Managementul carierei

Profesie specialist în zootehnie: cine este?

Video: Sa Vorbim despre Zootehnie 18 iunie 2020 2024, Iulie

Specialist în zootehnie - cine este? Ce fel de profesie? Acesta este un astfel de specialist care lucrează în sectorul zootehnic. Specialiștii în zootehnie lucrează în complexe speciale pentru animale de reproducție, precum și în fabrici sau ferme. La întrebarea: "Specialist în creșterea animalelor - cine este?" - spun că acesta este un crescător.

Atribuțiile

Ce ar trebui să facă un specialist în zootehnie în activitatea sa? Are multe responsabilități:

  • Specialistul în animale oferă măsuri de siguranță.
  • Acesta controlează momentul vânzării produselor fabricate și sortează animalele în categorii specifice.
  • Realizează acțiunile necesare pentru îmbunătățirea calităților animalelor și păsărilor.
  • Selectează cele mai bune tehnologii care sunt necesare pentru producția de produse.
  • Organizează și controlează costurile de alimentare.
  • Determină conformitatea produselor cu toate standardele și cerințele stabilite.
  • Oferă moduri inovatoare de a hrăni animalele.
  • Identifică o evaluare în concordanță cu eficacitatea.
  • Determină toate condițiile necesare pentru păstrarea animalelor și respectarea lor deplină (umiditate, temperatură).
  • El planifică activități pentru mult timp înainte și organizează procesul de muncă al întregii echipe care lucrează în producție.
  • Controlează un nivel ridicat al calității produselor, studiază cauzele deteriorării și scapă de ele.

Ce ar trebui să știe un specialist în zootehnie

A lucra ca specialist în creștere a animalelor înseamnă a cunoaște următoarele lucruri:

  • Reguli care sunt necesare pentru protecția muncii, protecția împotriva furtului, focului, curățeniei.
  • Toate actele care au legătură cu domeniul juridic, precum și terminologia profesională.
  • Metode moderne de comunicare și tehnologie computerizată.
  • Toate legile majore ale muncii.
  • Cerințe și standarde care se aplică produselor fabricate.
  • Unele tipuri de boli animale, tratament și prevenire.
  • Toate caracteristicile anatomiei animalelor de fermă, metodele de păstrare, precum și nuanțele de hrănire.
  • Conceptele de bază ale managementului, organizării muncii și economiei.
  • Toate inovațiile care apar datorită progresului în știință și tehnologie.
  • Cerințe moderne, precum și standarde pentru produsele de creștere a animalelor.
  • Metode de reproducere a animalelor.
  • Metode moderne de producție.
  • Reguli pentru utilizarea echipamentelor informatice în zootehnie. Munca ca specialist în creștere a animalelor necesită, de asemenea, cunoștințe de bază ale informaticii.
  • Cunoștințe de bază despre genetica animalelor, fiziologie, zoologie și medicină veterinară.

Specialist în zootehnie - cine este? Acesta este un angajat care trebuie să fie bine conștient de esența activităților sale. El trebuie să fie interesat de inovațiile care apar în domeniul creșterii și creșterii animalelor, să poată să-și asume riscuri și să aplice metode moderne pentru a rezolva diverse probleme. Specialist în zootehnie este o profesie care implică abilitatea de a evalua orice eveniment. Este întotdeauna necesar să fii concentrat și să fii responsabil pentru deciziile luate, să poți găsi și analiza toate informațiile necesare, să lucrezi cu alte persoane, înțelegând bine cine deține ce poziție. Trebuie să fii mereu concentrat. Un specialist în zootehnie ar trebui să-i învețe pe începători toate elementele de bază, să dea un exemplu. Organele superioare vor necesita rapoarte, de aceea este importantă și abilitatea de a lucra cu documentația.

Starea de sănătate și trăsăturile de caracter necesare pentru animale

Medicii au identificat unele contraindicații pentru a lucra ca specialist în creșterea animalelor. În această profesie este interzis să lucrezi pentru persoanele cu o vedere slabă, precum și pentru un auz slab. La urma urmei, un specialist în zootehnie - cine este? Aceasta este o persoană care urmărește cu atenție totul. De asemenea, nu este recomandat să alegeți această profesie pentru cei care sunt predispuși la reacții alergice la animale, persoane cu astm, precum și persoanelor cu dizabilități și persoanelor cu tulburări ale sistemului musculo-scheletic.

Ce calități personale trebuie să aibă un tehnician de animale? Există mai multe dintre ele, dar toate sunt foarte importante:

  • Nivel bun de gândire logică.
  • Memorie dezvoltată și suficientă capacitate fizică.
  • Dragoste pentru animale și abilități care să-i ajute să trateze.
  • Gândirea asta se bazează pe observație. Vă permite să planificați și să vă organizați mai bine.
  • Inițiativă, precum și dorința de a organiza orice evenimente.
  • Aptitudini pentru a schimba rapid ochii de la unul la altul. Aceasta se poate numi selectivitate. O abilitate este necesară atunci când trebuie să selectați foarte repede din setul de semnale unul care este cel mai necesar.

Este profesia animalelor la cerere

Salariile din Rusia variază între 15 și 35 de mii de ruble. Profesiunea nu este cea mai căutată. Dar totuși, multe persoane aleg în mod special această activitate. Unele întreprinderi eliberează o mașină personală specialiștilor în domeniul creșterii animalelor, care este utilizată în scopuri de afaceri. Pentru a deveni specialist în creștere, trebuie să obțineți un certificat de învățământ secundar de specialitate. Acei oameni care apoi își continuă studiile la o instituție de învățământ superior sunt promovați și pot deveni specialiști în creșterea creșterii, dar acest lucru este complet opțional.

Aspecte pozitive și negative ale profesiei

Avantajele includ, fără îndoială, un nivel crescut de independență, deoarece specialistul în creștere este cine este? Un angajat care ia multe decizii. Trebuie menționat că cei care au ales această profesie sunt foarte rar dezamăgiți de decizia lor.

Partea negativă este tensiunea și oboseala foarte rapidă a angajaților. Iar condițiile de muncă nu sunt întotdeauna potrivite pentru specialiștii în zootehnie.

Nu trebuie să uităm că această profesie este managerială și, în consecință, pe măsură ce o carieră crește și cu o capacitate de muncă și talent ridicat, specialistul în creștere este capabil să se dezvolte la managerul fermei.