Dispecer de electricitate: descrierea postului și reguli pentru primirea apelurilor

Video: The Vietnam War: Reasons for Failure - Why the U.S. Lost 2024, Iulie

Fișa postului este scrisă pentru a determina gama de sarcini profesionale, reglementările de muncă și aria de responsabilitate a dispecerului de putere. În funcție de specificul companiei, anumite puncte sau secțiuni ale acestui document pot varia.

Dispoziții generale

Numirea și scoaterea din funcție se efectuează în conformitate cu un ordin stabilit de legislația aplicabilă în materie de muncă. Comanda este emisă de șeful imediat al organizației.

Managerul de putere este un profesionist. Raportează direct la o persoană aflată într-o poziție de conducere. Fiecare companie determină supraveghetorul direct al dispeceratelor în conformitate cu programul intern.

Candidatul la funcția de expeditor trebuie să aibă o educație profesională sau tehnică superioară. Pentru ocuparea forței de muncă, sunt necesare cel puțin doi ani de experiență de muncă în domeniul întreținerii operaționale a instalațiilor electrice. De asemenea, compania are dreptul de a solicita o pregătire suplimentară din partea solicitantului pentru programul stabilit. Pentru candidații pentru funcția de dispecerator de energie electrică cu învățământ profesional sau secundar, experiența de muncă ar trebui să fie de trei ani.

Ce trebuie să știe solicitantul

Pentru un loc de muncă de succes pentru orice poziție, candidatul trebuie să aibă o anumită cantitate de cunoștințe. Cercul cunoașterii este limitat de caracteristicile activității unei persoane într-o anumită poziție.

Managerul de energie ar trebui să știe:

  • documentarea cu caracter organizatoric, administrativ, de reglementare, metodologic, care se referă la procesul de exploatare a rețelei electrice, furnizarea consumatorilor și expedierea controlului rețelelor electrice;
  • norme care reglementează funcționarea tehnică a rețelelor țării;
  • reguli de bază ale instalației electrice;
  • reguli de bază pentru colaborarea cu angajații din organizații legate de industria energiei electrice;
  • cerințe tehnice pentru echipament de protecție, reguli de utilizare și testare a acestora;
  • conținutul instrucțiunilor și dispozițiilor pentru înregistrarea și investigarea accidentelor, accidentelor industriale și a altor încălcări tehnologice.

În îndeplinirea îndatoririlor sale profesionale, o persoană aflată în funcție de dispecer trebuie să fie ghidată de documentele organizatorice și administrative disponibile în organizație și de regulile interne. Documentele de reglementare sunt și fișele postului, instrucțiunile, instrucțiunile, ordinele și ordinele de gestionare directă, regulile de protecție a muncii, măsurile de siguranță, protecția împotriva incendiilor și canalizarea la locul de muncă.

Atribuții profesionale

O persoană aflată în orice poziție își aplică cunoștințele și abilitățile practice existente, îndeplinindu-și îndatoririle imediate. Fișa postului emis de companie prezintă clar responsabilitățile unui specialist.

Responsabilitățile dispecerului electric includ:

  1. Management operațional al funcționării rețelelor electrice.
  2. Recepția și livrarea schimbării în modul prevăzut de documentele de reglementare.
  3. Asigurarea activității coordonate a personalului operațional al stațiilor de alimentare, a zonelor de rețea în ceea ce privește menținerea eficienței și fiabilității circuitelor de rețea operaționale, secțiuni individuale sau obiecte.
  4. Implementarea monitorizării sarcinii în punctele de control.
  5. Asigurarea descărcării în timp util a liniilor congestionate.
  6. Luarea de măsuri pentru identificarea neregulilor în funcționarea normală a rețelelor, determinarea locațiilor și natura pagubelor, asigurarea funcționării normale a rețelelor.
  7. Procesul de primire și organizare a cererilor privind retragerea echipamentelor și dispozitivelor de protecție și automatizarea de la locul de muncă, transferul acestora către management sau expeditori superiori, informând despre rezultatele deciziei.
  8. Reflexie asupra diagramei mnemonice a modificărilor din diagrama de rețea operațională.
  9. Managementul acțiunilor personalului din subordine în timpul intervenției de urgență, luând măsuri pentru localizarea accidentelor, restabilirea funcționării normale, eliminarea consecințelor.
  10. Recepție de la dispeceratele de nivel superior și transmiterea către conducerea rețelei, personalul din subordine, conducerea serviciilor de expediere operațională și utilizatorii de urgență.
  11. Luarea de măsuri pentru eliminarea și prevenirea consecințelor accidentelor sau catastrofelor naturale.
  12. Participarea la instruiri în curs, cursuri de apărare civilă și practică în caz de urgență.
  13. Instruirea stagiarilor, duplicarea la locul de muncă a dispecerului, monitorizarea acțiunilor acestora.
  14. Menținerea documentației operaționale și contabile.
  15. Realizarea de clase cu personalul operațional al rețelelor, vizitarea centrelor de control și a stațiilor electrice.
  16. Efectuarea verificărilor la vizitarea centrelor de control.
  17. Învățarea de noi echipamente de rețea.
  18. Participarea la activitatea comisiilor implicate în testarea cunoștințelor personalului, investigarea cauzelor accidentelor și a accidentelor.
  19. Instruirea în organizațiile destinate acestui lucru, cu verificarea cunoștințelor dobândite.
  20. Participarea la procesul de introducere de software și instrumente tehnice noi.

Dispeceratul districtului rețelei electrice poate fi implicat în îndeplinirea sarcinilor sale profesionale suplimentare. Orele de muncă suplimentare sunt determinate de legea aplicabilă a muncii.

Drepturile fundamentale ale angajaților

Lista drepturilor fundamentale ale unui angajat este aceeași secțiune obligatorie ca și lista îndatoririlor. Fiecare descriere a postului include această secțiune.

Dispeceratul de urgență are următoarele drepturi:

  1. Faceți cereri de informații, documente și materiale legate de lucrările directe cu primirea lor ulterioară.
  2. Să realizeze interacțiuni cu subdiviziuni ale întreprinderilor terțe în cadrul competenței lor.
  3. Fiți un reprezentant al unei organizații dintr-o întreprindere terță parte, fără a depăși competența profesională.

Respectarea acestora nu numai de către angajatul însuși, ci și de alți reprezentanți ai personalului organizației este obligatorie. Cu toate acestea, nu ar trebui să fie abuzați.

Zona de responsabilitate

În timpul îndeplinirii îndatoririlor sale profesionale, angajatul își asumă responsabilitatea. În zona de responsabilitate, sunt prevăzute penalități administrative, disciplinare și, în unele cazuri, pentru un angajat fără scrupule.

Responsabilitatea dispecerului serviciului de urgență al rețelei electrice include îndeplinirea necinstită sau neîndeplinirea îndatoririlor profesionale, utilizarea autorității oficiale în scopuri personale și furnizarea de informații false despre activitatea depusă. Responsabilitatea este, de asemenea, suportată pentru îndeplinirea sau neîndeplinirea ordinelor și a directivelor de gestionare directă, precum și nerespectarea măsurilor de prevenire a încălcărilor din competența sa.

Reguli de bază pentru primirea apelurilor telefonice

Apelurile la telefonul dispecerului de alimentare trebuie să fie tratate corespunzător. Calitatea procesării apelurilor determină cât de rapid și eficient va fi procesată cererea, iar problemele vor fi rezolvate.

Aceste reguli sunt următoarele:

  1. Când se primește un apel la numărul dispecerului de rețea, angajatul trebuie să se prezinte.
  2. Fii atent și atent în timpul procesării datelor și înregistrează-le complet.
  3. Primiți toate apelurile primite.
  4. Aflați cu atenție toate detaliile incidentului, respectând tactul și amabilitatea clientului.
  5. Duplică cu voce tare toate datele primite.
  6. După primirea unei declarații de urgență, raportați imediat incidentul la conducere.
  7. Precizați scena cât mai mult posibil pentru a evita erorile și întârzierile la lichidare.

Toate datele primite în timpul apelurilor telefonice, dispeceratul trebuie să înregistreze în mod corespunzător în documentele relevante. Documentarea este una dintre îndatoririle angajatului, care este verificată cu atenție.

Concluzie

Folosind fișa postului, puteți avea clar o idee despre ce va trebui să facă exact expeditorul în timpul lucrului. Cunoașterea tuturor principalelor dispoziții din acest document va face munca mai înaltă și mai productivă.