Inspector minor: ce fel de educație este necesară, unde să studieze, calificările necesare

Video: La Educación Prohibida - Película Completa HD 2024, Mai

În prezent, funcția de inspector minor este solicitantă. Ce fel de educație este necesară pentru a o ocupa? Împreună vom căuta răspunsuri la aceste întrebări. Cum să devii inspector minor?

Puncte importante

În prezent, în Federația Rusă există o creștere constantă a criminalității în rândul cetățenilor minori. Această tendință negativă indică cât de importantă este o poziție precum „inspectorul minor”. Educația pentru solicitanții pentru astfel de locuri vacante se presupune a fi atât pedagogică cât și legală.

Acesta este un oficial al organismelor de afaceri interne care supraveghează rata infracțiunii în rândul minorilor dintr-o anumită zonă teritorială.

Responsabilitati principale

Ce face inspectorul minor? Sarcinile și educația angajatului sunt indicate în fișa postului Ministerului Afacerilor Interne. Angajatul desfășoară activități sistematice de prevenire la copiii care au comis o infracțiune, precum și cu copiii cu risc: din familii disfuncționale, cu comportament agresiv și persoane fără adăpost.

Ce ar trebui să fie un inspector minor? Ce fel de educație este necesară pentru o astfel de specialitate? Este de dorit ca el să aibă o educație pedagogică și juridică. Specialistul este obligat să dețină informații despre fiecare rezident minor al site-ului care i-a fost încredințat.

Sarcinile includ desfășurarea de activități organizaționale și practice care vizează prevenirea criminalității în rândul adolescenților. Profesia de inspector PDN presupune muncă atât la birou, cât și în afara acestuia. Angajatul vizitează casele copiilor și adolescenților complexi, colaborează cu instituțiile de învățământ.

Ce mai face inspectorul minor? Calificarea unui astfel de angajat este atât de ridicată încât poate conduce activități preventive atât cu copiii înșiși, cât și cu părinții lor (reprezentanți legali).

Trăsături distinctive ale profesiei

Evidențiați câteva trăsături pozitive și negative. Printre principalele avantaje se numără lipsa monotoniei în muncă, responsabilitatea civică ridicată și acordarea de asistență reală generației tinere. Ce face ca poziția de inspector minor să fie și mai atractivă? Este necesar să obțineți o educație înainte de a începe sarcinile și atunci este important să actualizați periodic calificările în timp ce studiați la cursurile relevante.

Mulți oameni aleg munca unui inspector de probleme personale și sociale pentru convingeri personale, caută anumite avantaje în aceasta. Desigur, aceasta este o profesie complexă și responsabilă, care implică întoarcerea completă din partea solicitantului.

Printre principalele neajunsuri care îi sunt caracteristice, remarcăm stresul psihologic sistematic, contactul cu tinerii criminali și riscul de rănire fizică.

Calități profesionale și personale

Ce ar trebui să fie un inspector minor? Ce fel de educație poate avea un solicitant pentru o astfel de funcție? Având în vedere că munca nu este ușoară și, pe lângă rezistența fizică, profesia necesită o revenire morală. Candidatul trebuie să fie conștient de faptul că, indiferent de complexitatea lucrării, este obligat să onoreze legislația actuală.

Profesia nu implică stereotipuri, deoarece de multe ori metodele care lucrează cu un minor infractor nu sunt potrivite pentru un alt copil. Inspectorul PDN este obligat să dețină înțelepciune și o minte flexibilă pentru a înțelege esența și sensul acțiunilor comise de adolescenți.

Cerințe pentru un candidat

Luați în considerare cerințele de bază care au fost elaborate pentru funcția de inspector minor. Ce fel de educație este necesară pentru solicitant? Este de dorit ca candidatul să aibă o educație pedagogică superioară, precum și educație legală, să posede cunoștințe în domeniul disciplinelor umanitare, psihologiei copilului. Pentru a lucra ca inspector al PDN în Federația Rusă, este important să îndepliniți următoarele cerințe:

  • fi cetățean al Rusiei;
  • deține un card militar;
  • să nu aibă antecedente penale (trecutul penal nu ar trebui să fie alături de rudele candidatului);
  • au o sănătate fizică bună, rezistență ridicată la stres;
  • fii dur și solicitant;
  • să trateze cu atenție secțiile și părinții lor (reprezentanții legali);
  • să poată lua decizii în situații neobișnuite.

O astfel de profesie nu este potrivită pentru cei care se tem de comunicarea cu oamenii. Are anumite contraindicații medicale: boli cardiovasculare, boli ale sistemului nervos, tulburări psihice, anumite dizabilități fizice.

Carieră

Poate un inspector minor să conteze pe el? Avem nevoie de educație - așa cum am menționat deja, juridic sau pedagogic superior, precum și anumite calități personale. Un angajat poate merge de la un inspector regulat al PDN la șeful departamentului care se ocupă de cazurile minorilor. Desigur, acest lucru va necesita un al doilea învățământ superior sau cursuri de pregătire avansată, precum și o reputație de afaceri impecabilă.

În ceea ce privește gradul militar, remarcăm că de la un locotenent de juniori puteți „crește” la un maior. Salariul mediu este de la 15 la 45 de mii de ruble. Plățile suplimentare depind de vechime, rang militar, indicatori de performanță.

Unde să obții o specialitate

Să continuăm conversația despre locul în care puteți obține profesia de inspector minor? Ce fel de educație aveți nevoie? Această întrebare încântă mulți candidați care se confruntă cu o alegere dificilă a viitorului lor. Există mai multe instituții de învățământ în care puteți stăpâni această profesie:

  • Universitatea rusă nouă.
  • Institutul de psihanaliză din Moscova.
  • Universitatea „Sinergie”.
  • Universitatea Politehnică din Moscova
  • Institutul Social și Pedagogic din Moscova.

Orice instituție de învățământ este aleasă, este important să ne amintim că, fără dedicație deplină și dorință de a ajuta copiii într-o situație dificilă, este imposibil să reușim în această profesie relevantă în prezent.

Inspector Algoritm

Inspectorul ONE, care a primit informații despre un minor specific care a suferit de rele tratamente, este obligat să-l transfere imediat departamentului de îndatorire pentru înregistrarea la KUSP, precum și măsuri urgente.

Șeful departamentului de afaceri interne numește o persoană care va avea în vedere cererea pe bază teritorială. În cel mult trei zile, inspectorul ONE este obligat să viziteze familia, să studieze materialele care caracterizează relațiile dintre membrii acesteia, să poarte o conversație cu minorul, părinții săi și să identifice părintele (tutorele) care afectează negativ copilul. Dacă un minor este internat în spital sau copilul se află într-o instituție de ședere temporară, inspectorul ONE își efectuează sondajul la locul respectiv.

Dacă un minor are nevoie de examinare medicală sau psihologică, tratament, observare, inspectorul solicită îngrijiri medicale de urgență. Dacă în timpul inspecției sunt identificate condiții care reprezintă o amenințare directă pentru sănătatea și viața copilului, inspectorul ONE imediat după primirea informațiilor, decide asupra măsurilor care îi vor asigura siguranța. El trebuie:

  • contactați părinții (reprezentanții legali), discutați problema asigurării siguranței copilului;
  • ia măsuri pentru a asigura siguranța minorului.

La livrarea unei persoane fără adăpost și fără adăpost la secția de poliție, inspectorul află circumstanțele descoperirii adolescentului, colectează informații despre părinții săi (reprezentanții legali). Dacă nu există nici o amenințare pentru copil, în acest caz inspectorul ONE îl livrează părinților (tutorilor) sau oficialului organizației de învățământ.

Dacă există un pericol sau imposibilitatea identificării părinților (tutorilor), copilul este trimis la o instituție specializată de stat pentru copiii care au nevoie de reabilitare socială sau la o instituție de îngrijire a sănătății. În cartea de înregistrare a persoanelor care sunt livrate la secția de poliție, se notează cu privire la transferul minorului într-o instituție de stat.

Concluzie

În prezent, a existat o creștere semnificativă a infracțiunilor comise de adolescenți. Acesta este motivul pentru care există o astfel de poziție ca „UNUL inspector”. O persoană care deține un astfel de post vacant trebuie să aibă o educație pedagogică sau juridică superioară. Atribuțiile acestui inspector includ identificarea situațiilor problematice din familie, asistența în timp util și sprijinul pentru copiii care se găsesc în circumstanțe de viață dificile.

Ca parte a activității de contabilitate și prevenire, inspectorul ODN poartă o discuție cu minorii, părinții săi (reprezentanții legali), le explică motivele înregistrării, pune anumite note asupra infracțiunilor comise. Datorită muncii preventive individuale cu părinții, analizei situației copilului, asistenței în timp util, inspectorii reușesc să rezolve problemele criminalității copilului.

Sistemul de unități pentru suprimarea și prevenirea delincvenței juvenile constă din trei verigi. La nivel federal, există un departament care îndeplinește sarcina de a coordona activitatea și sprijinul metodologic al activităților unităților individuale din regiuni. Face parte integrantă din Direcția principală pentru protecția ordinii subiectelor Federației Ruse a Federației Ministerului Afacerilor Interne.

A doua legătură funcționează la nivelul Regiunii Moscova - departamente de transport pe apă, feroviar și aerian.

A treia verigă implică activitatea inspectorilor în așezările individuale, districtele administrative, precum și în transporturi. Doar cu o atitudine responsabilă a inspectorilor față de activitatea lor, putem conta pe reducerea criminalității în rândul adolescenților.