Managementul carierei

Vrio este un interimar

Multă vreme, disputele în jurul a două concepte nu au mai respins: „și. O.” și „interimar”. Cum se scrie și întocmește documente? Care sunt aceste concepte, ce înseamnă? Care este diferența dintre un director interimar și un director interimar? La aceste întrebări și la alte întrebări veți primi răspuns în articol.

Ce este interimatul?

Destul de des există situații în care șeful organizației pleacă în concediu și își transferă îndatoririle către cineva de la angajați. Se pune întrebarea: cum să aranjezi totul corect și corect? Cert este că Codul Muncii al Federației Ruse nu conține limbi clare cu privire la înlocuirea temporară a unei persoane care acționează. Pentru început, merită să vă dați seama ce este interimar.

Vrijo este o prescurtare; aceasta înseamnă „interimar”. Vrio reprezintă o muncă suplimentară care va fi executată de un angajat al organizației cu acordul său oficial. De obicei, acest consimțământ este o comandă în care salariatul își lasă semnătura. De asemenea, este de remarcat faptul că îndatoririle suplimentare atribuite salariatului nu trebuie să depășească limitele zilei de muncă. De asemenea, este reglementat de Codul Muncii al Federației Ruse. În același timp, un angajat provizoriu primește un salariu - principalul său și pentru poziția sa efectivă.

Ce este și. despre.?

Și despre. este o persoană care acționează. Poate fi orice angajat al organizației. El este numit în conformitate cu acordul. De obicei, postul și. despre. ocupate de oameni care sunt capabili să îndeplinească în mod optim și eficient îndatoririle superiorilor. Și despre. persoane ca deputat, asistent senior etc. devin

Faceți o postare și. despre. Există mai multe moduri. Iată două opțiuni principale:

  • O comandă pentru o întreprindere atunci când, de regulă, un post vacant nu se deschide. De fapt, superiorii se numesc singuri și. despre.
  • Comanda dupa o sedinta de directori sau adunare generala. Această situație este posibilă atunci când există o poziție vacantă. În acest caz, decizia privind numirea unui candidat pentru postul de director trebuie luată cu exact o lună înainte.

Vrio și și. O.: principalele diferențe

În cele din urmă, merită să luăm în considerare una dintre cele mai importante întrebări: care este diferența dintre actorie și IO? Diferențiarea acestor două concepte este descrisă în articolele 151 și 74 din Codul Muncii al Federației Ruse. Este adevărat, prevederile acestor două articole nu sunt foarte bine definite în practică, motiv pentru care apar deseori probleme.

După cum am menționat mai sus, principala diferență între cele două concepte luate în considerare este modul de îndeplinire a taxelor. Deci, dacă interimatul este o persoană care înlocuiește șeful, atunci și. despre. - Aceasta este o persoană care îndeplinește pe deplin toate funcțiile manageriale care i-au fost atribuite până la un anumit punct. În același timp și. despre. poate ocupa locul șefului în viitor. De fapt, acest lucru nu este posibil.

Desigur, există multe alte puncte care indică diferențe între concepte. Ele sunt reglementate, desigur, de Codul Muncii al Federației Ruse. Care sunt aceste momente? Acest lucru va fi discutat mai târziu.

Diferențe suplimentare între și. despre. și acționând

Adesea, cele două concepte luate în considerare sunt poziționate ca sinonime. Desigur, acest lucru este greșit fundamental. Probabil, merită să luăm în considerare mai detaliat diferențele dintre actorie și AI. Care este diferența dintre acești doi termeni?

  • Atribuțiile. Și despre. - o persoană care, de fapt, este transferată la un loc de muncă complet nou. Între timp, o persoană care îndeplinește temporar atribuțiile (interimare) poate combina, de asemenea, funcțiile sale de supraveghere cu funcția principală.
  • Interval de timp. Vrio este o persoană care îndeplinește atribuții exact până în momentul în care șeful organizației revine. Față și. despre. trebuie să ocupe funcția de manager exact până când este găsită o persoană care ocupă în sfârșit locul șefului. Deseori și. despre. el devine lider după ceva timp.
  • Loc vacant. Vrio este o numire temporară în absența unui superior și. despre. - când nu există deloc un lider.

Deci diferența dintre și. despre. iar actoria nu este atât de mare. Treaba este mai degrabă în formalitățile pentru completarea corectă a documentelor.

Când trebuie să folosiți atât și. despre.

Pozițiile luate în considerare nu sunt întotdeauna aplicate. Există anumite cerințe conform cărora persoanele care acționează ca interimari și. despre. Merită să analizăm mai detaliat când este necesar să utilizăm acești termeni.

Îndeplinirea temporară a atribuțiilor se aplică atunci când șeful:

  • e bolnav;
  • a plecat în vacanță;
  • incapabil temporar să-și îndeplinească sarcinile.

Executarea îndatoririlor se aplică atunci când:

  • poziția de manager este gratuită și o persoană este căutată pentru acest loc
  • poziția liderului este electivă și, de ceva timp, o anumită persoană trebuie să lucreze ca și. despre.

Probabil, pot exista și alte situații în funcție de numirea anumitor persoane la post și. despre. sau acționând. Cu toate acestea, toate punctele de mai sus sunt enunțate în Codul Muncii al Federației Ruse, motiv pentru care merită să fie subliniate.

Proiectarea corectă a interimului și. despre.

Problemele cu conceptele luate în considerare apar adesea din cauza proiectării incorecte a acestora. Angajații diferitelor organizații nu înțeleg pe deplin modul de completare a formularelor și. despre. și acționând. Cum se scrie și se execută documente pentru îndeplinirea atribuțiilor? Răspunsul la această întrebare va fi prezentat mai jos.

De fapt, totul este destul de simplu. În primul rând, totul depinde de cine este exact persoana ale cărei îndatoriri trebuie să le îndeplinească. Dacă acesta, de exemplu, este directorul general, atunci se scrie: „Director general interimar (denumit în continuare) I. I. Ivanov”. La fel, dar cu designul corespunzător, dacă pozițiile capului, rectorului etc. sunt înlocuite.

Un exemplu poate fi văzut în fotografia de mai jos.

Dacă documentul este adresat unui extraterestru, atunci „interimar” și „acționează” trebuie înlocuite cu notația corespunzătoare. În engleză, va arăta astfel:

  • Interimar - director general interimar;
  • și. despre. - Director general interimar.

Astfel, întrebarea este cum se scrie și. despre., se dovedește a fi destul de simplu.

Problema cu proiectarea actului

În continuare, va fi rezolvată principala situație jenantă, care se întâmplă cel mai adesea în timpul executării interimarii.

Șeful pleacă în vacanță, este numit interimar. Dar, brusc, liderul se întoarce brusc. S-ar părea că nu se întâmplă nimic groaznic. Activitățile întreprinderii nu sunt paralizate, contractul de muncă cu directorul nu este reziliat. Dar, dintr-o dată, se dovedește că, deși a acționat ca director, însuși directorul depinde complet de adunarea generală. Ce să faci cu un actor de față? Ce sa fac? La urma urmei, există un conflict corporativ. Corectarea unei situații similare este posibilă numai în cadrul întreprinderii. Cu toate acestea, trebuie să se țină seama de un punct important: în Carta organizației este necesar să se prescrie ca interimatul să fie numit cu acordul întregii adunări generale și nu doar a directorului.

Restul problemelor nu trebuie să apară. Este demn de remarcat faptul că jena cu interimatul apare mult mai rar decât cu și. despre. Acest lucru se datorează în principal faptului că îndeplinirea temporară a atribuțiilor unei persoane nu înseamnă deloc încetarea activităților șefului însuși.

Probleme cu proiectarea și. despre.

Adesea apare următoarea situație: directorul este demis sau demis, o persoană este numită și. despre. După ceva timp, se dovedește că regizorul a fost repus în funcție sau nu a fost niciodată demis. Ce să facem în această situație? În acest caz, va trebui să repetați întreaga procedură din nou. Trebuie să luați formularul (P14001) și să mergeți cu acesta la notarul public. După aceea, trebuie să înregistrați toate modificările care au avut loc la bancă și la biroul fiscal. Se pare că nimic deosebit de îngrozitor pare să se întâmple. Dar chinul cu ceva timp cu documentele, desigur, trebuie.

Următoarea situație jenantă care poate apărea este sfârșitul mandatului și. Tată, când o persoană în locul șefului nu a fost încă găsită. În principiu, nu este nimic în neregulă cu un astfel de incident. Atât băncile cât și inspectoratele fiscale se compromit calm cu organizația, fiind de acord să extindă toate termenele necesare. Cu toate acestea, ar trebui să numiți întotdeauna o persoană în funcția de lider în timp util.