Managementul carierei

Inspector auto: Descrierea postului

Video: Škoda Octavia 3 - Inspection message reset 2024, Iulie

Există multe profesii în sectorul feroviar. Unele dintre ele sunt cunoscute, cum ar fi un șofer de tren, un conductor sau un comandant de tren. Există însă și specialități puțin cunoscute, dar nu mai puțin importante. Printre aceștia se remarcă inspectorul de vagoane, ceea ce reprezintă o verigă importantă în lanțul de siguranță de pe calea ferată.

Esența profesiei

Sarcinile imediate ale angajatului includ inspecția tehnică a vagoanelor înainte de a trimite trenul pe drum. Mulți au văzut oameni mergând pe trasee și apăsând trenul. Folosind un instrument special, inspectorul analizează sunetul făcut de piese. În acest fel, puteți găsi defectul și să îl remediați în timp util.

Printre principalele responsabilități pe care inspectorul auto le îndeplinește, alocați:

  • găsirea și soluționarea vagoanelor;
  • repararea sistemelor de rulare și frânare.

Având în vedere importanța sănătății întregului personal, putem concluziona că profesia este necesară, iar munca este responsabilă.

Datoria cuvenită

Fiecare profesie implică fișa postului, care explică responsabilitățile care trebuie îndeplinite. Instrucțiunea inspectorului-reparator auto are următoarea listă:

  1. Conținutul instrumentului cu care sunt identificate problemele, verificarea acestuia și pregătirea pentru funcționare.
  2. Inspecția trenului pentru funcționarea defectuoasă și pregătirea pentru următoarea cale.
  3. Reparația caroseriei, a sistemului său de frânare, a acționării cardanului, a unității de refrigerare, a echipamentelor electrice și a încălzirii fără a decupla caruciorul.
  4. Asigurarea siguranței materialului rulant în timpul reparației.
  5. Întreținerea documentației tehnice, rapoarte despre defecțiuni și depanare.
  6. Raport privind utilitatea tehnică și disponibilitatea materialului rulant.

Esența lucrărilor desfășurate de inspectorul de mașini este identificarea și eliminarea posibilelor defecțiuni care afectează circulația sigură a trenului.

Cerințe pentru solicitanți

Poate părea unui simplu laic că o mașină este un dispozitiv simplu format din roți și un corp. Totuși, nu este cazul. În realitate, materialul rulant este un mecanism tehnic în mai multe etape, care trebuie menținut într-o stare tehnică.

Prin urmare, sunt prezentate o serie de cerințe celor care doresc să învețe stăpânirea și să obțină un loc de muncă. Trebuie să aveți grijă să observați defecțiunea la timp. În plus, trebuie să fii atent și responsabil.

Inspectorul-reparator de mașini petrece mult timp pe stradă și se ocupă cu piese metalice. Prin urmare, candidatul trebuie să fie puternic fizic și să aibă o sănătate excelentă.

Profesia presupune identificarea defalcărilor pieselor în funcție de sunetul lor. În consecință, cererile crescute sunt destinate audierii și viziunii solicitanților. Când sunt supuse examinărilor medicale obligatorii, este esențială încheierea unui medic - ORL și a unui oftalmolog.

Cum să devii inspector auto

Ocuparea forței de muncă este posibilă după pregătirea specială. Inspectorul de vagoane poate avea un învățământ profesional secundar sau primar.

În timpul instruirii, studenții învață dispozitivele și caracteristicile tehnice ale vagoanelor, atât de marfă cât și destinate transportului de pasageri.

Programul de instruire include studiul unei varietăți de metode și reguli pentru repararea vagoanelor, termeni pentru depanare și standarde tehnice. În plus, este important ca inspectorul să știe să protejeze materialul rulant în timpul lucrărilor de reparație și să mențină siguranța.

Erorile de funcționare a echipamentului sunt eliminate fără o metodă de eliberare. Prin urmare, programul de instruire include studiul tipurilor de marfă și regulile de interacțiune cu aceasta în timpul întreținerii și depanării.

Unde să obții o profesie

Ei predau profesii în instituții de învățământ de nivel mediu. De exemplu, Colegiul de transport feroviar din Moscova sau Colegiul de transport feroviar, situat și în Moscova.

În plus, dacă solicitantul are deja o profesie tehnică, poate urma cursuri suplimentare, care sunt de acord cu Rostekhnadzor.

Cursurile contribuie la stăpânirea rapidă a specialității și sunt foarte solicitate, datorită cererii crescute și ofertelor dese de locuri libere.

Programul este dezvoltat în totalitate pe baza documentațiilor non-tehnice care guvernează activitatea inspectorului, în care următoarele sunt importante:

  • instrucțiunea inspectorului de mașini;
  • instrucțiuni privind standardele de siguranță în timpul funcționării;
  • normele și standardele de siguranță adoptate în timpul transportului de mărfuri;
  • instrucțiuni care descriu standardele de muncă și protecția muncii;
  • reguli care reglementează munca la centralele electrice.

După trecerea examenelor, este posibil să începeți activitatea, crescând treptat gradul.

Atractivitatea profesiei

Inspectorul auto este o profesie destul de interesantă, care are avantajele sale evidente și unele dezavantaje. Unii sunt atrași de programul convenabil. Muncitorii muncesc zi, noapte și apoi au două zile libere. Prin urmare, dacă se dorește, există posibilitatea unei lucrări cu timp parțial.

Pentru mulți, salariile și privilegiile decente care lucrează pe căile ferate ruse sunt importante. În funcție de categorie și regiune, bonusul în numerar variază între 20.000 și 35.000, ceea ce în fața instabilității economice este un stimulent bun. Merită să adăugați aici fără întârziere tot felul de bonusuri și plăți.

Munca, desigur, nu implică utilizarea unei cămăși albe și necesită efort fizic. Dar în funcție de cronometrele vechi, nu este deloc dificil dacă înțelegeți cu atenție complexitatea și caracteristicile tehnice ale mașinilor. Este important să cunoaștem standardele de siguranță pentru prevenirea problemelor și identificarea acestora.

Inspectorul vagoanelor poate fi întotdeauna recunoscut de instrumentul caracteristic din mâinile sale, numit ciocan, walkie-talkie și geantă, unde sunt amplasate șabloanele. Mai mult, el este îmbrăcat în mod necesar într-o uniformă portocaliu strălucitor pentru identificarea pe drum.

Mulți sunt atrași de romantismul asociat cu calea ferată, iar o echipă prietenoasă de oameni cu gânduri similare face ca munca unui inspector auto să fie atrăgătoare pentru persoanele sănătoase din punct de vedere fizic, care doresc să își dedice zilele de lucru pentru a asigura siguranța pe calea ferată.