Managementul carierei

Șofer mecanic: instruire, îndatoriri, instrucțiuni

Video: CENAFER - Centrul National de Calificare si Instruire Feroviara 2024, Iulie

Șoferul este o persoană care se ocupă de reparații, întreținere și, de asemenea, de gestionare a echipamentelor grele, cu o capacitate sporită de fonduri. Astfel de echipamente pot fi operate atât în ​​condiții normale (în agricultură, flote), cât și în structuri paramilitare (toate unitățile armatei ruse, precum și în departamente ale Ministerului Afacerilor Interne).

Unde este necesar

Această poziție a devenit larg răspândită în forțele armate. Pentru ca mașina să poată fi operațională pe parcursul călătoriei, precum și pentru a economisi spațiu în echipaj, o persoană combină funcțiile de șofer și de reparator.

Șoferul repara și controlează următoarele moduri de transport:

  • vehicul de aterizare;
  • rezervor
  • vehicul de luptă pentru infanterie;
  • vehiculul SAM (sistem anti-rachetă antiaeriană);
  • combate vehiculul de recunoaștere și de patrulare;
  • transportoare personal blindate cu roți;
  • vehicule de teren;
  • TMM (pod mecanizat greu);
  • mașini diesel cu mai multe axe (MAZ, BAZ, MZKT, KZKT);
  • vehicule de zăpadă și mlaștină;
  • utilaje anfibie GT-T, GT-SM (GAZ-71), MT-LB, DT-30 [4], DT-10.

În viața civilă, o poziție este adesea întâlnită în companiile care au propria lor flotă. Pentru a combina poziția unui angajat cu experiența unui mecanic, aceștia acceptă o poziție care presupune conducerea simultană a unui vehicul, precum și deservirea acestuia.

În armată, un mecanic combină adesea un șofer. Astfel de posturi sunt angajați de personal militar care a fost instruit în unitatea militară. În perioada de muncă sau de serviciu, mecanicul își poate îmbunătăți calificările profesionale.

Specialitățile sunt legate: șofer de buldozer, șofer de vehicule pe tot terenul, șofer de excavator, șofer de tractor, skidder, șofer de raclă și șofer de tractor agricol.

Ce face

Șoferul trebuie să cunoască regulile pentru deservirea și exploatarea vehiculelor speciale, semnalele și regulile stabilite pentru circulația vehiculelor.

Specialistul gestionează vehiculul încredințat, efectuează întreținerea, reglează motorul, repara, reglează echipamentele auxiliare și tehnice speciale.

Sarcinile șoferului necesită cunoașterea vehiculului la un astfel de nivel încât este posibil să se efectueze reparații în condiții de off-road, condiții meteorologice dificile, în condiții extreme sau în absența capacității de a primi service.

Descrierea postului

Șoferul trebuie să îndeplinească numai acele sarcini care sunt prescrise în fișa postului. Întrucât poziția se găsește cel mai adesea în structurile paramilitare și în armată, practic nu există sarcini suplimentare.

Fișa postului trebuie să indice îndatoririle, drepturile, responsabilitățile care sunt atribuite salariatului.

Interacțiunea cu alte unități poate fi, de asemenea, documentată.

Cunoștințele necesare

Pentru a-și desfășura activitatea în mod eficient, un mecanic trebuie să dețină multe cunoștințe profesionale. Manualul șoferului conține o listă de cunoștințe necesare:

  • dispozitivul, scopul și principiul funcționării unităților, mecanismelor și dispozitivelor vehiculului care este deservit;
  • reguli de funcționare tehnică și trafic pentru mașini;
  • metode de detectare, cauze, depanare care au apărut în timpul funcționării vehiculului;
  • reguli pentru întreținerea mașinilor;
  • reguli care reglementează funcționarea bateriilor și a anvelopelor auto;
  • regulile conform cărora depozitarea vehiculelor se realizează în parcări deschise și în garaje;
  • reguli de întreținere;
  • modalități de prevenire a accidentelor pe drum;
  • tehnici de prim ajutor pentru accidente;
  • procedura în care se efectuează evacuarea de urgență a pasagerilor în timpul unui accident;
  • reglementări interne și măsuri de siguranță.

Atribuțiile

Pentru a nu exista o neînțelegere din partea angajatului, precum și pretenții din partea conducerii superioare, îndatoririle sunt specificate în instrucțiuni cât se poate de detaliate. Nu pot exista ambiguități sau alte interpretări - toate formulările sunt cât se poate de simple și de înțeles.

Responsabilitățile șoferului includ:

  • asigurarea funcționării fiabile și fără probleme a tuturor tipurilor de echipamente;
  • asigurarea funcționării corecte a echipamentelor;
  • reparația și întreținerea în timp util și de înaltă calitate a vehiculului;
  • supravegherea stării vehiculului și reparația acestuia;
  • participarea la acceptarea și instalarea echipamentelor noi;
  • organizarea contabilității pentru implementarea lucrărilor de reparații;
  • respectarea reglementărilor privind protecția și securitatea muncii;
  • conducerea unui vehicul de încredere în toate condițiile;
  • completarea formularelor;
  • verificarea stării tehnice a vehiculului înainte de a pleca;
  • recepție marfă;
  • verificarea documentației justificative pentru mărfuri;
  • verificarea integrității ambalajelor mărfurilor transportate la vehicul;
  • asigurarea integrității încărcăturii în timpul transportului;
  • pregătirea documentației pentru descărcare.

Activitatea șoferului prevede:

  • eliminarea defecțiunilor minore în timpul funcționării transportului;
  • Păstrați vehiculul curat;
  • îndeplinirea instrucțiunilor din partea conducerii.

drepturile

Șoferul, ca orice angajat al organizației, are drepturi, a căror protecție este inclusă în jurisdicția cadrului legislativ al Federației Ruse.

Mecanicul are dreptul să:

  • depunerea de propuneri spre examinare de către conducere pe probleme legate de competențele sale;
  • folosiți comenzi, instrucțiuni, instrucțiuni, documente, reguli care guvernează activitatea sa;
  • informează conducerea cu privire la orice defecțiuni detectate în timpul funcționării sau verificării echipamentelor încredințate;
  • să solicite, precum și să primească informațiile necesare pentru muncă;
  • Furnizare de haine de lucru;
  • antrenament avansat;
  • asistență din partea conducerii în probleme de respectare a drepturilor sale;
  • Garanții prevăzute de legea aplicabilă;
  • drepturile prevăzute de legea muncii aplicabilă.

Responsabilitate

Șoferul este responsabil pentru:

  • executarea necorespunzătoare sau neexecutarea îndatoririlor lor funcționale directe, care sunt prevăzute de fișa postului aprobată;
  • provocând daune materiale organizației;
  • tratamentul dur al angajaților și colegilor, încălcarea regulilor interne;
  • comiterea infracțiunilor apărute în timpul îndeplinirii atribuțiilor directe.

Responsabilitățile pentru fiecare articol sunt atribuite în măsura în care sunt prevăzute de actele legale penale, administrative, civile, de muncă ale Federației Ruse.

Un mecanic, indiferent dacă se află în armată, într-o organizație privată sau într-o companie de stat, este responsabil de divulgarea secretelor comerciale, a traseului de circulație a vehiculelor și a materialului rulant.

Pentru divulgarea secretelor de stat în serviciul din armata Federației Ruse, responsabilitatea deplină este asumată în conformitate cu legislația Federației Ruse.

Instruire

Mecanicii de conducere sunt instruiți oferind educație suplimentară persoanelor care dețin certificatele de șofer de tractor (sau de șofer de tractor). Pregătirea poate fi finalizată atât în ​​detrimentul organizației, cât și după dorință. La sfârșitul instruirii, aceștia trebuie să primească un document care confirmă educația lor - certificatul de șofer. Se eliberează persoanelor care au terminat cursul complet.

Instruirea mecanicilor de șoferi pentru posturile civile se desfășoară în școlile profesionale, precum și în cursuri.

Conform legislației, specialiștii care dețin această funcție trebuie să fie supuși unei recetificări obligatorii. În funcție de locul unde lucrează angajatul, certificarea de certificare poate fi efectuată o dată la trei ani sau o dată la cinci ani. Pentru categoriile speciale care lucrează cu transportul unui număr mare de persoane, certificarea și confirmarea competențelor sunt mai dese.

Educaţie

Locul de muncă al șoferului este alocat unui angajat care are un anumit set de calități personale și cunoștințe profesionale. Pentru a obține un loc de muncă în această funcție, un angajat trebuie să posede următoarele calități importante:

  • inventivitate;
  • capacitatea de a memora și reproduce diverse manipulări;
  • capacitatea de a menține sobrietatea gândirii și claritatea reacției sub influența fricii sau a influențelor bruște;
  • capacitatea de a menține performanțe ridicate în condiții de urgență, un deficit de timp, în situații stresante și în timpul expunerii la stimuli externi;
  • capacitatea de a coordona clar mișcările în timp ce lucrați cu brațele și picioarele;
  • ochi precis și capacitatea de a evalua distanța;
  • reacție motorie precisă și rapidă la un obiect care se mișcă;
  • rezistență;
  • adaptabilitate.

Pentru a stăpâni o specialitate, este necesară cel puțin o educație generală completă, precum și învățământul profesional primar sau învățământul secundar.