Managementul carierei

Calități profesionale ale unui profesor de grădiniță. Ce ar trebui să fie un profesor de grădiniță

Cuprins:

Video: IN CINE SA AI INCREDERE? 2024, Iulie

Anonim

Ce ar trebui să fie un profesor de grădiniță în realitățile moderne? Această profesie este specială în semnificația și esența sa.

Caracteristici ale profesiei

Specificul muncii constă în faptul că copilul, care este o creație unică a naturii, acționează ca obiect principal. Profesorul ar trebui să se ocupe de dezvoltarea spirituală, mentală, fizică a copilului. Din acest motiv, lucrul ca profesor la grădiniță este unul dintre cei mai responsabili și importanți din lumea modernă.

Specificul activității pedagogice

Toată activitatea profesorului are ca scop formarea principalelor activități care contribuie la dezvoltarea unei personalități dezvoltate armonios a preșcolarului. Pentru implementarea cu succes a tuturor sarcinilor atribuite profesorului, acesta trebuie să aibă o abilitate profesională autentică. Nu toți titularii unei diplome ale unei instituții de învățământ pedagogic vor putea deveni buni angajați ai unei instituții de învățământ preșcolar. Munca ca profesor la grădiniță presupune implementarea de activități muzicale, de joacă, de muncă, de cercetare, proiecte cu elevii.

Program de lucru pentru profesori

Există anumite cerințe pentru nivelul de pregătire, precum și pentru activitățile directe ale unui lucrător pedagogic al unei instituții preșcolare. Pe lângă învățământul profesional secundar sau de specialitate superioară, ar trebui să existe un program de lucru special pentru educator. Indică principalele obiective ale colaborării cu elevii: educațional, în curs de dezvoltare, educațional. Aici sunt prescrise sarcinile stabilite de educator pentru o anumită perioadă, modalitățile de realizare a acestora. Conform noilor standarde de învățământ preșcolar, profesorul prescrie toate abilitățile și abilitățile universale de bază pe care elevii săi trebuie să le stăpânească după finalizarea cursului. În funcție de profilul ales de instituția preșcolară, programele pentru profesori pot fi direcționate în mod restrâns. Printre cele mai comune domenii din instituția de învățământ preșcolar se află liderul în educația patriotică, de mediu, fizică.

Funcții pentru implementarea activităților educaționale ale profesorului

Pentru a implementa sarcinile atribuite educatorului de sistemul modern de învățământ rus, el are nevoie de anumite funcții. Funcția de stimulare comunicativă implică capacitatea profesorului de a stabili contact cu copiii, de a menține relații de prietenie cu copiii. Calitățile profesionale ale unui profesor de grădiniță necesită manifestarea atitudinii emoționale, grijă, căldură, dragoste și respect pentru copii. Această funcție implică o comunicare deplină nu numai cu secțiile, ci și cu părinții, alți angajați, colegi.

Funcția de diagnostic este interconectată cu studiul caracteristicilor fiecărui copil și stabilirea nivelului lor de educație și dezvoltare. Calitățile profesionale ale unui profesor de grădiniță includ cunoașterea caracteristicilor psihologiei dezvoltării copilului. Dacă profesorul nu are informații despre nivelul de dezvoltare morală, mentală, fizică a copilului, nu are loc în grădiniță. Un adevărat profesionist va studia toate caracteristicile personale ale fiecărui copil din grupul său, va cunoaște părinții săi, va analiza condițiile de viață, atmosfera din familie pentru a conștientiza tot ceea ce li se întâmplă copiilor săi.

Orientarea și funcția prognostică presupun astfel de calități profesionale ale unui profesor de grădiniță, precum planificarea activităților de învățământ și dezvoltare. În plus, interesele profesionale ale unui angajat DOE ar trebui să includă dorința de a fi creativ în activitățile sale.

Structurale - funcția de proiectare caracterizează calitățile profesionale ale profesorului de grădiniță în ceea ce privește organizarea de sesiuni de instruire și jocuri educaționale, proiecte cu copii.

Funcția organizatorică este considerată cea mai complexă, este aceea care permite profesorului să-și demonstreze caracteristicile personale. Doar o persoană care este pasionată de profesia sa poate duce copiii să „aprindă” o scânteie de cunoștințe în ei. Profesorul selectează, structurează informațiile în timpul comunicării cu copiii, organizează diverse activități pentru aceștia, analizează dorința copiilor de a obține noi cunoștințe, abilități.

Funcția de cercetare implică capacitatea profesorului însuși de a se implica în autoeducare, de a-și dezvolta interesele profesionale pentru a fi un exemplu real pentru copil.

Ce ar trebui să fie capabil un profesor

Există anumite calități personale pe care ar trebui să le posede un profesor de grădiniță. Educația acestui profil poate fi obținută la un colegiu sau universitate de formare a profesorilor. În primul rând, este necesar să se noteze calitățile dominante. Dacă profesorului nu îi plac copiii, nu vrea să lucreze cu ei, nu există nici măcar o întrebare a competenței sale pedagogice.

umanitate

Această calitate este deosebit de importantă pentru reprezentanții acestei profesii. Educatorul trebuie să-i acorde asistență și asistență în timp util copilului, să-l ajute în depășirea problemelor asociate cu comunicarea cu alți copii. Sub îndrumarea unui mentor sensibil, copilul este transformat dintr-o „rață urâtă” într-o „lebădă” frumoasă. În timpul unei vizite la grădiniță, creșterea personală a copilului ar trebui să meargă, dorința de a dobândi noi cunoștințe și abilități ar trebui să crească.

Toleranţă

Îngrijitorul trebuie să fie tolerant față de copiii săi. Nu există situații când profesorul ridică vocea pentru copii în timpul lecției.

Tact pedagogic și dreptate

Această calitate implică faptul că mentorul respectă normele umane universale de interacțiune și comunicare cu preșcolarii. În plus, un educator profesionist ține cont de calitățile individuale ale fiecărui copil, de caracteristicile sale psihologice. Conform noului standard federal de învățământ de stat, pentru fiecare elev al grădiniței, se construiește propriul său traseu educațional, de-a lungul căruia avansează sub îndrumarea mentorului său. Justiția este o calitate obligatorie a unui profesor modern de învățământ preșcolar. El este obligat să se comporte imparțial în raport cu fiecare copil. Ce alte calități personale ar trebui să aibă un îndrumător bun? El trebuie să fie optimist, să nu se piardă în situații extreme, să aibă farmec și farmec personal, să aibă simțul umorului, să aibă înțelepciune de zi cu zi. Din punct de vedere al activității sociale, un astfel de profesor ar trebui să fie întotdeauna gata să ajute colegii în rezolvarea problemelor sociale și sociale legate în primul rând de sfera educațională.

Responsabilitățile unui profesor de grădiniță

Ministerul Educației a dezvoltat cerințele pe care trebuie să le îndeplinească un profesor modern al unei instituții preșcolare.

  • El este obligat să planifice, să organizeze, să desfășoare activități și copii și educația lor în grădiniță.
  • Profesorul este angajat în muncă zilnică, care are ca scop asigurarea condițiilor pentru reabilitarea socială și psihologică a copiilor preșcolari.
  • În activitatea sa, el este obligat să aplice tehnologii pedagogice moderne, la tehnici, metode, ajutoare didactice.
  • Pe baza recomandărilor unui psiholog pentru copii, rezultatele cercetărilor personale, lucrează individual cu copiii, în grupuri și se angajează în activități corective și de dezvoltare.
  • Împreună cu un profesionist în domeniul medical, dezvoltă și pune în aplicare un set de măsuri menite să prevină și să consolideze sănătatea fizică a copiilor preșcolari.

Împreună cu lucrătorii medicali asigură păstrarea sănătății copiilor, desfășoară activități propice dezvoltării lor psihofizice și este responsabil pentru viața și sănătatea lor.

Profesorul trebuie să cunoască și să respecte legile Federației Ruse, decretele și deciziile Guvernului Federației Ruse cu privire la educația preșcolară, să dețină prevederile Convenției privind drepturile copilului.

Concluzie

Un astfel de cuvânt ca „educator” vine de la „hrănește”, adică de a hrăni. Dicționarul modern interpretează această profesie ca o persoană care se angajează în educarea cuiva, își asumă toată responsabilitatea pentru dezvoltarea și condițiile de existență a personalității altei persoane. Au existat motive obiective pentru apariția acestei profesii pedagogice. Pentru dezvoltarea deplină a societății, a fost important ca experiența acumulată de generațiile mai în vârstă să fie transmisă copiilor. Pentru prima dată, această profesie a apărut în Grecia antică. În acel moment îndepărtat, sclavul era responsabil pentru dezvoltarea copilului. El a fost cel care a urmărit pentru prima dată copilul, după ce copilul a crescut, l-a însoțit la școală. Atribuțiile sclavului includeau monitorizarea dezvoltării copilului, comportamentul acestuia și faptele comise. Treptat, sclavul a fost înlocuit de profesori de acasă (guvernanți), apoi de profesori de grădiniță. Profesorii moderni ai DU sunt personalități creative și vibrante. Se remarcă prin rezistență emoțională, rezistență, răbdare, înfățișare, observație. Reprezentanții acestei profesii au abilități excelente de comunicare și verbală. Educatorul este un organizator excelent, care are un discurs clar și este capabil să atragă atenția interlocutorului. Toți reprezentanții acestei profesii importante și responsabile au un simț dezvoltat al responsabilității personale. Sunt activi, proactivi, amabili față de elevii și colegii lor. Există anumite restricții medicale care nu permit unei persoane să lucreze ca profesor preșcolar. Candidatul pentru funcția de educator este supus unui examen medical. Nu sunt permise persoanelor cu tulburări mentale, boli grave ale sistemului musculo-scheletice, ale sistemului respirator și cardiovascular și bâlbâieli grave la copii. Nu puteți lucra la grădiniță, iar cei care au piele, boli cu transmitere sexuală și infecțioase sunt purtători de virus.