Managementul carierei

Profesorul este Profesorul de grădiniță

Video: ACASA La PRFU De MATE !! Ce Ne FACEM ? 2024, Iunie

Profesorul de grădiniță este primul străin pe care un copil îl întâlnește în copilărie timpurie și de care depinde în mare parte formarea unui personaj copilăresc și formarea calităților pozitive. Profesorii grădiniței sunt cei care formează conștientizarea de sine a viitoarei societăți civile a țării. Valoarea specialiștilor din această profesie nu poate fi supraestimată, deoarece donează dragoste sinceră și îngrijire maternă elevilor lor în timpul șederii într-o grădiniță. Munca și eforturile pe care un profesor preșcolar le pune copiilor sunt de neprețuit.

Idei despre profesor

Fără îndoială, profesorul de grădiniță reprezintă o profesie nobilă, dar nu toată lumea poate deveni profesori buni. Pentru a determina dacă această profesie este potrivită pentru tine, trebuie să răspunzi la câteva întrebări care te vor ajuta în acest sens. Cea mai importantă întrebare este abilitatea ta de a-i iubi pe copii, indiferent de ce și așa sunt, cu deficiențele și caracteristicile lor. Această specialitate vă va potrivi dacă sunteți într-adevăr pregătiți să vă iubiți elevii cu aceeași dragoste sinceră și dezinteresată de care sunt capabili doar copiii. Dacă doriți să fiți un educator pentru copii, trebuie să vă amintiți că reprezentanții acestei profesii trebuie să poată controla propriile emoții. Un educator este o persoană echilibrată. Pentru a deveni un profesionist în domeniul de activitate ales, este necesar să posede calități precum punctualitatea, responsabilitatea și atenția.

Cine nu se potrivește cu profesia de educator

Pe lângă dorințele, precum și calitățile necesare pe care ar trebui să le aibă un profesor preșcolar, există și cele pe care nu ar trebui să le aibă.

● De exemplu, iritabilitate. În mod firesc, un bun îndrumător nu va lucra din tine dacă vă enervați imediat când vedeți copii obraznici.

● Un educator este o persoană care respectă tactul oricând și oriunde. Un astfel de specialist nu va rezolva oamenii care își pierd cu ușurință cumpătul.

● Un educator este o persoană care știe să trăiască în conformitate cu un anumit regim. Dacă acest lucru vă este dificil, atunci nu veți putea să lucrați ca profesor, deoarece activitățile copiilor din instituțiile preșcolare sunt clar planificate, după cum se spune, în minut.

● Dacă doriți să lăsați lucrurile să se descurce singuri, atunci profesia de educator nu este cu siguranță pentru dvs., deoarece lucrul cu copiii necesită organizare, consecvență și respectarea anumitor reguli și reglementări.

● Atentivitatea și concentrarea sunt foarte importante în acest domeniu de activitate. Dacă nu te poți concentra pe una, ci mai degrabă pe mai multe sarcini simultan, și deseori te distragi, atunci nu ar trebui să fii niciodată profesor preșcolar.

Responsabilități de îngrijire

La prima vedere, poate părea că activitatea unui furnizor de îngrijiri pentru copii nu necesită anumite abilități. De fapt, totul este complet greșit. Nu sunt justificate concepțiile greșite despre simplitatea și ușurința acestei profesii. De regulă, aceasta este părerea oamenilor care nu s-au apropiat de activitatea unui profesor preșcolar. În realitate, profesorii au cerințe stricte pe care trebuie să le îndeplinească și există multe dintre ele.

● Crearea unei atmosfere confortabile din punct de vedere psihologic într-un grup de copii este o cerință importantă pentru activitatea educatoarei.

● În activitatea lor, un furnizor de îngrijiri pentru copii ar trebui să implementeze și să adapteze atât metode interne cât și străine de educare și formare pentru copiii preșcolari.

● La organizarea activităților, se acordă o atenție specială creării unui mediu sigur, care nu ar trebui să dăuneze sănătății copiilor, atât fizic, cât și psihologic.

● Organizarea activității cognitive a copiilor este, de asemenea, acordată un loc important în activitatea educatoarei. Cuprinde nu numai clase special organizate, ci și activitatea gratuită a copiilor.

● Un educator este o persoană care știe să dezvolte o cale individuală de dezvoltare pentru fiecare copil pe baza unei evaluări a cunoștințelor și a abilităților sale în prezent.

● Pentru a lucra ca îngrijitor de copii, trebuie să fii capabil să elaborezi planuri corective de dezvoltare pentru copiii cu dizabilități de dezvoltare.

Aceste cerințe sunt cele mai importante, dar aceasta nu este întreaga listă de reguli pe care un profesor de copil trebuie să le respecte în activitatea sa.

Obținerea profesiei de profesor de instituție preșcolară

Pentru a deveni profesor, trebuie să urmezi o pregătire specială. Oamenii de această specialitate sunt instruiți în universități, unde există o facultate de învățământ preșcolar. În această direcție, puteți obține și o diplomă de licență.

După absolvire, în cazul în care mergeți la muncă în specialitatea dvs., veți avea un salariu mic. În timp, acesta va crește ușor în funcție de durata serviciului și a experienței, precum și de categoria dvs. Specialiștii cu experiență în muncă sunt adesea invitați în instituții preșcolare private, unde salariul este mult mai mare în comparație cu grădinițele de stat.

Locul de muncă al profesorului

Forma reală de protecție a muncii a profesorului de grădiniță este certificarea locului de muncă. Se realizează în scopul identificării factorilor adverse și eliminării acestora. Aceste probleme pot fi rezolvate doar cu o analiză detaliată a mediului de lucru. În timpul unor astfel de evenimente, se atrage atenția asupra conformității locului de muncă cu standardele de igienă. Analizat în mod deosebit este gradul de vătămare la locul de muncă și disponibilitatea echipamentelor de protecție colectivă.

Factorii nocivi la locul de muncă al profesorului

Factorii nocivi din grădiniță pot fi biologici și fizici. Printre biologice, bacteriile și microorganismele sunt izolate. Clima fizică include microclimat, iluminare, umiditate și multe altele.

Dacă la locul de muncă al profesorului sunt depistați mai mulți factori nocivi, grupul este pus în carantină. Acest lucru este necesar pentru a elimina toate defecțiunile și pentru a crea un mediu optim pentru dezvoltarea și formarea copiilor preșcolari, precum și pentru a crea condiții optime pentru activitatea îngrijitorului copilului. Pe lângă cele de mai sus, se remarcă un alt factor chimic. Include diverse amestecuri și substanțe chimice. Datorită faptului că în instituțiile preșcolare monitorizează cu atenție ordinea în fiecare grup, acest factor este extrem de rar.