Fișa postului de psiholog - îndatoririle, fișa postului și cerințele

Video: CAPITOLUL II - Drepturile, obligaţiile și restricțiile pentru conducătorii de vehicule. 2024, Iulie

Nu toată lumea cunoaște responsabilitățile unui psiholog. Mulți au dificultăți să-și imagineze ce face acest specialist. Dacă credeți filmele, se pare că principala funcție a psihologului este să asculte ore în șir poveștile sentimentale ale clienților și să nu facă altceva. Dar este chiar așa? Cât de departe este imaginea cinematografiei de realitatea de zi cu zi? Să aflăm.

Descrierea muncii

Profesia de psiholog presupune colaborarea cu oamenii, ajutându-i în situații complexe și atipice. Specificul va depinde de locul specific de muncă. De exemplu, există specialiști care ajută angajații să se adapteze în noua echipă. Unii ajută la alegerea unei profesii. Există cei care preferă să acționeze ca psiholog la școală.

În funcție de direcția aleasă, specificul va varia. Trebuie înțeles că vorbim despre o profesie aplicată, în care se învață mult în practică. De aceea, nu există specialiști universali pregătiți să îndeplinească îndatoririle unui psiholog în absolut orice situație. Dimpotrivă, ar trebui să stăm departe de așa ceva, acordând preferință celor care au o specializare îngustă.

Cerere

Relativ recent, postul vacant de psiholog a fost considerat o raritate. De regulă, astfel de specialiști au fost recrutați de instituțiile de învățământ și de asistență medicală. Cu toate acestea, în ultimii ani, profesia a devenit mai solicitată.

Ce instituții angajează psihologi calificați? Acestea sunt necesare în astfel de organizații:

  • Centre de instruire.
  • Instalații sociale și sportive.
  • Companii comerciale.
  • Centre de orientare în carieră și chiar burse de muncă.

În plus, există mulți psihologi care practică practica privată, acceptând clienții individual și primesc plata pentru serviciile lor direct de la aceștia și nu de la angajator.

cerinţe

Orice profesie implică o anumită listă de cerințe pentru un specialist. De exemplu, un psiholog din departamentul de personal ar trebui să fie familiarizat cu certificarea angajaților. Un specialist în domeniul activităților sportive trebuie să-și înțeleagă nuanțele.

Dacă vorbim despre cerințe formale, atunci există câteva dintre acestea:

  • Învățământ superior, de specialitate.
  • Experiență în domeniul ales. De exemplu, dacă un specialist intenționează să-și asume îndatoririle unui psiholog la școală, este recomandabil să aibă experiență în activitatea instituțiilor de învățământ pentru copii. Același lucru este valabil și pentru alte domenii de activitate.

Psiholog școlar

Printre reprezentanții profesiei, există cu siguranță cei care preferă să-și conecteze viața cu școala. Multe instituții de învățământ au această vacanță, dar nu toți părinții știu de ce a fost creată. Să analizăm această problemă.

Dacă mai devreme au încercat să educe copiii dificili prin metode tradiționale care nu au adus rezultate, acum angajează un specialist care acționează ca psiholog educațional.

Cu toate acestea, există multe opinii eronate cu privire la ceea ce face specialistul. Cineva este de părere că un psiholog este medic, prin urmare, doar persoanele bolnave apelează la el. Cineva este sigur că acesta este un profesor sau un educator care ar trebui să dea instrucțiuni și să reeduce copilul în conformitate cu dorințele adulților.

Cu toate acestea, nu este. Oamenii sănătoși apelează la un psiholog. Dacă părinții sunt preocupați de starea fizică a elevului, cel mai probabil va trebui să fie supus unui examen medical. După aceasta, este deja posibil să vorbim despre prezența sau absența bolilor psihologice. Dacă sunt disponibile, sunt selectate alte metode de corecție. Sarcina acestui specialist este de a deveni temporar un fel de prieten și asistent în rezolvarea problemelor pentru student.

Atribuțiile unui psiholog pentru copii nu includ necesitatea creșterii unui copil. El nu ar trebui să impună bebelușului stereotipurile tipice adulților și să-l oblige să se comporte în conformitate cu așteptările lor. Scopul său este de a ajuta copilul să depășească problemele care au apărut.

Responsabilități psiholog

În funcție de specializarea specifică, funcțiile atribuite acestui specialist pot diferi. Adică psihologul nu va trebui să îndeplinească toate atribuțiile enumerate mai jos în același timp:

  • Organizarea de antrenamente. Acesta este un antrenament de scurtă durată care vizează dezvoltarea anumitor abilități sau depășirea complexelor. De exemplu, instruirea poate avea ca scop combaterea timidității excesive, dezvoltarea unei abilități de comunicare etc.
  • Consultări individuale. De regulă, clienții apelează la un psiholog atunci când se găsesc în situații dificile sau critice.
  • Compilarea caracteristicilor psihologice. În acest caz, specialistul, folosind diverse metode profesionale, evaluează calitățile unei persoane. Acest lucru poate fi relevant atunci când angajați angajați în unele organizații.
  • Dezvoltarea și educarea copiilor. Psihologul își poate observa dezvoltarea, identifica probleme, conduce jocuri educaționale etc. În plus, este posibil să se efectueze consultări nu numai cu elevii, ci și cu părinții.
  • Realizarea raportului. Profesorul-psiholog, ale cărui responsabilități de serviciu includ acest articol, nu trebuie să-și neglijeze performanța.
  • Lucrează cu colectivul de muncă. Sarcina unui specialist poate consta în adaptarea noilor angajați, prevenirea conflictelor în echipă și stabilirea relațiilor de prietenie între participanții săi.

Cunoscând responsabilitățile de serviciu ale unui psiholog, este ușor de ghicit că acest specialist trebuie să îndeplinească multe sarcini care necesită abilități adecvate. De aceea, persoanele cu un anumit caracter și empatie dezvoltată aleg această profesie. Este dificil să oferiți asistență fără darul empatiei.

Drepturile psihologului

Și îndatoririle, precum și alte reguli referitoare la profesie, trebuie să fie stabilite cu siguranță în documentele oficiale relevante. Atunci când se stabilește pentru o poziție, un specialist ar trebui să se familiarizeze cu ei.

Drepturile pe care un psiholog le are:

  • Familiarizarea cu deciziile de management cu privire la activitățile sale.
  • Făcând sugestii.
  • Solicitarea documentelor necesare pentru desfășurarea activității oficiale.
  • Atragerea angajaților pentru a participa la activități care cresc productivitatea.

Cum să înveți o profesie

Problema alegerii profesiei în orice moment rămâne relevantă pentru tineri. Printre elevii de ieri, există cu siguranță cei care intenționează să devină psiholog în viitor.

Pentru a face acest lucru, trebuie să absolviți o instituție de învățământ din specialitatea relevantă. În plus, studentul trebuie să decidă asupra unei specializări. De exemplu, poți deveni psiholog pentru copii.

Este curios că aceștia devin adesea specialiști reali datorită nu educației, ci propriei experiențe de viață. De exemplu, o mamă care a crescut trei copii însăși poate deveni psiholog pentru copii și poate face față acestei activități cu mult mai mult succes decât colegul ei cu diplomă, dar fără experiență practică. Cu toate acestea, în Rusia se acordă multă atenție formalităților, așa că fără o diplomă corespunzătoare este extrem de dificil să obții postul vacant dorit.

Beneficii

Alegerea unei profesii, trebuie să știți dinainte la ce să vă așteptați de la ea. Să începem cu avantajele:

  • Cunoștințe utile. Dacă nu îți primești chiar un loc de muncă ca psiholog, cunoștințele dobândite pot fi utilizate în viața de zi cu zi sau într-o altă profesie, de exemplu, în domeniul managementului personalului.
  • Cerere. În acest moment, ușile multor instituții sunt deschise potențialilor psihologi. Intrând în institut pentru a studia elementele de bază și subtilitățile acestei profesii, nu îți poate fi frică să rămâi un specialist neclamat.
  • Plăcere. Adesea, profesia de psiholog este aleasă de cei care le place să ajute alte persoane. Drept urmare, aceștia primesc satisfacție morală din îndeplinirea îndatoririlor lor.

dezavantaje

În orice profesie, ei nu se pot descurca fără ei. Psihologul nu face excepție. Această profesie prezintă următoarele dezavantaje:

  • Nivel ridicat de stres. Trebuie să înțelegeți că clienții apelează adesea pentru a se afla în situații critice. Psihologul trebuie să se ocupe constant de experiențele altor oameni. Acesta este motivul pentru care trebuie să fii capabil să te abții. În caz contrar, însuși specialistul va fi într-o stare constantă de stres.
  • Salariu mic. Poate că profesia de psiholog este una dintre cele mai subestimate în acest moment. Totuși, cei care o aleg adesea trebuie să facă față salariilor mici. De aceea, unii profesioniști preferă să practice practica privată.