Managementul carierei

Cine este Turner? Turner de profesie

Video: În timpul operației pe creier pacienta a cântat la vioară! 2024, Iulie

Producția modernă este atât de automatizată, încât, de exemplu, pentru fabricarea de vehicule, mașini pentru jucării, aspiratoare, ustensile de bucătărie și altele, este suficient să apăsați un buton, iar procesul de creare este activat. V-ați întrebat vreodată ce face să funcționeze această minunată tehnică? Funcționarea corectă și siguranța proiectantului automat de echipamente este asigurată de fiecare detaliu inclus în pachetul său: șuruburi, piulițe, bucse, cuplaje etc. în general.

Turner de profesie

Un strungar este un specialist care se ocupă cu prelucrarea mecanică a pieselor dintr-o varietate de materiale dure (metal, plastic, lemn etc.) prin stăpânirea abilităților de lucru la un strung.

Cuvântul „turner” în sine are rădăcini pro-slave, iar în traducere înseamnă „ascuțit”, „măcinat”. Dacă te uiți, începuturile acestei meserii au apărut în cele mai vechi timpuri, când oamenii și-au dat seama că orice material poate fi folosit pentru a face detaliile necesare.

Specialistul în transformare lucrează la mașini-unelte, care, în funcție de tipul de material utilizat, sunt prelucrarea metalelor și prelucrarea lemnului.

Pe baza faptului că strungurile sunt de diferite tipuri, iar munca care poate fi efectuată pe ele este diferită, există mai multe specializări:

  • strungar carusel;
  • turner-lobovik;
  • viraj turn;
  • ascuţitoare;
  • strungar - mașină de plictisit;
  • strunjitor de frezare;
  • statii de tren.

De remarcat este faptul că responsabilitățile turnerului includ nu numai lucrul la mașini, ci și piese de lucru, selectarea celor mai bune și distrugerea acestora, pregătirea locului de muncă și curățarea acestuia după finalizarea procesului de muncă.

Turnerul caruselului este

Industria construcțiilor de mașini nu își poate imagina existența fără un astfel de specialist ca un carusel-turner. Este specializat în fabricarea de obiecte cilindrice și conice, pe suprafața cărora există diverse găuri, caneluri, unul sau alt tip de fir. Un astfel de specialist lucrează la un carusel care funcționează pe înaltă tensiune. Unitatea are părți metalice care sunt fierbinți și se rotesc rapid. Prin urmare, respectarea reglementărilor de securitate este acordată o atenție specială.

Principiul funcționării: prelucrarea unei piese se realizează prin interacțiunea unei piese de lucru rotative și a unei cutii de unelte care se deplasează cu un mod de viteză dat într-un unghi adecvat.

Un strungar carusel este un specialist ale cărui responsabilități includ:

  • prelucrarea pieselor de tip complex folosind echipamente specializate;
  • transformarea unui grad ridicat de precizie;
  • găuri plictisitoare;
  • întoarcerea suprafețelor sub formă de cilindru sau con, folosind mai multe instrumente de tăiere;
  • filetarea de diferite tipuri;
  • prelucrarea semifabricatelor prin metoda mecanică cu plasmă;
  • prelucrarea roților laminate de tip integral în conformitate cu dimensiunile clar stabilite după rupere.

Frunte

Lobovik Turner - cine este? Un astfel de specialist lucrează la echipamentul frontal rotativ. Atribuțiile unui lobovik includ cauze de prelucrare și piese semifinite. Lucrarea folosește metale rezistente la căldură (titan, oțel inoxidabil). Astfel de specialiști sunt indispensabili în producția de aviație.

Turner cu turelă

Un turner turner este un lucrător care deserveste strunguri de turelă și este specializat în prelucrarea pieselor cu diferite niveluri de dificultate, în funcție de nivelul de profesionalism. Prelucrarea presupune utilizarea instrumentelor de tăiere și a diverselor dispozitive.

Ce face un revolver? Tăiește firele exterioare și interne de diferite forme (cu două sensuri, dreptunghiulare, semicirculare, cu ferăstrău, unidirecțional, trapez); realizează prelucrarea completă a șuruburilor pentru micrometre; tăieturi, găuri, găuri și tăie fire cu piulițe de calibru cu o lungime de peste 50 mm; Procese discuri pentru cartușe universale de mașini pentru prelucrarea metalelor; măcină și găurește ciorchine și articulații cu bila cu o rază mai mare de 100 mm conform șablonului; prelucrează angrenaje cilindrice de diferite diametre și scuturi de rulment.

Caracteristici ale profesiei de călător-turnător

Un turner-sondator este o persoană importantă într-o întreprindere. Sarcina sa principală este prelucrarea elementelor - semifabricate, din care sunt apoi montate diferite piese. Materiile prime pot fi lemn, metal, sticlă organică, plastic etc.

Specialistul determină viteza de tăiere și adâncimea pieselor. Un instrument de tăiere specific este selectat în funcție de caracteristicile individuale (proprietățile) materiei prime și de parametrii tăietorului. Sondatorul repară partea și începe prelucrarea acesteia. Rezultatul trebuie să fie o piesă de prelucrare, ale cărei dimensiuni corespund complet parametrilor specificati pe desen și în specificațiile tehnice. Doar în acest caz, munca turnătorului este considerată productivă și eficientă, iar în rest - munca inutilă.

În activitatea sa, executorul folosește nu numai mecanismul mașinii-unelte, ci și instrumente de măsurare de tip complex. Acestea din urmă includ indicatori, micrometri.

O altă varietate

Un strungar care lucrează la o mașină de frezat este un operator de frezare. Procesează materiale dure (metal, lemn etc.) prin funcționarea tăietorului. În procesul de producție la orice fabrică sau întreprindere, acest lucrător joacă un rol esențial.

Sarcini efectuate de către turner:

  • operațiuni asociate cu prelucrarea pieselor în funcție de parametrii ordonați;
  • monitorizarea sistematică a funcționării echipamentelor pentru mașini;
  • reconfigurarea utilajului pentru producerea altor produse.

Beneficiile profesiei

1. Cerere. Astăzi, există o penurie de specialiști în profesia de viraj, care generează o cerere mare de transformare a specialiștilor în rândul angajatorilor.

2. Turner este o forță de muncă extrem de plătită. Motivul este cererea, condiții de muncă dificile. În plus, însuși specialistul își poate controla salariul. De regulă, se aplică metoda de remunerare pentru lucrări, care vă permite să câștigați cât este necesar.

3. Realizarea potențialului creativ. Turnerul profesionist este ideal pentru oamenii creativi, deoarece vă permite să vă exprimați cât mai mult din partea creativă. Procesul de muncă, care constă în prelucrarea eterogenă a pieselor și pieselor, este comparat cu art.

Dezavantaje ale profesiei

1. Condiții de muncă dificile. În primul rând, acest lucru se referă la dispozitivul complex al echipamentelor de strunjire, care necesită respectarea excepțională a reglementărilor de siguranță. De asemenea, rezultatul oricărui proces de muncă din unitate este deșeurile industriale: așchii de metal fierbinte, rumegușul și alte substanțe, a căror intrare pe piele va provoca o arsură sau vătămare. În plus, din motive de siguranță, strungarul ar trebui să lucreze în haine speciale din țesătură densă, pe care trebuie să le poarte atât la căldură cât și la rece.

2. Monotonie. Se manifestă în uniformitatea fluxului de lucru, executând aceleași acțiuni în mod regulat.

3. Nu există o oportunitate de carieră. Turner este un loc de muncă care nu implică nicio majorare în carieră. Cu toate acestea, dezvoltarea profesională sistematică și pregătirea avansată sunt obligatorii. Într-o oarecare măsură, acest dezavantaj este compensat de salariile bune.

Ce ar trebui să fie un turner?

Viitorul turner ar trebui să înțeleagă că a ales o profesie interesantă, dar nu una ușoară. Turnerul își petrece cea mai mare parte a zilei de lucru stând pe picioarele sale într-o poziție relativ incomodă, așa că primul lucru pe care ar trebui să îl aibă un strungar este sănătatea bună și rezistența fizică.

În plus, o serie de caracteristici ale personalității ar trebui să fie, de asemenea, inerente într-un viraj, inclusiv:

  • precizie;
  • capacitatea de concentrare;
  • concentraţie;
  • o responsabilitate;
  • imaginația dezvoltată în spațiu;
  • capacitatea de a gândi clar și eficient;
  • mentalitate tehnică;
  • capacitatea dezvoltată de a măsura și determina dimensiunile „prin ochi”;
  • sârguință și diligență;
  • viteza obturatorului;
  • tenacitate.

Ce abilități și cunoștințe profesionale sunt necesare pentru a ocupa această poziție

Turner este o profesie tehnică care necesită cunoașterea legilor fizice, compoziția chimică a structurilor și pieselor metalice prelucrate. El realizează piese în conformitate cu parametrii clar proiectați și specificați în desene, prin urmare, toți specialiștii în transformare se disting prin capacitatea lor unică de a citi desene. Turnerul trebuie să cunoască dispozitivul mașinii pe care lucrează, proprietățile materialelor utilizate.

Capacitatea de a planifica procesul de strunjire este, de asemenea, una dintre cerințele cheie.

Contraindicații medicale

Activitatea unui strungar este strict contraindicată pentru persoanele care suferă de boli ale sistemului musculo-scheletic, sistemelor cardiovasculare și nervoase, aparatului vizual și auditiv.

Unde să studiezi?

Există două modalități de a obține o profesie de transformare:

  • completarea instituției secundare de specialitate, care este disponibilă în orașele Federației Ruse;
  • obțineți un loc de muncă ca asistent profesionist la rândul său, care va fi profesor-mentor.

Dar totuși, prima modalitate de a obține o profesie este prioritară, ceea ce presupune trecerea unui curs complet de studiu pe baza școlilor tehnice și a colegiilor specializate.