Managementul carierei

Direcția motorie: fișele postului și responsabilitățile

Nevoia de direcție a apărut la momentul creării primei nave. Puțin mai târziu, au inventat motorul cu ardere internă și l-au introdus în proiectarea navei, astfel că timonierul a început să îndeplinească îndatoririle unui mecanic. Și pentru ca poziția să reflecte toate funcțiile de bază, profesia a început să fie numită direcția de gândire.

Responsabilități imediate

La locul de muncă, timonierul trebuie să respecte o serie de sarcini:

  1. În primul rând, un specialist trebuie să posede tehnica de control a navei în orice condiții meteorologice și să urmeze imediat ordinele conducerii superioare.
  2. El este obligat să cunoască designul absolut al tuturor motoarelor navei, mecanismele aferente, caracteristicile de funcționare și regulile de service.
  3. În conformitate cu fișa postului, timonierul trebuie să ia parte la reparația navelor și să monitorizeze capacitatea lor de service.
  4. Este obligat să dețină informații despre locația conductei pe navă, pentru care sunt destinate supape și supape, cum funcționează mecanismul de ancorare și metodele de acostare a navei.
  5. Trebuie să pot să conduc barca, în practică, să învăț tehnicile de salvare a înecului și acordarea de prim ajutor victimelor.
  6. El este obligat să stăpânească cu stăpânire fișele postului unui marinar de navă, capacitatea de a tricota noduri marine și de a efectua lucrări de pictură.
  7. Citirea proprie și înțelegerea valorilor citirilor tuturor instrumentelor de pe navă.

Descrierea tipică a postului

Sunt angajați persoane care au împlinit vârsta de 18 ani și care au fost supuse unui examen medical pentru respectarea funcției, precum și care au urmat o pregătire teoretică și practică în instituții de învățământ specializate.

Cei care au un certificat al dreptului de a lucra ca timonier, sunt acceptați și demiși de supraveghetorul lor imediat, în conformitate cu legislația actuală a Federației Ruse.

În conformitate cu Carta organizației, toate drepturile, obligațiile și beneficiile sunt pe deplin aplicabile unui angajat.

Calitățile unui potențial solicitant

Conducătorul este obligat să aibă o disciplină înaltă pentru a urma cu acuratețe și într-un timp scurt ordinele conducerii superioare. Este foarte important să avem o gândire spațială, care este necesară pentru orientarea în spațiu pe apă. În plus, trebuie să-mi amintesc locurile în care eram deja.

Să poată monitoriza zona înconjurătoare pentru a identifica în timp util amenințările la trecerea liberă a navei. Viziunea nu trebuie redusă în condiții meteo nefavorabile - ploaie, ceață, întuneric. Cu ajutorul unui ochi excelent, timonierul va determina instantaneu și corect distanța exactă de la navă la contururi.

O audiență excelentă va fi utilă pentru minte pentru a identifica funcționarea corectă a motorului navei prin sunete caracteristice și va ajuta la eliminarea defecțiunii sale la timp.

Trebuie să aibă un aparat vestibular bun, să poată înota atât pe apă, cât și pe dedesubt și să nu fie predispus la apariția mării. Iar implementarea lucrărilor necesare pe navă va necesita abilitățile inițiale ale unui lăcătuș și o anumită forță fizică.

Schimbările lungi sunt destinate doar persoanelor răbdătoare și rezistente, iar o echipă permanentă ar trebui să provoace doar emoții prietenoase, absența conflictelor și asistență reciprocă celorlalți.

Drepturile și obligațiile profesiei

Fișa postului de conducere este reglementată de Carta companiei în care angajează serviciul. Drepturile și îndatoririle sale de bază sunt, de asemenea, scrise acolo. Însă merită să ne amintim că liderul poate stabili o sarcină care nu este înregistrată acolo, dar acest lucru nu dă dreptul de a nu efectua ordine de la autorități.

Educația necesară

Pentru a îndeplini poziția de consilier de conducere pe o navă, este necesar să stăpânești o educație specializată într-o instituție specială secundară în oricare dintre următoarele domenii:

  • marinar;
  • maşinist;
  • tehnologia construcției navale și a transportului apei;
  • mecanic de nave;
  • skipper sau asistent mecanic navă.

Toate aceste domenii oferă cunoștințele și abilitățile necesare pentru a lucra cu motoarele navei și pentru a controla transportul apei.

Niveluri de îndemânare

În specialitate, există două niveluri de specialist - acestea sunt 5 și 6. Cu toate acestea, îndatoririle directorului nu afectează nivelul sarcinilor îndeplinite. Diferența constă numai în puterea motorului navei, la care are acces timonierul.

Așadar, de exemplu, un lucrător din clasa a cincea poate controla o navă cu o putere a motorului de până la 850 kW și nu are o a șasea astfel de limitare.

Posibilă creștere a carierei

Specialiștii educați vor putea lucra în orice flotă și pe orice navă. În timp, câștigând experiența necesară și trecând pregătirea avansată necesară, este foarte posibil să deveniți în siguranță căpitanul navei.

Cât câștigă un specialist

Nivelul de salariu al timonierului depinde de regiunea de reședință a salariatului și de puterea motorului navei pe care o controlează. În colțurile îndepărtate ale țării, salariul unui astfel de specialist este de 6,5-15 mii de ruble.

Locuirea în regiunea centrală va putea câștiga 25-30 mii de ruble pe lună.

Aparent nu foarte multe. Nu uitați însă că, în perioada de schimb, compania oferă angajaților în totalitate uniforme și hrana necesară. În plus, există toate garanțiile sociale, concediile plătite și bonusurile pentru rezultatele muncii.

Avantajele și dezavantajele profesiei

Avantajele poziției direcției sunt:

  • profesia este destul de solicitantă și relevantă pentru schimbul de muncă;
  • oportunități de carieră pentru căpitanul navei;
  • pachet social complet din partea organizației.

Dezavantajele includ:

  • salarii mici;
  • disponibilitatea obligatorie a unui certificat de învățământ adecvat;
  • program de lucru - schimb.

Există un contingent de oameni cărora le place să arate extinderea mării, vor să cunoască adevărata prietenie maritimă curajoasă, să vadă țări îndepărtate, să viziteze orice colț al lumii. Totul pare atât de romantic încât nu numai bărbații, ci și fetele vor servi în flotă. Cu toate acestea, pentru un adevărat specialist în această poziție, aceasta este o muncă grea. În toate condițiile meteorologice și circumstanțele, navele sunt chemate să transporte mărfuri și pasageri. De asemenea, cu ajutorul procedurilor legale, peștele este prins și sunt explorate spațiile oceanelor.

Pe bărcile de remorcare mici, nivelul de responsabilitate al conducătorului de conducere crește uneori, deoarece nava este controlată fără instrucțiunile valoroase ale căpitanului, iar specialistul la cârpă îi revine responsabilitatea. Prin urmare, aici trebuie să fiți deosebit de atenți, să fiți capabili să determinați defecțiunea motorului după natura sunetului, să navigați clar în instrumente și să luați rapid decizii importante în condiții periculoase.