rezumat

Cum se creează un CV al managerului de vânzări: mostre

Video: Coda & The Future | Founder Chat 2024, Iulie

Mulți oameni cred că munca unui specialist în vânzări și a unui vânzător obișnuit nu este diferită. Dar această opinie este eronată.

CV-ul managerului de vânzări, ale cărui probe puteți găsi în acest articol, vă va oferi posibilitatea de a înțelege cum să întocmiți corect documentul adecvat pentru dvs.

Elimină mitul

Cert este că aceste două concepte sunt cu adevărat similare. O persoană care vinde direct mărfurile și un specialist în departamentul de vânzări au indicatori comuni ai rezultatelor muncii, contactului cu clienții, etc. Dar un candidat pentru ocuparea postului de manager de vânzări trebuie să aibă o listă mult mai extinsă de calități profesionale și personale pentru implementarea completă a sarcinilor.

Un eșantion de reluare al unui manager de vânzări vă va ajuta să creați un CV competent, care vă va aduce cu un pas mai aproape de activitatea viselor voastre. Deoarece abordarea modernă a vânzărilor s-a schimbat foarte mult, așa că profesia aparent minunată a unui specialist în vânzări rămâne destul de relevantă și populară în toate sectoarele economiei.

Pe scurt despre un rezumat de eșantion al unui manager de vânzări

De unde să începi și ce să cauți?

Punctul de plecare este redactarea unui CV pentru un manager de vânzări. Probele de proiectare a unui astfel de document sunt destul de multe, dar nu vă vor crea dificultăți. Text, tabel, liste - alegeți opțiunea care vi se potrivește.

Scrierea informațiilor despre tine fără structură și prezentare competentă este o decizie greșită. În primul rând, ar trebui să vă intereseze viitorul angajator.

Toate caracteristicile dvs. speciale ar trebui să se potrivească 1-2 pagini. CV-ul managerului de vânzări (eșantionul este prezentat mai jos) ar trebui să conțină cele mai importante informații, pe care le puteți spune în rest la interviu.

Cum se determină focalizarea?

Este accentul CV-ului dvs. care va oferi recrutorului posibilitatea de a înțelege că sunteți un specialist demn, aveți o educație excelentă și abilități profesionale excepționale. Toate aceste date ar trebui aranjate concis, acordând atenție faptelor specifice care vă vor arăta cea mai bună latură.

Dacă nu aveți experiență, acordați atenție CV-ului managerului de vânzări, ale cărui mostre sunt prezentate mai jos. Eșantionul nr. 2 va ajuta la crearea unui CV al unui specialist promițător.

Prin urmare, ar trebui să vă identificați punctele forte și să le acordați atenție maximă.

CV-ul managerului de vânzări: probe

Proba nr. 1: CV pentru funcția de „Director de vânzări” (cu experiență)

Nume: Pastușkov Vasily Ibragimovici

Data nașterii: 9 septembrie 1990

Locul de reședință: Moscova, st. Vineri, 7, apt. 6

Telefon: +79000000000

Educație: 2007-2012, Universitatea de Stat din Moscova, specialist (diplomă roșie), Departamentul de Management Comercial.

Experienţă:

1. 2012-2013 - Director de vânzări asistent la OOO Kirim.

Responsabilitati principale:

  • Asistență managerului de vânzări;
  • dezvoltarea bazei de clienti;
  • lucrați cu clienții obișnuiți ai companiei;
  • consultanta clientilor cu privire la probleme tehnice;
  • negocierea cu contractorii și încheierea contractelor;
  • căutarea și analiza informațiilor conexe;
  • completarea formularelor de raportare și analiza departamentului de vânzări.

2. 2013-2015 - Director de vânzări la Xenon LLC.

  • menținerea clienților-cheie ai companiei;
  • extinderea bazei de clienți;
  • monitorizarea respectării obligațiilor contractuale;
  • negocieri cu contrapartide.

Limbi: rusă (nativă), ucraineană (fluentă), engleză (cu un dicționar).

Aptitudini PC: utilizator experimentat de PC, MS Word, programe MS Office, 1C: Baza de date Enterprise 8.2.

Caracteristici personale: inițiativă, non-conflict, capacitatea de a lucra în situații stresante, concentrarea pe rezultate și munca în echipă, mentalitatea analitică, sociabilitatea.

Proba nr. 2: CV pentru funcția de „asistent manager” (fără experiență de muncă)

Nume: Kazantseva Anna Georgievna

Data nașterii: 4 septembrie 1993

Locul de reședință: Moscova, st. Lenin, d. 4, apt. şaisprezece

Educație: 2010-2015, Universitatea de Stat din Moscova, master în „Managementul organizațiilor”.

Experienţă:

1. 2015 - instruire practică la LLC Optimus, asistent manager.

Responsabilități principale: asistență pentru manager, lucrul cu documente primare, raportare și analiza performanței întreprinderii

Există o recomandare de la site-ul de practică.

Limbi: rusă (nativă), engleză (fluentă), germană (cu un dicționar).

Aptitudini PC: utilizator avansat de PC, programe MS Office, Parus, 1C: Enterprise.

Caracteristici personale: inițiativă, cursant rapid, lucru asupra rezultatului, non-conflict, capacitatea de a lucra în situații stresante, capacitatea de a procesa rapid o cantitate mare de informații, mentalitate analitică.