recrutare

Un subscriptor este Lucrează ca subscriptor. Underwriter: istoria profesiei

Pe teritoriul Federației Ruse, există un „Ghid unificat de tarif și calificare”, care include peste 7 mii de tipuri diferite de activități profesionale. Acest lucru este doar pentru această țară. Există multe alte profesii în lume. Și în Rusia există încă multe specialități care nu sunt listate în acest director, care sunt destul de rare. În prezent, o profesie despre care puțini oameni au auzit până acum câștigă popularitate. Numele său este subscriptorul. Specialitatea este destul de solicitată pe piața muncii moderne.

Underwriter este …

Numele profesiei pentru cei mai mulți este ciudat și de neînțeles. Din acest motiv, oamenii întreabă adesea când aud cuvântul „subscriptor”: „Cine este acesta?” Între timp, acest cuvânt complicat este numit una dintre principalele specialități din domeniul asigurărilor. Dacă traduceți numele profesiei, înseamnă „semnătură pe riscuri”. Aceasta definește în mod clar ocupația subscrisului. O persoană din această specializare este angajată în evaluarea, descrierea și calificarea riscurilor existente pentru formarea unui portofoliu de asigurări.

Un factor important în acest sens, ca în orice altă profesie, este câștigul bazat pe rezultatele muncii. El atinge un nivel destul de înalt. Dar banii mari sunt asociați cu o gamă largă de responsabilități. Din acest motiv, întrebarea: „Cine este subscriptorul?” puteți răspunde prin simpla listare a tuturor funcțiilor pe care le îndeplinește: lucrul cu contractele și polițele de asigurare, analiza riscurilor posibile, consilierea agenților și managerilor și dezvoltarea metodelor etc.

Subscriptor bancar

Această profesie există nu numai în asigurare. Adesea există un subscriptor în bancă. La urma urmei, este dificil să ne imaginăm împrumuturile fără a evalua riscurile de neplată a datoriei. Instituțiile în care lucrează subscriptorul sunt Sberbank sau societăți pe acțiuni similare care acordă diverse împrumuturi populației. Aceste organizații trebuie să aibă un astfel de specialist în personalul lor. Un subscriptor bancar este un personal calificat angajat în activități de evaluare pentru a determina riscurile de neplată la un credit emis. Această procedură trebuie efectuată de fiecare instituție financiară.

Stabilirea nivelului de solvabilitate a împrumutatului în etapa de a decide dacă refuză sau acordă un împrumut permite munca unei persoane din această profesie. Metodele de determinare pot fi complet diferite, prin urmare, un angajat Gazprombank poate analiza diferit decât un subscriptor la Sberbank, al cărui feedback al debitorilor este pozitiv. Dar răspunsurile băncilor cu privire la activitatea unor astfel de profesioniști pot afecta calitativ dimensiunea salariilor.

Pe lângă refuzul unei persoane care dorește să ia un împrumut, poate fi oferită o opțiune alternativă de cooperare. Acesta este compilat pe diferite condiții pentru împrumutat și poate să îi ofere o sumă diferită. Această opțiune este selectată în conformitate cu concluzia făcută de subscriptor. Din acest motiv, o negare nu poate fi întotdeauna bazată pe un nivel scăzut de solvabilitate.

Asigurător de asigurări

În acest domeniu, un profesionist analizează riscul. Un subscriptor este o persoană autorizată să formeze un portofoliu de asigurări, el are toate drepturile de a lua decizii.

A lua această poziție nu este ușor. Companiile de asigurări prezintă o listă întreagă de cerințe, constând în deținerea unei varietăți de cunoștințe tehnice și practice pe care un candidat trebuie să le dețină. Aceste cunoștințe includ, de asemenea, cele care vă vor permite să analizați corect și să faceți o concluzie despre nivelul riscurilor posibile, condițiile pentru obținerea asigurării și valoarea ratelor.

Un asigurator în asigurare ar trebui să îndeplinească sarcina principală - aceasta este obținerea unui rezultat financiar pozitiv fără riscuri. Acest lucru se întâmplă prin respectarea unui număr de reguli și algoritmi pentru acțiunile unui specialist în formarea unui portofoliu.

Drept urmare, activitatea subscriitorului este direct proporțională dacă compania va primi un profit bun sau, în schimb, va suferi pierderi.

Evaluarea riscurilor contractelor de asigurare

Un subscriptor este o persoană care trebuie să vadă documente pentru a încheia un contract de risc și să le atribuie calificările corespunzătoare pentru un anumit obiect sau individ. De asemenea, o persoană din această profesie determină ratele și condițiile tarifare în care va fi încheiat contractul de asigurare, face o concluzie cu privire la posibilitatea unor astfel de tranzacții.

Asistentul evaluează toate riscurile posibile pentru asigurarea atât a persoanei fizice, cât și a bunurilor. El are toate informațiile necesare despre buget, formarea rezervelor, precum și reasigurarea și modul de gestionare a pierderilor. În general, aceasta este persoana a cărei semnătură poate costa mii și chiar milioane.

Responsabilitatile locului de munca

Responsabilitățile acestui specialist includ:

  1. Efectuați următoarele acțiuni:

    • vederea documentelor în numele companiei;
    • asumarea riscurilor pentru asigurare sau reasigurare;
    • calificarea riscului;
    • stabilirea ratelor pentru tarifele și condițiile tranzacției;
    • întocmirea unei concluzii privind posibilitatea semnării unui contract;
    • formarea portofoliului
  2. Consultare în domenii precum dreptul de avizare a documentelor și răspunderea pentru semnătură

    • Evaluare a riscurilor.
    • Principiile construirii unui portofoliu de asigurări.
    • Aspecte juridice ale activității.
    • Stabilitatea financiară a întreprinderii.
    • Controlul bugetului.
    • Decontarea pierderilor.

Functii principale

Lucrul ca subscriptor este o activitate desfășurată ca parte a următorului algoritm de acțiuni:

  1. Identificarea obiectului de asigurat. Verificarea documentelor care confirmă drepturile asupra proprietății care participă la contract.
  2. Evaluare a riscurilor. Determinarea motivelor pentru posibila respingere a obiectului, în cazul în care clientul este suspectat că furnizează informații false.
  3. Luarea deciziilor privind posibilitatea încheierii unui contract. Înscrierea unui obiect poate fi medicală, financiară sau profesională. În acest caz, un rol important îl are analistul specialistului care dă concluzia, precum și profesionalismul său în prezicerea dezvoltării posibile a situației.
  4. Definiția listei clauzelor contractuale - atât de bază, cât și suplimentare. Asistentul este autorizat să decidă din ce grup de risc aparține cazul propus. Pe această bază, el are dreptul să introducă în contractul de asigurare acele condiții suplimentare pe care le consideră necesare și determinând evoluția ulterioară a tranzacției. Un exemplu de astfel de completări poate fi valoarea sau durata unei tranzacții.

  5. Stabilirea tarifelor, calculul primelor. Asiguratorul își desfășoară propria analiză și stabilește cuantumul despăgubirilor în conformitate cu regulile dreptului asigurărilor și beneficiile deja acceptate de companie. Dacă riscul tranzacției este mare, șansele cresc în consecință.
  6. Semnarea unui contract de asigurare.

Aptitudini și perspective

Prezența unei mentalități analitice este cea mai importantă caracteristică a unei persoane care visează să-și desfășoare activitățile în calitate de subscriptor. Istoricul profesiei sugerează că angajatorul acordă atenție acestui lucru. Specialistul trebuie să navigheze bine și să parcurgă rapid tendințele care însoțesc activitatea de asigurări și să cunoască principiile formării produselor sale. Ei bine, desigur, un profesionist din domeniul său ar trebui să cunoască limbi străine, de obicei engleza.

Activitatea de asigurări din Rusia are încă un potențial mare de dezvoltare, astfel încât perspectivele pentru subscriitori sunt destul de vaste. În plus, evaluatorii de risc vor solicita și în alte domenii. În plus, angajații cu experiență de 2-3 ani pot conta pe funcția de șef de departament.

Educaţie

În cadrul Federației Ruse, cea mai mare instituție de învățământ care își educă studenții în programele de asigurare este MGIMO, Ministerul Afacerilor Externe din Rusia. Această instituție se angajează în pregătirea subscriitorilor. Există, de asemenea, cursuri de formare continuă. Obținerea profesiei de subscriptor poate fi însoțită de angajare ulterioară dacă deveniți student la Institutul de Management și Antreprenoriat din GUU.

Facultățile în care educația are legătură cu asigurările sunt în multe universități cu o prejudecată economică. Universitățile regionale sunt locuri în care viitorii subscriitori de succes pot primi și diplome.

Pro și contra profesiei

În activitatea de subscriptor, deficiențele pot fi considerate virtuți continue. O persoană de specialitate, spre deosebire de un agent de asigurări, are un venit stabil, deoarece lucrează pe un salariu. Desigur, subscriptorul nu poate conta pe bonusuri mari, dar, în contrast cu aceasta, putem spune că are un venit lunar fix. Acești specialiști sunt de obicei creditați personalului, ceea ce înseamnă că sunt protejați social. Profesiunea „subscriptor” înseamnă a lucra conform unui program fix - cu weekend-uri și vacanțe.

Dezavantajele profesiei includ faptul că o persoană obișnuită să lucreze cu numere și acte trebuie să poată, de asemenea, să poarte o conversație cu clienții. Ei bine, cel mai mare dezavantaj al profesiei este, desigur, responsabilitatea impusă de companie.

Alegerea subscriptorului de plumb

Selecția acestor specialiști ar trebui să fie efectuată în conformitate cu următoarele criterii.

  • Analiza evidenței recordurilor. Mai întâi trebuie să aflați nivelul de calificare al candidatului.
  • Reputație de încredere. Pentru a efectua tranzacții mari și profitabile, subscriptorul trebuie respectat de profesioniștii și partenerii implicați în acest domeniu.
  • Condiții financiare prezentate de candidat. Trebuie avut în vedere faptul că costurile pentru plata serviciilor de subscriere pot fi o sumă semnificativă.