Managementul carierei

Ce fel de profesie este logistician?

Video: Cu cărțile pe față - Vulnerabilitatea sistemului de sănătate publică 2024, Iulie

Odată cu apariția unei economii de piață, administratorii de sistem, managerii și logisticii au devenit cei mai căutați pe piața muncii. Dar, dacă se știe ceva despre administratorii și administratorii de sistem, atunci toată lumea știe despre cine este acest logistician. Informații despre acest lucru se află în fața ta!

Profesia logistică este direct legată de piața mărfurilor. Logistica transportului include tot ceea ce ține de mișcarea produselor (începând de la locul producției sale până la punctul de depozitare și livrare a produselor până la punctul final). Mecanismul de livrare trebuie depistat cu atenție. Acest lucru este necesar pentru ca mărfurile să ajungă la locul de vânzare la timp și să facă profit.

Logistica depozitelor include o serie de procese legate de depozitarea mărfurilor la terminalele depozitului. Specialistul care controlează acest lanț de aprovizionare este numit logistician.

Profesia unui furnizor de logistică presupune o învățământ superior în această specialitate. Recent, specialiștii în logistică au fost instruiți la Școala Superioară de Economie, la Institutul de Automobile și Drumuri din Moscova, la Universitatea de Stat de Management, precum și la instituții de învățământ neguvernamentale, cum ar fi Centrul de instruire în logistică și Școala de afaceri din Moscova.

Activitatea logisticianului este foarte diversă. Activitățile sale sunt strâns legate de toate diviziunile companiei. Acest specialist trebuie să poată analiza cantități mari de informații pentru a alege cea mai bună rută, să calculeze costul transportului și calendarul acestuia, să organizeze un proces, fiind în permanență în contact cu ofițerii vamali, furnizorii, lucrătorii depozitului. El trebuie să poată număra (sunt necesare cunoștințe de contabilitate de bază), să studieze structura cererii și să analizeze inventarul (este nevoie de cunoștințe de marketing aici), să conducă o echipă (abilitățile de management trebuie să fie de vârf). Un logistician trebuie să aibă abilități de comunicare cu toate „legăturile”, să fie foarte sociabil, să aibă o mentalitate matematică și să fie capabil să utilizeze profesional programele necesare pentru muncă. Un logistician care trebuie să lucreze cu furnizori din străinătate trebuie să cunoască perfect limbile străine.

Profesia de logistică se caracterizează prin multiple riscuri, deoarece este asociată cu furnizarea de bunuri. Bunurile care nu sunt livrate la timp nu sunt doar costuri, ci și pierderea încrederii clienților. Dacă documentele vamale nu sunt executate în mod corespunzător, mărfurile pur și simplu nu li se va permite trecerea frontierei. Prin urmare, profesia de logistică este potrivită pentru persoanele care sunt capabile să ia decizii importante la momentul potrivit.

Responsabilități funcționale:

  • colaborarea cu furnizorii;
  • lucrați cu clienții;
  • managementul documentelor;
  • formarea de ordine;
  • a comanda;
  • prezentarea documentelor către autoritățile vamale;
  • controlul depozitului;
  • controlul serviciului de transport;
  • prognozarea regimului optim de achiziții;
  • direcția încărcăturii.

Profesiunea de logistică este cea mai solicitată în lanțurile de vânzare cu amănuntul, serviciile, livrarea mărfurilor și în întreprinderile angajate în furnizarea de materii prime și componente. Logisticienii cu experiență își merită greutatea în aur. Salariul unui logistician depinde atât de experiența de muncă, cât și de disponibilitatea calităților necesare. Vrei să construiești o carieră logistică? Începeți ca jurnalist junior. Logistica depozitelor este un început bun. Mult noroc