Managementul carierei

Instrucțiuni de siguranță pentru inginer de protecție a muncii, funcționare echipament

Cuprins:

Video: Echipament de protecție 2024, Iulie

Anonim

Aproape fiecare întreprindere mare are un specialist în siguranța muncii. Esența muncii sale este menținerea standardelor de siguranță în organizație. La fel de importantă este și disponibilitatea unui document special numit „Protecția muncii”. Toate aceste lucruri vor fi discutate în continuare.

Inginer de securitate profesională - cine este acesta?

Instrucțiunile inginerului de protecție a muncii prevăd că acest specialist este obligat să îndeplinească diferite funcții legale, socio-economice, organizaționale, sanitare și igienice. Toate au drept scop menținerea nivelului optim de securitate la întreprindere.

Desigur, profesia este foarte dificilă. Un specialist competent în domeniul protecției muncii ar trebui să aibă o mulțime de abilități de comunicare, organizaționale și juridice. Toate acestea sunt extrem de necesare pentru implementarea de înaltă calitate a activității muncii. Și cum pot fi ele corelate cu îndatoririle prescrise de fișa postului unui inginer de securitate profesională? Acest lucru va fi descris mai târziu.

Despre responsabilitățile angajaților

Instrucțiunile inginerului de protecție a muncii atribuie angajatului un număr destul de mare de funcții.

Iată doar câteva dintre cele mai frecvente responsabilități de muncă:

  • controlul calității diverselor lucrări preventive, sanitare și igienice;
  • controlul creării condițiilor de muncă optime și confortabile la întreprindere;
  • cercetarea locurilor de muncă;
  • luarea în considerare a accidentelor, a situațiilor de urgență, a rănilor etc., luând toate măsurile necesare pentru evitarea unor cazuri similare în viitor;
  • organizarea inspecțiilor privind starea tehnică a structurilor și clădirilor;
  • îmbunătățirea condițiilor de muncă, munca pentru asigurarea confortului la întreprindere;
  • lucrați cu documente; pregătirea pachetului necesar de documente și trimiterea către management.

Ce se poate spune despre un document, cum ar fi instrucțiunile de protecție a muncii pentru un inginer de protecție a muncii? De asemenea, a prezentat regulile de bază care fixează îndatoririle de bază, drepturile și tipurile de responsabilitate. Acest document va fi descris mai târziu.

Cerințe pentru un specialist școlar

Instrucțiunile de siguranță pentru inginerul de protecție a muncii conțin o serie de cerințe speciale pentru specialist. Merită să le luăm în considerare pe exemplul lucrătorului școlar. Deci, specialistul în cauză trebuie:

  • respectați regulile ordinii de muncă, regimul de odihnă și de lucru;
  • monitorizați siguranța electrică și la incendiu;
  • tratați cu atenție și acuratețe echipamentul individual de protecție;
  • trece testul anual de cunoștințe și multe altele.

Funcții de specialitate școlară

Mulți factori externi pot afecta negativ profesorii și elevii.

Deci, specialistul în protecția muncii trebuie să se asigure că în instituția de învățământ sunt respectate următoarele:

  • iluminare optimă la locul de muncă;
  • temperatura și umiditatea confortabile;
  • curățenie în toate dulapurile și spațiile folosite;
  • absența locurilor contaminate în școală;
  • lucrări de înaltă calitate a aprovizionării cu apă, încălzire și canalizare.

Este demn de remarcat faptul că cerințele pentru un specialist școlar în protecția muncii sunt în mod izbitor de diferite de cele care se aplică specialiștilor de acest gen din întreprinderi și fabrici. În special, instrucțiunile de securitate a muncii pentru inginerul de protecție a muncii la școală nu prescriu cel mai mare număr de funcții pentru reprezentanții profesiei în cauză.

Specialist în DOW

Ce se poate spune despre specialiștii în cauză, care lucrează la copii sau pepiniere? Este de remarcat imediat că responsabilitatea pentru astfel de lucrători este mare și dificilă. Este mult mai dificil să monitorizezi siguranța și rutina într-o cameră în care există copii și, prin urmare, specialiștii înșiși trebuie să fie pregătiți pentru condiții dificile de muncă. Ce prescrie, în acest caz, instrucțiunile de securitate a muncii pentru un inginer de securitate profesională dintr-o instituție de învățământ preșcolar? Documentul stabilește următoarele dispoziții:

  • un specialist în protecția muncii este obligat să controleze în timp util nivelul de temperatură și umiditate în incintă;
  • angajatul trebuie să se asigure că personalul respectă regulile de igienă;
  • specialistul este obligat să mențină un nivel optim de siguranță în cameră, să prevină scurgerea de gaze, diverse lichide inflamabile etc.
  • specialistul este obligat să raporteze întregii conduceri toate lucrările finalizate.

Mai sus, au fost numite doar cele mai de bază funcții pe care un inginer de securitate profesională într-o instituție de învățământ preșcolar trebuie să le îndeplinească.

Începutul activității unui inginer specialist

Instrucțiunile pentru protecția muncii pentru un inginer care operează sau reparat echipament stabilește o listă clară de cerințe pentru un specialist la începutul, mijlocul și sfârșitul unei zile lucrătoare.

Ce anume se poate evidenția aici? Iată ce surprinde documentul:

  • La sosirea la locul de muncă, este necesar să purtați îmbrăcăminte de protecție și încălțăminte de siguranță. Tipul său va depinde de tipul de muncă efectuat și de sezon.
  • Obțineți de la conducere ținuta și toată documentația necesară lucrării.
  • Verificați dacă funcționarea și pregătiți pentru muncă toate instrumentele necesare.
  • Asigurați-vă că toate echipamentele disponibile sunt oprite.
  • Desemnați zonele în reparație cu benzi sau plăci speciale.

Nu e permis:

  • folosiți dispozitivele dacă există presiune mare sau excesivă;
  • folosiți salopete a căror dată de expirare a expirat;
  • lucrați cu un instrument defectabil etc.

Implementarea lucrărilor

Instrucțiunea de protecție a muncii pentru inginerul de reparații a echipamentelor stabilește următoarele dispoziții principale cu privire la performanța de înaltă calitate și în condiții de siguranță a sarcinilor de muncă la locul de muncă: salariatul începe să își îndeplinească îndatoririle profesionale numai dacă știe despre toate modalitățile sigure de a-și desfășura activitatea de muncă.

În cazurile îndoielnice, capabile să provoace răni și alte tipuri de pericole, este necesar să solicitați îndrumări din partea conducerii.

De asemenea, este demn de remarcat faptul că este strict interzis să înceapă lucrul:

  • dacă autoritățile nu au acordat permisiunea în acest sens (cu alte cuvinte, lucrări neautorizate);
  • în zonele împrejmuite cu panglici, garduri etc. (în cazul în care autoritățile nu au acordat permisiunea pentru acest lucru);
  • dacă există instrumente improprii pentru lucru;
  • lucrați în locuri în care nivelul de iluminare nu este suficient de optim, iar în alte cazuri.

Finalizarea lucrărilor

Nu mai puțin important este lista cerințelor pentru inginer la sfârșitul zilei.

Care este, în acest caz, instrucțiunea de securitate a muncii pentru inginerul care operează echipamentul (sau reparația echipamentelor)? Iată câteva aspecte importante:

  • Specialistul trebuie să verifice toate echipamentele disponibile; toate dispozitivele și mașinile până la sfârșitul zilei de lucru trebuie să fie în stare deconectată.
  • Este necesar să verificați dacă funcționarea tuturor scuturilor și comutatoarelor.
  • Este necesar să scoateți toate hainele și să le puneți într-un loc adecvat de depozitare.
  • Asigurați-vă că vă spălați fața și mâinile cu săpun și apoi faceți un duș.
  • Este necesar să vă înscrieți într-un jurnal special de contabilitate și să informați oficialul despre sfârșitul schimbului.

Astfel, toate aceleași cerințe de protecție a muncii sunt impuse inginerilor pentru operarea și repararea echipamentelor ca și pentru toți ceilalți lucrători.

Situații de urgență

Instrucțiunile de siguranță pentru inginer pentru repararea sau exploatarea echipamentului conțin, pe lângă toate cele de mai sus, o serie de puncte privind acțiunile necesare în caz de urgență. Ce se poate distinge aici?

Primul lucru de făcut în timpul unei situații de urgență este oprirea întregului flux de lucru și raportarea pericolului pentru management. Dacă apare un incendiu, atunci deconectați imediat toată puterea de la echipament, apelați pompierii și evacuați din zona periculoasă. Dacă angajatul a primit o vătămare industrială, este necesar să încheie imediat procesul de muncă, să raporteze incidentul la autorități și să cheme personalul ambulanței.

Instrucțiuni de siguranță pentru inginerul de calitate

Ce puteți spune despre un astfel de angajat ca inginer de calitate? Acesta este un specialist care monitorizează calitatea produselor; Acest angajat trebuie să verifice în timp util loturile pentru respectarea standardelor.

Ce puncte despre acest specialist sunt documentate de protecția muncii? În primul rând, sunt indicate principalele responsabilități ale acestui angajat. Acestea includ:

  • participarea la dezvoltarea sistemelor de management al calității, precum și a sistemelor de monitorizare a calității produselor;
  • analiza informațiilor obținute în diferite etape de producție, precum și luarea de măsuri pentru a preveni eliberarea de produse de calitate scăzută;
  • studiul experienței interne și străine în îmbunătățirea calității produselor;
  • lucrați cu toată documentația necesară și alte câteva puncte.

Este de remarcat faptul că cerințele de siguranță pentru acest specialist nu sunt practic diferite de cerințele pentru alți angajați. Deci, documentul privind protecția muncii stabilește punctele principale legate de iluminarea optimă, temperatura, siguranța la incendiu etc.

Responsabilitatea angajaților

Dacă salariatul însuși este vinovat de încălcarea cerințelor de siguranță, i se impune o anumită proporție de responsabilitate. În funcție de gradul de cele întâmplate, acesta poate fi penal, administrativ sau disciplinar. Ce anume se poate evidenția aici?

Dacă, din vina specialistului, s-a provocat o defecțiune a oricărui aparat, instrument sau echipament, angajatul este obligat să despăgubească întreprinderea pentru pagube materiale. Aceasta include, de asemenea, infracțiuni în timpul implementării directe a activităților lor de muncă, îndeplinirea necorespunzătoare a atribuțiilor lor și multe altele.