Managementul carierei

Director comercial: responsabilități și cerințe

Video: STRUCTURA ORGANIZATORICĂ FUNCȚIONALĂ 2024, Mai

Anonim

Directorul comercial este una dintre pozițiile cheie ale oricărei organizații. Funcționalitatea standard pentru aceasta prevede următoarele domenii: logistică, achiziții și aprovizionare, marketing și vânzări. Adevărat, la diferite întreprinderi, în funcție de specificul respectiv, directorul comercial poate îndeplini doar o parte din grupurile de sarcini de mai sus. Există chiar și o anumită concepție greșită potrivit căreia această persoană direcționează numai vânzări.

Un director comercial este un loc de muncă destul de solicitat, accesând orice site web al unei agenții de recrutare, puteți găsi întotdeauna mai multe posturi deschise, cu condiții foarte decente de remunerare pentru muncă. Motivele acestui lucru sunt multe, dar există câteva principale. Până la urmă, dacă analizezi ce face directorul comercial și compari acest lucru cu realitățile actuale ale economiei, poți înțelege imediat rolul acestei poziții. Principalul lucru este nu numai să producă bunuri sau să aibă capacitatea de a furniza orice serviciu. În prezent, este important să găsiți un cumpărător, să câștigați locația acestuia și să asigurați livrarea la punctul de vânzare. Și a fost posibil să lucrați pur și simplu la un depozit doar într-o economie planificată.

În această privință, este clar că cerințele foarte mari sunt solicitate persoanei care solicită această funcție. În plus, chiar găsind un angajat adecvat, nu putem fi sigur că directorul comercial va lucra mult timp în companie. Motivul pentru aceasta este gradul scăzut de structurare a multor companii tinere, încă neformate pe deplin. Iar acest lucru, la rândul său, se traduce prin ceva care deseori directorul comercial nu înțelege clar funcțiile care i se atribuie. Nu există o reglementare strictă a activităților, puterile dintre el și șef, alte servicii sunt estompate. Adaptarea la o astfel de situație este dificilă, iar profesioniștii care își cunosc propria valoare merită la un alt angajator imediat ce găsesc un loc potrivit.

Un candidat care solicită această funcție ar trebui să cunoască legislația actuală, procedura de achiziție, munca contractuală, marketingul, logistica, specificul industriei în care își desfășoară activitatea organizația. Mai mult, ultima cerință este importantă atunci când alegeți un angajat pentru funcția respectivă. De exemplu, o persoană care are experiență lucrând într-o societate comercială nu este mai probabil adecvată pentru o exploatație de construcții de mari dimensiuni și invers. Desigur, candidatul trebuie să aibă o studii superioare. Un absolvent care tocmai a absolvit institutul nu este potrivit pentru această muncă. Solicitantul trebuie să aibă abilități practice în promovarea serviciilor și bunurilor, să aibă abilitățile de negociere și administrare a echipei. În primul rând, acesta este un lider, astfel încât abilitatea de a crea motivație eficientă pentru rezultat din personalul din subordine este o cerință necesară.

Datorită faptului că sfera achizițiilor și a vânzărilor sunt zone de activitate mai degrabă vulnerabile din punct de vedere al abuzurilor din partea angajaților fără scrupule, care în scopul câștigului personal pot cauza daune organizației, toți candidații trebuie verificați. Cu toate acestea, metodele sunt diferite, pentru a afla calitativ toate informațiile necesare despre solicitant este posibilă numai dacă există contacte în agențiile de aplicare a legii.