Inginerul de încălzire este Instruire, fișe de post, posturi vacante posibile

Video: MRU - Asigurarea Resurselor Umane 2024, Iulie

Cine este inginerul de încălzire? Ce este inclus în îndatoririle sale, unde predă această profesie și unde să solicite un loc de muncă? Poate fi dificil să explici imediat elementele de bază ale unei specialități de lucru; mulți chiar au asocieri cu un pompier care lucrează prin transpirația feței. Că nu există o idee eronată a acestei ocupații, este necesar să-i înțelegem esența.

Inginer de încălzire

În urmă cu trei decenii, profesia era numită cu adevărat „pompier”, dar în timpurile moderne, specializarea și îndatoririle de bază au devenit mai largi. Munca care este foarte complexă în activitatea sa necesită cunoștințe profunde în unele discipline exacte, reținere, concentrare a atenției, responsabilitate, deoarece cea mai mică greșeală poate duce întreprinderea la un blocaj.

Principala activitate a unui specialist este de a oferi locuitorilor orașelor sau facilităților întreprinderii, când vine vorba de producție, cu lumină și căldură. Unul dintre principalele locuri de muncă ale ingineriei termice este o centrală termică, este aici reglarea echipamentelor de cazane, precum și coordonarea activității magazinelor și a altor divizii ale stației. Cea de-a doua obligație cea mai importantă este considerată a fi planificarea întreprinderii și monitorizarea implementării planului existent. Se face o previziune preliminară cu privire la volumele potențiale ale producției de energie termică, costuri orientate către resursele de combustibil. Sarcina specialistului este de a monitoriza implementarea elementelor din programul propus.

Calități și profesionalism

Lucrările ingineriei termice se bazează inițial pe cunoștințele existente în anumite discipline tipice. Acestea sunt:

  • Instalarea, instalarea și întreținerea echipamentelor de refrigerare, uscare și încălzire.
  • Teorie și reguli de bază ale ingineriei termice.
  • Hidraulică.

Dar fără gândire logică, memorie bună, atenție și acuratețe la locul de muncă, nu se poate ajunge la locul de muncă. Prin urmare, este dificil să spunem că o profesie este pentru toată lumea. Nu, partea sa extrem de specializată arată că inginerul de încălzire este un fel de „creier” al stației și nu toată lumea va putea face față corect responsabilităților.

Lucrul cu un angajat extrem de calificat va fi întotdeauna, specializarea este la cerere pe piața muncii, întreprinderile și companiile, în funcție de îndatoririle îndeplinite și regiunea, oferă salarii de la 20.000 de ruble (de exemplu, în regiunea Voronezh) la 45.000 de ruble (Ekaterinburg și Sankt Petersburg) pe lună și mai sus (la Moscova oferă 80.000 de ruble).

Profesie modernă

Afacerile cu înaltă calificare, deși în prezent sunt masive, solicită destul de mult bursa de muncă. O atenție atât de mare se datorează faptului că obținerea unei specialități inginerești este considerată onorabilă. Desene, proiecte complexe, participare activă la procesele de producție - aceasta este o mică parte din ceea ce așteaptă tehnologia de încălzire.

Cum descriu lucrătorii înșiși munca lor? Specialiștii cu o înaltă cultură și mentalitate tehnică o descriu ca fiind responsabilă, importantă, utilă, complexă, dar foarte interesantă. Bogăția materială cu care toată lumea este obișnuită nu apare din nicăieri, în spatele condițiilor de viață confortabile (electricitate, gaz, apă etc.) există o lucrare comună, atent coordonată a unei persoane, echipamente de comunicații și tehnice, care asigură împreună milioane de căldură și lumină. De asemenea, pentru un lucru atât de obișnuit astăzi, există o responsabilitate uriașă pentru funcționarea stabilă a echipamentelor, care în viitor garantează o viață sigură pentru oameni.

Ce înveți la clasă?

Institutele de inginerie termică abordează cu atenție pregătirea studenților și a viitorilor specialiști. Studiile studenților se bazează pe studiul unor discipline precum „Funcționarea instalațiilor de cazane”, „Echipamente de alimentare cu căldură și de încălzire”, „Funcționarea sistemelor de alimentare cu căldură și combustibil”, „Funcționarea, calculul și selectarea echipamentelor de inginerie termică și a sistemelor de alimentare cu căldură și combustibil”. Exercițiile practice vizează o examinare detaliată a problemelor referitoare la tehnologia producției de electricitate și alimentare cu căldură, utilizarea și repararea alimentării cu combustibil, problemele de economisire a combustibilului și a resurselor energetice.

În instituțiile de învățământ, ei încearcă să direcționeze gândirea elevilor către înțelegerea și dezvoltarea posibilelor soluții logice în îmbunătățirea funcționării sistemului de alimentare cu căldură.

Analiza transportului resurselor

Pentru a transfera căldura într-un loc desemnat, se folosește un sistem de conducte, care se numește rețea de încălzire. Livrarea se face prin abur sau apă caldă. Un inginer de încălzire este cineva care controlează dacă conductele îndeplinesc cerințele, indiferent dacă sunt puternice și rezistente la scurgeri în faza de transport, dacă armăturile sunt fiabile la presiunile de proiectare sau dacă temperatura corespunde indicatorilor planificați.

Țevile de căldură de nouă generație trebuie să îndeplinească următorii parametri:

  • rezistență la căldură ridicată a structurii izolatoare;
  • detectarea rapidă a pagubelor și remedierea acesteia în loc;
  • elemente de bază sunt disponibile pentru fabricare în fabrică;
  • asamblarea componentelor lor finite pe pistă;
  • rentabilitate în timpul funcționării.

Mergem la obiectiv

O sarcină tehnologică importantă și principală a unui specialist este reducerea costurilor și a consumului de energie care apar în timpul fabricării, livrării și distribuției de energie termică. Pentru a reduce la minimum pierderile de resurse, trebuie să aveți grijă să izolați eficient conducta de căldură. Designul său de protecție este cel care ajută la reducerea costurilor inutile și la prelungirea timpului de funcționare.

Lucrările conductei de căldură se produc cel mai adesea în subteran, respectiv, în condiții de umiditate ridicată și temperatură, când există un risc ridicat de coroziune a structurilor metalice. Factorii externi afectează negativ proiectarea, mai ales că nu există niciun tip de țeavă care să fie de durată, fiabilă, sigură și flexibilă. În acest moment, este imposibil să găsiți tipul perfect, așa că ar trebui să optați pentru conducte optime, unde există o izolație fiabilă, structuri de susținere, tracțiune rațională și toate acestea ținând cont de mediul extern și de caracteristicile terenului.

clădire

Atunci când construim case, alegerea echipamentelor de încălzire a clădirilor este importantă. Proiectarea plicurilor și structurilor de construcție pentru diferite scopuri ar trebui să se realizeze în conformitate cu temperatura standardizată, ținând cont de umiditatea aerului intern. Există indicatori obligatorii de rezistență la căldură, permeabilitate la aer și permeabilitate la vapori ai plicurilor clădirii, lista cuprinzând pardoselile de sol, pereți, pereți despărțitori, podele între etaje, deschideri de umplere a ferestrelor, vitrine, vitralii etc. Toate numerele pentru fiecare clădire aflată în construcție sunt individuale, doar un specialist competent poate calculați toți coeficienții necesari.

Un inginer de căldură este un profesionist care lucrează în domeniul construcțiilor, care furnizează energie termică și apă la o clădire, la stații de încălzire, la locuințe și servicii comunale și își poate folosi cunoștințele în proiectarea și întreținerea camerelor de cazane. Nici o singură casă, centru comercial, magazin sau producție nu se poate face fără încălzire și alimentare cu apă caldă. Pentru a realiza un proiect pentru care se va realiza instalarea sistemelor, sunt necesare cunoștințele și abilitățile unui profesionist. O abordare responsabilă și respectarea instrucțiunilor va permite echipamentului să funcționeze mult timp, iar sistemele de încălzire - să servească în beneficiul omului.

Descrierea postului

Deci, un inginer de încălzire. Cu ce ​​va trebui să lucreze studentul universitar de inginerie și cu ce fel de muncă va fi responsabilitatea lui? Specialitatea sună similar, presupune furnizarea de utilizare tehnică și funcționarea stabilă a echipamentelor termice. Angajatul trebuie:

  • participa la organizarea de întâlniri cu furnizorii de energie termică, precum și la redactarea și semnarea acordurilor;
  • desfășoară activități de supraveghere, poartă responsabilitatea personală pentru defecțiunile echipamentelor fixe la timp;

  • efectuează pregătirea și întreținerea centralelor termice;
  • să studieze cele mai bune practici din străinătate pentru deservirea echipamentelor;
  • ține evidența indicatorilor dispozitivelor de consum de căldură;
  • analizați fiabilitatea numerelor de echipamente disponibile cu date calculate;
  • să participe la pregătirea instrucțiunilor și să monitorizeze punerea în aplicare a acestora în funcționarea echipamentelor;
  • întocmește cereri de furnizare de piese de schimb, furnizează rapoarte privind punerea în aplicare a planurilor;
  • să fie responsabil de pregătirea instalațiilor termice pentru lucrul în sezonul de încălzire;
  • exersați activitatea de prevenire în perioada de interîncălzire.

Un inginer de încălzire este unul care poartă o sarcină grea de responsabilitate. Pentru neîndeplinirea atribuțiilor atribuite de instrucțiune, răspunderea administrativă și chiar penală este asigurată, în funcție de situație, compensație pentru daune materiale, în cadrul legislației Federației Ruse.