recrutare

Lucrător rădăcină: ce fel de profesie, fișa postului, condițiile de angajare

Cuprins:

Video: Câștigați 400 $ + nume de tastare (15 USD pe pagină) GRATUIT Câștigați bani online | Branson ... 2024, Mai

Anonim

Uneori, puteți vedea cum această poziție este legată de alții: cineva caută o bucătărie-vase cu rădăcină, iar cineva anunță o recrutare de agenți de rădăcină. Dar dacă totul este clar odată cu cea de-a doua vacanță, atunci există întrebări despre prima. Deci, lucrător de rădăcină - care este această profesie și ce este inclus în responsabilitățile sale de serviciu?

Descrierea postului

Această lucrare aparține domeniului de catering. Răspunzând la întrebare, ce fel de profesie este lucrătorul de bază, pentru început vom prezenta o sală de mese la o producție mare. Sau o mare instituție de învățământ. Sala de mese sovietică este potrivită și pentru percepția vizuală. În același timp, mai mult de o sută de oameni pot mânca acolo. Pentru a asigura acest lucru, este necesar un personal numeros - bucătari, distribuitori, spălători. Nu va rămâne fără muncă și o femeie regală.

Acesta este un angajat al unei companii de catering, ale căror atribuții includ tăierea, spălarea și prelucrarea legumelor. Ea le sortează și le recoltează, le taie și le curăță și monitorizează, de asemenea, curățenia echipamentelor.

Dacă compania de catering este o cafenea mică sau o cantină într-o școală mică, atunci nu este necesar un angajat separat. Dar în unitățile de catering care hrănesc zilnic sute și mii de oameni, prelucrarea legumelor necesită o zi întreagă de muncă.

Condiții

Există puține cerințe pentru profesie. Principalul lucru este prezența unei cărți medicale, deoarece korovnitsa lucrează cu produse. Toate celelalte sunt dorințele care sunt necesare pentru orice muncă: responsabilitate, sârguință, curățenie.

Document de responsabilitate

Însă descrierea postului enumeră o mulțime de lucruri pe care femeia rădăcină trebuie să le știe. Principalele sunt:

  1. Reguli pentru ascuțirea cuțitelor și cerințele pentru calitatea acestora.
  2. Semne prin care puteți determina defectele și puteți vedea defecte ale fructelor și culturilor de rădăcini.
  3. Metode de îndepărtare a cojilor, ochilor și obiectelor străine din fructele și materiile prime vegetale.
  4. Reguli de igienă personală și sanitară.

Marea majoritate a acestor cunoștințe, pe lângă secțiunea despre igienă, vine odată cu începutul lucrului.

Analiza postului web

Analizând posturile vacante ale unui kornevnitsa postat pe resurse online despre muncă, se pot trage mai multe concluzii.

Așadar, de exemplu, o astfel de muncă implică adesea muncă de schimb de noapte - aproximativ 40% din anunțurile de căutare a unui loc de muncă prescriu acest lucru în textul lor.

Numărul locurilor de muncă vacante este mic - chiar și într-un oraș atât de mare, cu o populație de peste un milion de oameni, precum Moscova, mai puțin de 70 de angajatori au postat reclame pentru găsirea unui mason, în timp ce unii dintre ei căutau un mason cu sarcini suplimentare de spălat vase.

Plata, în majoritatea cazurilor, nu se realizează dintr-un salariu fix, ci din costul unei ore.

În momentul de față, femeile muncitoare sunt necesare în hoteluri mari, restaurante, lanțuri de fast-food, cantine.

Judecând după cifrele înregistrate în posturile vacante, câștigurile medii variază de la 20.000 la 40.000 pe lună înainte de taxe.