recrutare

Șofer asistent: totul despre profesie

Video: Sofer pe comunitate , o meserie sau un stil de viata !? 2024, Iulie

Căile ferate sunt de mare folos. Gestionarea transportului feroviar este realizată de o brigadă de locomotive. Profesiunea de mașinist este inclusă în lista de locuri de muncă dificile, cu condiții de muncă dăunătoare și dificile. Este imposibil din punct de vedere fizic să îndeplinești toate responsabilitățile care îi sunt atribuite de unul singur. Munca șoferului necesită o concentrare constantă a atenției și executarea simultană a mai multor operații tehnice. Prin urmare, un asistent al șoferului este dat să-l ajute. Moscova este o metropolă mare, cu un schimb feroviar mare, numărul brigăzilor de locomotive crește aici în fiecare an și fiecare dintre acestea are un astfel de asistent.

Responsabilități funcționale

Șoferul asistent trebuie să:

  • să îndeplinească corect și în timp util toate instrucțiunile șoferului pentru întreținerea și îngrijirea compoziției;
  • monitorizează starea trenului servit;
  • fixați locomotiva din mișcare spontană;
  • în lipsa acțiunilor din partea șoferului pentru prevenirea situațiilor de urgență, luați în mod independent măsuri pentru oprirea trenului, nepermițând trecerea semnalului roșu de semafor;
  • dacă șoferul nu poate controla trenul, ia măsuri pentru oprirea trenului, asigură-l în mod general stabilit de la plecarea spontană și informează expeditorul la serviciu despre incident prin radio.

Cerințe de angajare

După cum am menționat deja, gestionarea dispozitivelor mobile este o muncă foarte grea. Când angajați un șofer, șoferul asistent este selectat și trebuie să îndeplinească anumite criterii. În primul rând, pentru a desfășura activități, cum ar fi deservirea dispozitivelor locomotive și gestionarea trenului, acesta trebuie să fie „pe jos” cu echipament, să fie ghidat de regulile transportului feroviar și să cunoască regulile de siguranță. În al doilea rând, șoferul asistent ar trebui să fie atent, să aibă o vedere bună și o reacție imediată. În plus, este important ca un candidat pentru poziție să aibă o coordonare excelentă a mișcărilor, rezistență fizică și stabilitate emoțională și psihologică. În timpul angajării, este necesar să se supună unui examen medical profesionist și doar cu un aviz medical pozitiv un angajat își poate începe sarcinile imediate. O astfel de profesie este contraindicată pentru persoanele cu dizabilități și cu boli respiratorii.

Riscuri și costuri ale profesiei

Munca la transportul feroviar are avantajele sale, de exemplu, salariul angajaților este peste medie. Dar aceasta este o activitate nesigură. Pe lângă posibilitatea de coliziune și plecarea trenului, există și alte situații, nu mai puțin periculoase. Dezavantajul profesiei este programul de lucru neregulat. Asistentul șoferului lucrează 36 de ore pe săptămână, în condiții de zumzet constant, tensiune și pitching. Uneori trebuie să se odihnească între schimburi într-un depozit de locomotive, în camere speciale de odihnă. Alimentația necorespunzătoare duce adesea la ulcerații stomacale, gastrită și alte boli. Ca urmare a stresului constant și a oboselii, poate apărea o stare de stres.