Agent imobiliar - ce fel de profesie? Subtilitățile profesiei de agent imobiliar

Video: (Solidaritate în imobiliare) Evaluări imobiliare după #Covid-19 | Webinar RE/MAX 2024, Iulie

Pentru persoanele implicate în tranzacții imobiliare, se pune adesea întrebarea: „Cine este un agent imobiliar?” Acesta este un specialist care oferă servicii intermediare în acest domeniu (cumpărare, închiriere, vânzare). El aduce cumpărători și vânzători pentru a încheia tranzacții, apoi primește o recompensă pentru serviciile sale sub forma unui procent din total. Acum, un agent imobiliar este o profesie foarte populară, mai ales că aproape oricine nu a primit o educație o poate stăpâni. Dar doar câțiva pot obține succes în această chestiune.

Cine este un agent imobiliar?

Acest cuvânt ne-a venit din engleză și se traduce prin „agent imobiliar”. Pentru țara noastră, „agentul imobiliar” de specialitate este destul de tânăr, deoarece oficial a apărut abia la sfârșitul secolului XX. Ei bine, neoficial, desigur, mult mai devreme. Începând cu 1907, un ziar a fost publicat în Rusia sub titlul „Colectarea ofertei și a cererii”, care prezenta date despre imobiliare. În perioada sovietică, analogul agențiilor moderne a fost „Biroul de schimb de locuințe”, care furniza servicii de mediere pentru închirierea, închirierea și închirierea de locuințe.

În SUA, istoria specialității „agent imobiliar” are mai mult de optzeci de ani. Dar nu toată lumea are dreptul să se numească așa. Acest lucru poate fi realizat numai de agenții imobiliari înregistrați la Asociația Națională. În plus, termenul „agent imobiliar” în sine este o marcă comercială și este valorificat în toate dicționarele.

Specializare și responsabilități

În prezent, un agent imobiliar este o profesie care a fost împărțită într-o serie de specializări înguste. Principalele domenii: imobiliare comerciale, piața secundară, clădiri noi, case și terenuri. Dar responsabilitățile profesionale sunt similare în aproape toate specializările:

  • Căutați clienți și imobiliare.
  • Susținerea și executarea tranzacțiilor.
  • Publicitate și promovare de obiecte.
  • Afișează obiecte.
  • Consultarea clientului.

Calități personale ale unui agent imobiliar. Abilitatea și dorința de a comunica cu clienții

Este dificil de calculat câte persoane se întâlnesc cu agentul pe parcursul anului. Uneori este vorba de sute, iar alteori de mii. Și fiecare dintre ei are propria viață - necazuri și succese, probleme și bucurii. Prin urmare, calitatea principală a unui agent imobiliar bun este capacitatea de a contacta persoane cu natură și statut social diferite. Ei bine și nu mai puțin important este capacitatea de a-i convinge. Până la urmă, principalul lucru în activitatea agentului nu este atât selectarea unei opțiuni potrivite (deși aceasta este importantă), ci capacitatea de a convinge clientul că facilitatea propusă este cea mai bună pe întreaga piață.

Dorința de a ajuta clienții

Fiecare tranzacție ascunde anumite probleme umane. Un agent bun este ca un profesor și un doctor într-o sticlă. Este greu de imaginat un profesor bun fără dragoste pentru copii și răbdare. Sau un medic care pune diagnosticul fără a pune la îndoială pacientul. Același lucru este valabil și pentru un agent imobiliar. Dacă nu a înțeles situația specifică, nu a aflat motivele vânzării de bunuri imobiliare, atunci cum poate ajuta?

Toate bunurile imobiliare sunt o marfă și aceleași obiecte, precum și aceiași oameni, pur și simplu nu există. Mai mult, cel puțin trei sunt implicați în tranzacție - agent, vânzător și cumpărător. De asemenea, ultimii doi pot avea rude, prieteni și alți „specialiști” a căror opinie poate afecta rezultatul tranzacției. Și un agent imobiliar imobiliar trebuie să țină cont și să țină cont de peste 100 de factori etici, estetici, tehnici, juridici și financiari, reacționând instantaneu la orice schimbare. Desigur, răbdarea și dragostea sunt indispensabile.

O responsabilitate

Majoritatea oamenilor cred că un vrăjitor va veni mâine și îi va face imediat bogați, fericiți și sănătoși. Este clar că acest lucru nu se va întâmpla, deoarece fiecare își creează propriul destin. A fi responsabil înseamnă a-ți asuma responsabilitatea pentru toate evenimentele din viață. Desigur, blamarea celorlalți este mai ușoară. Dar amintiți-vă: numai dumneavoastră sunteți responsabil pentru propriile acțiuni atât în ​​muncă, cât și în viață. Și numai ca urmare a deciziilor tale, totul se va înrăutăți sau mai bine.

Capacitatea de a fi antreprenor

Acest cuvânt este derivat din verbul „a întreprinde”. Nu există instalatori, contabili, avocați sau medici născuți și nici agenții imobiliari născuți natural. Pentru a reuși, trebuie să stăpânești abilitățile tehnice, personale și de afaceri. Achiziția lor este un proces continuu care se schimbă pe măsură ce se dezvoltă noi modalități de a face lucrurile și devin disponibile informații noi.

Dacă credeți că vă veți așeza cu calm într-un birou cald și vă veți îndepărta de mulțimea clienților recunoscători, atunci ne grăbim să vă dezamăgim. În zona de confort nu există bani. Va fi necesar să vă adresați în mod regulat oamenilor și, folosind metode creative, non-standard, să atrageți clienții interesați la serviciul dvs. În cele mai multe cazuri, va trebui să câștigați bani din aproape nimic. Dar, în spatele tuturor, va fi principalul lucru - asistență calificată pentru client.

Beneficiile profesiei

Cel mai important plus al specialității imobiliare este accesibilitatea. Deveniți un profesionist poate absolut oricine, cu capacitatea de a îmbunătăți și dorința de a obține succesul. În plus, nici sexul, nici vârsta, nici statutul social al solicitantului pentru această funcție nu sunt importante.

Această specialitate promite mari perspective celor care intenționează să-și deschidă propria afacere. Un agent imobiliar privat sau agent care își înregistrează compania este limitat la o investiție minimă. Dar succesul poate fi obținut doar în cazul muncii zilnice și a muncii grele.

Avantajele incontestabile ale specialității:

  • Comunicarea cu persoane cu statut diferit.
  • Program flexibil.
  • Venit mare.

Ultimul avantaj merită menționat separat. În ceea ce privește veniturile, profesia de agent imobiliar este una dintre cele mai promițătoare. În unele cazuri, suma recompenselor poate ajunge la câteva mii de dolari. Salariul mediu al unui specialist în Rusia este de aproximativ 50 de mii de ruble. Iar cel mai bun agent imobiliar într-un anumit domeniu primește cel puțin 100 de mii.

Contra profesiei

Cu siguranță ai auzit proverbul „Lupul hrănește picioarele”. Este destul de aplicabil profesiei de agent imobiliar. De aici provin principalele dezavantaje:

  • Program de lucru neregulat. Agentul trebuie să se adapteze întotdeauna clientului și să facă programări la un moment convenabil pentru el. Și poate fi o dimineață foarte devreme și o seară destul de târzie. Ei bine, dacă este necesar, trebuie să muncești din greu în weekend și în vacanțe.
  • Dependența salariului de rezultatele muncii. Puțini agenți obțin un salariu. Majoritatea primesc doar un procent din tranzacție. Prin urmare, veniturile vor depinde în mod direct de cât de mult „raidează” agentul. Cine este bine motivat petrece o zi lucrătoare în afara biroului. Profesioniștii reali sunt întotdeauna ocupați cu ceva: arată un obiect, se întâlnesc cu clienții sau lucrează cu baza.

Trebuie să spun că societatea este foarte ambiguă cu privire la o astfel de profesie de agent imobiliar. Recenziile celor mai mulți oameni sunt destul de negative. O atitudine similară a apărut dintr-un motiv. Cu siguranță, în știri, ați auzit în mod repetat un astfel de termen ca agenții imobiliari negri. Comunicarea cu ei poate duce la pierderea bunurilor imobiliare, iar în cel mai rău caz - la pierderea vieții. Prin urmare, acești experți depun eforturi mari pentru a câștiga încrederea clienților și pentru „albirea” profesiei în ochii societății.

Unde pot învăța?

Un agent imobiliar este o profesie care nu este predată în nicio universitate din țară. Vei fi învățat fie totul la locul de muncă, fie trimis la cursuri organizate de agenții imobiliare și companii de recrutare. Ei bine, după absolvire, puteți aplica în siguranță cunoștințele dobândite în practică și să câștigați experiență.