 2.000 USD.

Postfaţă

Am vorbit despre caracteristicile, avantajele și dezavantajele profesiei de make-up artist. Cine este acesta, acum știți. Și dacă doriți să deveniți stilist, artist de machiaj sau coafor, machiaj, atunci nu ezitați să vă înscrieți la cursuri speciale. Vă dorim succes în toate eforturile voastre!