recrutare

Spațiul de birou este Definiție, modele de utilizare, norme și cerințe

Video: Cum ești OBLIGAT să construiești în 2021? nZEB 2024, Iulie

Subiectul conversației noastre este destul de mare. Spațiile de servicii pot fi amplasate atât în ​​clădiri industriale, de birouri, cât și în transport. Un alt tip iese în evidență - rezidențial. O mulțime de întrebări apar cu privire la fișa postului de curățenie a acestui gen de spații. Vom oferi explicații despre toate cele de mai sus pe parcursul articolului.

Ce este?

Spațiile de servicii sunt camere, departamente destinate plasării și odihnei personalului. În plus, această categorie include săli de clasă, departamente unde se află echipamente, instrumente și obiecte personale ale lucrătorilor.

Birourile pentru plasarea funcționarilor într-o organizație publică pot fi, de asemenea, numite spații de birou. De exemplu, biroul șefului de securitate dintr-un centru comercial.

Spațiile de servicii sunt departamente al căror scop și cantitate depind de o organizație specifică și de spectrul activităților sale. Dăm exemple specifice.

Spațiu de birouri pentru metrou

Aici, spațiile de birouri sunt birouri pentru personalul stației. Suprafața lor, cantitatea sunt normalizate prin codurile de construcție ale Federației Ruse. Pot fi amenajate în diverse zone: în hol, la sau sub platforma trenului. Acestea sunt cabine speciale în lucrări, birouri la etajele intermediare, în pasaje etc.

Cerințele pentru întregul soi sunt aceleași: prezența obligatorie a ventilației de alimentare și evacuare, iluminat și încălzire. Trebuie să respecte toate instrucțiunile de exploatare, să fie convenabil de utilizat, să îndeplinească cerințele de securitate la incendiu. Pasajele către spațiile de birouri trebuie să fie închise pasagerilor. De exemplu, să fie blocat.

Cerințe speciale pentru spații la gară

Camerele de servicii sunt, de asemenea, unele dintre caracteristicile specifice metroului:

  • Posturile de centralizare, punctele de linie sunt amplasate la nivelul platformei, au protecție anti-zgomot. La stațiile aflate în construcție, acestea sunt amplasate pe marginea căilor de dezvoltare.
  • La stații individuale, bufeturi pentru muncitori, echipaje locomotive pot fi echipate.
  • Dacă încăperea este ocupată în permanență de personalul care lucrează, atunci trebuie închisă de instalații de izolare fonică: blocuri, zgură etc.
  • Spațiile așa-numitelor cuburi (compartimentele unde apa este încălzită) sunt situate la nivelul platformelor, vestibulelor, pasajelor stațiilor din fiecare latură. Acest lucru este făcut pentru a facilita munca personalului. Există robinete de apă și drenaje speciale pentru scurgerea apei murdare. Dacă apa caldă nu este furnizată direct direct, atunci este încălzită în rezervoare electrice.
  • Prezența dulapurilor electrice de uscare este obligatorie - pentru uscarea zdrențelor, care curăță suprafețele din stație.
  • Casele de casă sanitare necesită un robinet cu chiuvetă.
  • Finisarea spațiilor de birouri se realizează în funcție de scopul acestora, aspectul estetic al întregii stații.

Exemple de spații de birouri în metrou

La stația de metrou, spațiile de birouri sunt următoarele nume:

  • Ofițer de serviciu. În imediata apropiere este echipament, panouri de control pentru dispozitivele stației.
  • Biroul șefului stației de metrou.
  • Biroul casierului senior.
  • Casierul de linie.
  • O cameră cu case de marcat, protejată neapărat de căptușeala absorbantă de sunet.
  • Casă de numerar cu camere alăturate și acces la cameră pentru conversia banilor.
  • Camera de poliție, paznic. De regulă, este amplasat în partea opusă a box office-ului.
  • Curățarea stației de personal. Dotat cu dulapuri pentru schimbarea hainelor, compartimente pentru depozitarea echipamentelor.
  • Cameră pentru mâncare și odihnă muncitori la gară.
  • Cubul și uscătorul sunt amplasate la fiecare etaj, în fiecare hol.
  • Cămară a șefului de stație.
  • Depozit pentru rumeguș.
  • Centru medical. De regulă, acestea sunt două camere adiacente situate în hol.
  • Locuri pentru inventar - dispozitive de curățare, scări etc. Sunt amplasate în locuri unde pot fi pur și simplu rulate pe platformă.
  • Toaletele masculine si feminine cu lavoare.
  • Punct de centralizare la stații cu dezvoltare pe traseu.
  • Dacă munca celorlalți lucrători este implicată la stație, atunci este dotată suplimentar cu ateliere, dușuri, vestiare, cămară și alte spații de birou necesare pentru instrucțiuni.

Am examinat un exemplu la o stație de metrou. Acum să trecem la o altă categorie populară - hotel.

Facilitățile hotelului

Următoarele sunt legate de spațiul de birou:

  • Biroul directorului, completat de o recepție.
  • Oficiul directorului adjunct și inginerului șef.
  • Camere pentru personalul de inginerie, manager și depozitar al hotelului.
  • Cashbox.
  • Biroul contabilului șef.
  • Departamentul de planificare.
  • Post de prim ajutor.
  • Arhiva.
  • „Colț roșu”.
  • Distribuirea spațiilor de echipament pentru inginerie.
  • Camera este menajera principală.
  • Echipamente pentru managementul suportului tehnic.
  • Lenjerie centrală.
  • Locuri de centre de comunicare.
  • Gama de magazine de reparații este metalurgie, instalații sanitare, tâmplărie, spații pentru sisteme cu curent redus și echipamente electrice, asistență tehnică și ascensoare, draperie, tapet, pictură etc.
  • Depozite în diverse scopuri - pentru mobilier, materiale de construcție, consumabile etc.
  • Lounge pentru personal.
  • Nodul radio.
  • Spălătoriile.
  • Camera pentru îngrijire.
  • Cameră comună de colectare a gunoiului etc.

Caracteristici ale organizării spațiului de birouri în hoteluri

Oferim normele spațiului de birou pe exemple specifice:

  • Depozite. Adesea proiectat fără lumină naturală. Se întâmplă că numărul și suprafața unui astfel de spațiu de birou din cadrul proiectului nu corespunde cu necesitatea în practică. Prin urmare, trebuie să refăți camere, alte birouri pentru depozite și să schimbi case.
  • Posturi de prim ajutor. Necesar pentru primul ajutor atât oaspeților, cât și personalului. În unele hoteluri nu sunt prevăzute de proiect, astfel încât camerele și alte camere sunt reequipate. Este rațional să amplasați un post de prim ajutor pe partea superioară sau pe podeaua tehnică a clădirii. Conform standardelor, este necesar pentru hoteluri cu peste 200 de locuri. Este format din cel puțin două camere: o sală de așteptare și un cabinet de medic. Zona postului de prim ajutor depinde de scara hotelului - de la 14 la 32 m 2.
  • Locuri pentru sisteme de echipamente inginerești - încălzire, ventilație, alimentare cu apă, iluminat, aer condiționat, sisteme centralizate de eliminare a prafului și a deșeurilor, sisteme de alimentare cu energie electrică, precum și dispozitive de joasă tensiune (radiodifuziune monogramă, telefonie, selector, teletip, televizor, poștă pneumatică). Puncte importante de securitate și alarme de incendiu, căutare, precum și sisteme automate de management hotelier.
  • Camere centrale de control. Acestea includ o cameră cu echipament de control, o cameră pentru personal, o baie.
  • Lenjerie centrală - separată pentru rufe curate și murdare. Trebuie să aibă lumină naturală, o platformă convenabilă pentru descărcarea personalului, izolată de lucrurile murdare, o cameră pentru fixarea lenjeriei de pat. În ceea ce privește camera pentru rufe murdare, aceasta trebuie conectată la partea opusă cu o priză specială pentru rufe, un lift de marfă.
  • Facilități interne pentru personal. Este vorba despre vestiare, dușuri, unități sanitare, dulapuri pentru igiena personală, dulapuri individuale pentru depozitarea articolelor de îmbrăcăminte, obiecte personale, rafturi sau dulapuri pentru îmbrăcăminte exterioară.

Categorie rezidențială

Separat, avem în vedere spațiile de locuit de birou. Acestea sunt destinate lucrătorilor să trăiască în legătură cu natura relației lor de lucru cu autoritățile statului, sistemul local de autoguvernare, o întreprindere, o instituție municipală, în cursul serviciului, numirea într-un post public, alegerea într-un loc ales în administrația locală sau puterea de stat. Termenul „locuință de serviciu” va fi sinonim.

Legea locuinței

Artă. 92 din Codul locuințelor din Rusia îi clasifică drept locuințe specializate sau locuințe specializate.

Și iată o întrebare importantă: ce se poate numi clădire de birouri? Cineva va aduce aici nu numai apartamente, ci și camere din cămine, cazare cu alți locatari. Nu este adevarat. Doar apartamente sunt incluse în categorie. Angajatul ocupă acest spațiu, pe baza relațiilor de muncă cu angajatorul său. Camerele și locurile din cămin pot fi furnizate pur și simplu pentru un cetățean pentru utilizare temporară.

Cine este eligibil pentru locuințe de serviciu?

Locuințele de birou sunt prevăzute pentru următoarele categorii de lucrători:

  • Deputați de toate nivelurile.
  • Personalul militar.
  • Funcționari.
  • Ofițerii de ordine.
  • Lucrători în serviciile de urgență.
  • portari
  • Silvicultorii, ocrotitorii, precum și persoanele care lucrează în domeniul pescuitului.
  • Judecători.
  • Impozite.
  • Ofițerii vamali.
  • Profesori.
  • Lucrători în domeniul medical.

Curățător industrial și de birouri

Acest post face parte din categoria lucrătorilor. Un muncitor este numit la acesta și este scutit de îndatoririle sale prin ordin al directorului organizației. Lucrarea raportează șefului unității sale structurale.

Curățătorul de birou sau ținătorul trebuie să știe (a) următoarele:

  • Cerințe pentru salubrizare industrială.
  • Reguli de curățare.
  • Concentrațiile și scopul dezinfectanților folosiți.
  • Reguli de funcționare a echipamentelor utilizate.

Descrierea postului

Fișa postului (curățător birou) include următoarele:

  • Implementarea curățeniei zilnice conform graficului aprobat. Este vorba despre curățarea sălilor de producție, a unităților frigorifice, a vestiarelor, a dușurilor, a saloanelor de personal, a meselor, a birourilor oficialilor ș.a.
  • Pregătirea diverselor soluții necesare pentru curățarea și dezinfectarea pereților, plafoanelor, podelelor, pervazurilor și a altor suprafețe.
  • Transport de deșeuri, gunoi de la spațiile de birou într-un loc desemnat.
  • Contabilitate pentru echipamente emise, detergenți, materiale de curățare.
  • Nu numai curățarea spațiilor de birou, ci și curățarea și uscarea obligatorie a echipamentelor după fiecare utilizare.
  • Umplerea rezervoarelor de băut, curățarea și dezinfectarea pubelelor, coșurile de gunoi.
  • Spălarea și dezinfectarea instalațiilor sanitare, a dulapurilor și a altor zone comune.

Astfel, am examinat spațiul de birouri din toate părțile. În plus, aceștia au atins ceva similar cu conceptul de „locuință oficială”.