Managementul carierei

Profesie creatoare: croitoreasă

Video: Gheorghe Cavcaliuc | Societatea Creatoare 2024, Iulie

În zilele noastre, nu există atât de multe profesii în care reprezentantele jumătății feminine a umanității și-ar putea realiza pe deplin abilitățile creative. Unul dintre acestea este perfect pentru femeile care sunt obligate să stea acasă dintr-un motiv sau altul. Ce este această profesie? Croitoreasă.

Realizarea hainelor la comandă va fi o bună sursă suplimentară de venit, iar în unele cazuri poate fi principala slujbă.

Descrierea profesiei

Această specializare a fost întotdeauna la mare căutare. La urma urmei, oamenii vor să arate mereu frumos și la modă. Și cine îi va ajuta mai mult în asta, dacă nu o croitoreasă? Cel mai adesea, reprezentanții acestei profesii realizează o mare varietate de produse: cămăși, haine pentru copii, bluze, paltoane, lenjerie.

Mulți oameni consideră greșit că cusăturile sunt doar cusute haine. Dar acest lucru nu este deloc adevărat. La urma urmei, pot produce și articole din piele, încălțăminte, precum și automobile și alte huse. Geantele sunt, de asemenea, munca croitorilor.

Care sunt responsabilitățile?

În general, la ce folosește profesia de croitoreasă? Desigur, faptul că puteți coase nu numai la comandă, câștigând bani, ci și îmbrăcați-vă, precum și întreaga familie. În termeni simpli, o croitoreasă este acea femeie care știe să coase. Și acest lucru se aplică nu numai la lucrul la o mașină de scris, ci și la fabricația manuală.

Femeile cu ace care au puțină experiență sunt implicate în operațiunile cele mai simple pe o mașină de scris sau accesorii de cusut. Și croitorii profesioniști sunt deja angajați în confecționarea hainelor la comandă, dezvoltând în același timp modele de îmbrăcăminte unice. Dacă această meserie este aleasă, croitoreasa trebuie să poată lucra cu diferite materiale. O altă abilitate necesară este buna manipulare a mașinii. Trebuie să puteți regla gradul de tensiune a firului, precum și să urmăriți frecvența cusăturii.

Astăzi este o profesie foarte comună. O croitoreasă poate găsi întotdeauna o descriere a modelelor și modelelor din literatura de specialitate sau să creeze una singură. Ea poate alege cu ușurință direcția în care îi place mai mult.

De asemenea, cineva vrea să lucreze la o întreprindere mare de cusut și să facă lucrări obișnuite de rutină, de exemplu, prelucrarea buclelor sau a buzunarelor de cusut. Aici trebuie să faci parte dintr-o echipă numeroasă. Alții aleg un mic atelier unde puteți lucra împreună cu colegii sau pe cont propriu.

Un număr mare de femei, al căror document după instruire este indicat în coloana „profesie” - „croitoreasă”, devin antreprenoare private și lucrează acasă, transformând una dintre camere în atelierul lor. În acest caz, ele trebuie să fie atât croitoare, cât și modă de modă. După cum puteți vedea, această profesie este potrivită pentru orice femeie, deoarece există multe tipuri de activități.

Calitati personale

Pentru ca o femeie să devină o croitoreasă profesionistă, trebuie să dezvolte acuratețe, perseverență, răbdare și dexteritate. Este necesar să fiți stabili din punct de vedere emoțional, echilibrat și să nu vă fie frică de munca monotonă și de rutină. Specialistul trebuie să aibă un ochi precis, o viziune bună și o coordonare excelentă a mișcărilor mâinii.

Întrucât aceasta este o profesie creatoare (croitoreasă), descrierea îndatoririlor în care conține multe puncte, implică prezența gustului artistic. La urma urmei, clienții ar trebui să le placă produsele. Prin urmare, trebuie să dezvolți abilități de comunicare și o imaginație bogată.

Apreciat în această profesie este capacitatea de a schimba rapid atenția de la efectuarea unei operații la alta.

Iată, așadar, o listă de calități pe care un reprezentant al unei profesii trebuie să o posede, indiferent de direcția aleasă:

  • Capacitatea de a face toată munca foarte atent.
  • Urmați corect toate instrucțiunile sugerate.
  • Livrează la timp produsele finite.
  • Faceți toate lucrările exact cu comenzi.
  • Aveți un gust bun și o amintire excelentă.
  • Tratează problema cu toată responsabilitatea.

Educaţie

Ce este o formare profesională? Croitoreasa primește abilitățile și cunoștințele necesare cel mai des în cursuri. Prin urmare, toți cei care doresc să se angajeze în fabricarea de îmbrăcăminte vor trebui să treacă o pregătire nu foarte lungă. Școlile tehnice profesionale pregătesc croitorii care pot lucra ulterior în ateliere și fabrici. De asemenea, se întâmplă ca o întreprindere angajată în croitorie să accepte studenți care sunt instruiți și lăsați să lucreze.

Care este programul profesiei? Croitoreasa trebuie să treacă nu numai clase practice, ci și teorie. La urma urmei, specialiști buni trebuie să fie bine versați în țesături, precum și să cunoască întreaga tehnologie de producție. Grija pentru mașini de cusut, lubrifierea pieselor - acest lucru se aplică și în sarcinile unei croitoreasă, pe care trebuie să o poată îndeplini corect.

Avantajele și dezavantajele profesiei

Ca orice altă profesie, aceasta are și pro și contra. Multe femei nu pot suporta zgomotul puternic din atelier. Din această cauză, apare frecvent pierderea auzului. Problemele cu ochii și coloana vertebrală sunt, de asemenea, boli profesionale ale croitorilor. Mulți se plâng de munca monotonă și de capacitatea relativ mică de a comunica cu oamenii.

Dar plusurile includ capacitatea de a vă îmbrăca ieftin și frumos și întreaga familie. În plus, instruirea este foarte accesibilă. Această profesie poate fi un loc de muncă part-time bun în caz de lipsă de bani.

Salariu

Salariul unei croitoreasă depinde de complexitatea muncii efectuate, de câte produse sunt făcute și de scara producției. În medie, în regiunea Moscova, croitierele primesc până la 40 de mii de ruble, iar în alte zone, salariile variază între 20 și 30 de mii. Dar dacă aveți multă experiență și un gust artistic excelent, atunci puteți coase rochii care sunt foarte scumpe.