Managementul carierei

Analist de sistem Profesie

Video: Data Analyst Job Description | Data Analyst Resume & Salary Trends | Data Analyst Training | Edureka 2024, Iulie

Firme mari cu mai multe departamente în structura lor organizează rețele de calculatoare pentru gestionarea automatizată a proceselor de afaceri. De obicei, acestea sunt dezvoltate de un analist de sistem. El poate simula un program informativ nou sau poate actualiza unul existent. Responsabilitățile sale includ colectarea cerințelor produselor și interviurile cu utilizatorii.

Specialistul pregătește termenii de referință, întocmește documentele, stabilește sarcinile. După încheierea proiectului, un analist de sistem rezolvă problemele informaționale și explică regulile de lucru utilizatorilor.

Calitati personale

Calități precum capacitatea de a comunica, de a se adapta rapid, de a surprinde esența problemei și de a optimiza cantitatea de muncă sunt binevenite. Cel mai important, trebuie să fii o persoană pacientă, pentru că atunci când discută detalii cu clientul, rezolvi probleme de informații, comunică cu utilizatorii, ai nevoie de multă răbdare.

Educaţie

Analist de sistem este un profesionist în domeniul tehnologiei informației. Imediat după absolvire, această poziție nu este de obicei luată. Aveți nevoie de experiență și considerabile. O carieră începe cu un analist asistent (intern). Sunt necesare, de asemenea, cunoștințe complete în sectoarele umanitare și tehnice. Acestea vă permit să stabiliți comunicarea și să rezolvați anumite probleme specifice.

Loc de munca

Marile companii, corporațiile financiare, băncile, deținerea de combustibil și energie. Adică acele locuri unde există departamente de analiză a sistemului.

Analist sisteme: Beneficii profesionale

  • salariu decent;
  • munca creativă care dezvăluie potențialul interior;
  • stăpânirea abilităților de comunicare comunicativă;
  • o secvență clară a fluxului de lucru.

Analist de sisteme: Contra profesiei

  • frecvente călătorii de afaceri;
  • dezacord, neînțelegere din partea clienților incompetenți;
  • percepția negativă a noului sistem de către utilizatori;
  • ritm ridicat de muncă.

Descrierea postului

Evitați neînțelegerile ajută la descrierea postului, care include dispoziții generale, îndatoririle, drepturile.

Responsabilitățile includ:

  • studiul obiectelor și implementarea sistemelor aplicate;
  • participarea la interviuri pentru principiile actuale de lucru;
  • studierea și sistematizarea documentației informaționale;
  • stabilirea obiectivelor;
  • colectarea și analiza cerințelor software;
  • testare funcțională;
  • instruirea utilizatorilor;
  • analiza riscurilor și erorilor;
  • selectarea unei platforme pentru implementarea proiectului.

Descrierea postului analistului prevede următoarele drepturi:

  • informatie suficienta;
  • Depunerea de noi propuneri către conducere;
  • cerința condițiilor normale de muncă, siguranța documentelor;
  • luarea deciziilor în cadrul competenței.

Fișa postului explică responsabilitatea unui specialist:

  • pentru îndeplinirea necorespunzătoare a atribuțiilor oficiale;
  • pentru infracțiuni la locul de muncă;
  • pentru că a provocat daune materiale companiei.

În general, profesia de analist de sisteme este destul de atractivă, dar necesită anumite cunoștințe teoretice care trebuie să poată fi aplicate în practică.