Managementul carierei

Operator de mărfuri: descrierea profesiei

Video: 10.Studii de caz 1 - pentru atestatul de transport marfa CPI 2024, Iulie

Acest articol se va concentra pe una dintre cele mai responsabile profesii. Operator de mărfuri - munca este foarte importantă și dificilă. Toate caracteristicile acestei profesii vor fi descrise mai jos.

Ce este un operator de marfă?

Acest specialist este responsabil pentru siguranța, calitatea și transportul diverselor materii prime din industria rafinării uleiului. Această lucrare este foarte responsabilă și, prin urmare, dificilă. Acest lucru se datorează faptului că cea mai mică greșeală va duce la probleme foarte mari. Așadar, dacă din cauza unei supravegheri a unui operator de mărfuri, apare un amestec incorect de substanțe diferite, o parte uriașă a resurselor se va pierde. Pot apărea probleme cu mișcarea substanțelor, furnizarea acestora, conservarea etc.

Operatorul de mărfuri controlează activitățile unui număr mare de lucrători. Și acest lucru își lasă amprenta și asupra profesiei; dacă chiar și un singur muncitor face o greșeală, vina va cădea asupra șefului său. De aceea, operatorul de marfă trebuie să fie o persoană calmă, fără stres. Lucrarea în cauză este într-adevăr specifică, dar prestigioasă și foarte plătită.

Responsabilitățile operatorului de produse

Cine are într-adevăr un număr mare de funcții diferite este o persoană cu profesia de „operator de marfă”.

Acest angajat are întotdeauna responsabilități și chiar sunt foarte mulți. Mai jos vor fi prezentate doar câteva funcții ale unui reprezentant al profesiei în cauză.

Un operator de mărfuri este obligat să gestioneze transportul produselor la o rafinărie. Pe lângă deplasare, mărfurile ar trebui să fie verificate periodic pentru calitate. Specialistul în cauză este de asemenea implicat în acest sens. Este foarte important ca produsele extrase și procesate să respecte pe deplin standardele. La fel de important este să monitorizăm calitatea depozitării materiilor prime. Toate aceste funcții sunt de asemenea inerente operatorului de produse. Responsabilitățile sale includ și funcții atât de mici precum controlul inventarului din fabrică, determinarea caracteristicilor produselor, lucrul cu documente etc.

Cerințe profesionale

Ca orice alt profesionist, un operator de marfă trebuie să îndeplinească o serie de cerințe.

Iar cerințele sunt foarte mari. Desigur, aceasta este legată de sarcina responsabilității care revine specialistului.

Un lucrător de rafinare a uleiului de înaltă calitate trebuie să aibă, desigur, punctualitate. Până la urmă, profesia descrisă este o meserie foarte responsabilă. Operatorul de marfă trebuie să pre-calculeze totul până la cele mai mici detalii. Mai mult, un specialist competent ar trebui să fie întotdeauna pregătit pentru cei mai răi. Iar acest „cel mai rău” trebuie prevenit prin orice mijloace.

Reprezentantul profesiei descrise ar trebui să aibă cunoștințe destul de profunde în domeniul chimiei, fizicii și logisticii. Orice lipsă de cunoștințe - și o greșeală va fi făcută. Din aceasta, apropo, urmează următoarea cerință: rezistența la stres. Indiferent de ce se întâmplă, un profesionist ar trebui să rămână întotdeauna o persoană calmă și sănătoasă. Trebuie să înțelegeți că frica și anxietatea nu vor ajuta cauza, ci doar o exacerbează.

Caracteristicile categoriilor 2 și 3

Are profesia de „operator de mărfuri”, fiecare dintre ele fiind caracterizată de anumite cerințe.

Mai jos sunt caracteristicile specifice fiecărei categorii.

Caracteristica a 2-a categorie

Angajatul trebuie să respecte următoarele activități: substanțe termice, verifică curățenia și sterilitatea containerelor, pregătește sigilii, ia mostre, cântărește produse, se angajează la încărcare și descărcare. Unele alte activități mici pot fi inerente.

Caracteristică clasa a III-a

Completarea containerelor, evacuarea reactivilor și a substanțelor dăunătoare din containere, echipamente de întreținere (nu mai mult de 40 de mii de tone pe an), stocarea produselor, determinarea greutății containerelor, măsurarea temperaturii. Aceasta include, de asemenea, pregătirea rezervoarelor și a altor echipamente pentru lucrările de reparații, precum și pregătirea documentelor pentru descărcare / descărcare. Alte activități sunt de asemenea posibile.

Caracteristicile celor 4 și 5 cifre

Caracteristici de clasa a IV-a

Lucrați cu echipamente care vând de la 40 la 100 de mii de tone pe an. Întreținerea diferitelor tipuri de locuri de muncă - vânzări de până la 5 mii de tone pe zi (aceasta include lădițe, pasaje, stații de alimentare etc.).

Producerea anumitor soluții, controlul prelevării. Supravegherea stării de sănătate a inventarului, pentru substanțe de încălzire. Ținerea evidenței lucrărilor în parcuri. Toate caracteristicile prezentate sunt de bază. Există lucrători din categoria a 4-a și multe alte funcții.

Caracteristici de clasa a V-a

Întreținerea echipamentelor cu vânzări de peste 100 de mii de tone pe an. Întreținerea parcurilor cu vânzări de până la 10 mii de tone pe zi. Implementarea operațiunilor legate de livrarea, expedierea și executarea așezărilor cu companii de transport. Control financiar asupra căii ferate. Conducere asupra umpluturilor și canalizărilor. Un specialist la nivelul 5 poate atinge și alte responsabilități, mai puțin importante.

Caracteristicile cifrelor 6 și 7

Cerințe pentru angajații din categoria a 6-a

Managementul tuturor lucrărilor. Întreținerea echipamentelor cu vânzări de peste 100 de mii de tone pe an. Întreținerea parcurilor, pasajelor, fabricilor, acostărilor etc., cu vânzarea a peste 10 mii de tone pe zi. Managementul angajaților implicați în sistemul de încărcare și descărcare automată. Controlul calității produselor petroliere, siguranța acestora. Lucrați cu un centru computerizat - pregătind informații pentru el. Managementul tuturor operatorilor de mai jos. Unele alte caracteristici pot fi inerente.

Cerințe pentru angajații din categoria a 7-a

Operatorul de mărfuri din ultima categorie este obligat să gestioneze activități legate de recepția, depozitarea și distribuirea produselor petroliere, vânzarea a peste 130 de mii de tone pe an. Gestionarea ar trebui să fie, de asemenea, efectuată pentru zonele de lucru: pasaje, acostări, puncte de descărcare și încărcare, fabrici etc. În plus, aceste site-uri pot fi vândute peste 16 mii de tone pe zi. De asemenea, este necesară repararea rezervoarelor, al căror volum poate depăși 20 de mii de tone. Operatorul din categoria a 7-a este condus de recepția și livrarea produselor. De asemenea, este necesară menținerea unei comunicări constante cu dispeceratul bazei de ulei, cu centrul computerului și cu alte puncte. Reprezentantul specialității din categoria a 7-a poate fi înzestrat cu multe alte funcții și responsabilități.

Avantajele și dezavantajele profesiei

Ca orice altă profesie, activitatea unui operator de marfă are o serie de avantaje și dezavantaje.

Despre care mai multe vor fi descrise mai târziu.

Profesiunea în cauză are următoarele avantaje:

  • Plata de profit mare. Desigur, totul depinde de descărcare de gestiune. Cu toate acestea, veniturile operatorilor de mărfuri sunt cu adevărat mari: de la 20 la 75 de mii de ruble.
  • Posibilitatea de a urca scara companiei. Dacă vă stabiliți un obiectiv clar și începeți să lucrați activ, puteți crește profesional destul de curând. În profesia de operator de mărfuri, există toate șansele pentru acest lucru.
  • Instruire. Nu subestimați relevanța unei astfel de profesii de „operator de marfă”. Instruirea este unul dintre avantajele acestui loc de muncă. Nu este absolut necesar să absolviți o universitate pentru a ocupa un loc de muncă cel puțin în a doua categorie. Va fi suficient să absolvi orice colegiu tehnic din specialitatea disponibilă pentru muncă. O listă completă de specialități potrivite profesiei în cauză poate fi găsită cu ușurință în vasta rețea. Este de menționat însă o instituție de învățământ care antrenează în mod special operatorii de mărfuri: acesta este Colegiul Politehnic Leninogorsk.

Printre deficiențele profesiei, se poate desemna o responsabilitate excesiv de mare pentru orice acțiuni. Unele întreprinderi au, de asemenea, condiții de muncă dăunătoare.

Importanța profesiei în cauză

Operatorul de marfă este una dintre cele mai importante profesii din stat. La urma urmei, petrolul furnizează în cea mai mare măsură economia Federației Ruse. De fapt, reprezentanții profesiei în cauză sunt pilonul economic al statului, fundamentul acestuia.

Acei tineri care se gândesc doar la viitorul lor ar trebui să ia act de o astfel de profesie ca „operatorul de mărfuri”. Locurile de muncă din această specialitate sunt disponibile astăzi în cantități suficiente.

În concluzie, merită spus că profesia unui operator de marfă poate fi numită cu siguranță prestigioasă. Aceasta este o muncă grea și responsabilă, dar bine plătită și interesantă.