Inginer de căldură: fișa postului, educația, îndatoririle, responsabilitatea

Video: Cum gândesc românii | Oameni ca noi 2024, Iulie

Mulți nu știu cine este un inginer de încălzire. Ar trebui să înțelegeți unde învață această profesie, cum să scrieți corect un CV pentru a găsi un loc de muncă. De asemenea, este important să înțelegem ce responsabilități are un inginer de încălzire în conformitate cu fișa postului.

Esența profesiei

În urmă cu puțin peste un sfert de secol, specialiști de acest tip au fost numiți stokers. În prezent, domeniul de aplicare al autorității lor a crescut semnificativ și s-a extins. Munca unui inginer este foarte complicată, de aceea, specialiștii necesită cunoștințe profunde în diverse discipline exacte, o bună concentrare a atenției, reținere, responsabilitate. Toate acestea se datorează faptului că chiar și o mică greșeală poate opri munca întregii întreprinderi.

Fișa de lucru a inginerului de încălzire indică faptul că principala activitate a specialistului este de a oferi rezidenților urbani sau diferitelor întreprinderi și alte instalații căldură și lumină. De asemenea, responsabilitatea lui este de a căuta opțiuni pentru a îmbunătăți calitatea căldurii furnizate și a economisi (dacă este posibil).

Toate aceste acțiuni sunt predate în diferite instituții de învățământ, în specialitatea "Inginerie termică și electricitate". Principalul loc de muncă pentru absolvenții universităților și colegiilor relevante este centralele termice. La TPP, echipamentele și echipamentele pentru cazane sunt reglate, iar activitățile atelierelor și ale altor unități ale unei anumite stații sunt coordonate.

O altă responsabilitate importantă a unui specialist termic este întocmirea planurilor de lucru pentru o anumită întreprindere și monitorizarea implementării acestora. Inginerul trebuie să facă prognoze care se referă la volumele de producție (potențială) de energie termică, precum și la costurile care vor fi necesare pentru producerea resurselor de tip combustibil. Pentru fiecare dintre aceste acțiuni, specialistul trebuie să exercite controlul deplin.

Nivelul de profesionalism și calitățile necesare

Oamenii care lucrează ca ingineri în domeniul ingineriei căldurii sunt instruiți în diverse discipline de natură tipică. Programul de formare obligatorie include următoarele domenii:

  • teoria și regulile de bază ale ingineriei termice;
  • dispozitiv, instalarea și întreținerea echipamentelor de uscare, refrigerare și încălzire;
  • sisteme hidraulice.

Specialiștii acestui profil trebuie să aibă o gândire logică bună, memorie, atenție și acuratețe. În acest sens, lucrătorii neinstruiți nu vor putea îndeplini sarcinile care le sunt atribuite într-o manieră de înaltă calitate, ca urmare a faptului că întreaga activitate a întreprinderii poate suferi.

Cererea pieței

În prezent, munca unui inginer de încălzire, precum și a unui alt specialist cu înaltă calificare, este la cerere pe piața muncii. Salariile și posturile vacante depind de regiune și de volumul responsabilităților atribuite.

De exemplu, în Voronezh și în regiune, unui inginer i se poate oferi un salariu de douăzeci de mii de ruble. În Sankt Petersburg sau Ekaterinburg, plata este de două ori mai mare, iar la Moscova ajunge la optzeci de mii de ruble.

Profesie în lumea modernă

Rezumatul inginerului de încălzire ar trebui să includă multe nuanțe în legătură cu cerințele ridicate și seriozitatea lucrărilor. În prezent, lucrul ca inginer (și orice alt specialist cu înaltă calificare) este onorabil și dificil.

Munca unui inginer este asociată cu participarea activă la toate procesele din producție, desene și proiecte complexe. Specialiștii din acest domeniu care au o mentalitate tehnică vorbesc despre muncă ca o afacere responsabilă, importantă, utilă și foarte interesantă.

Beneficiile lumii materiale care înconjoară toți cetățenii (electricitate, apă, gaz) sunt rezultatul unei munci dureroase și bine coordonate ale oamenilor, mijloacelor tehnice și comunicațiilor.

Deoarece furnizarea de lumină și căldură către milioane de oameni, precum și siguranța acestora, depinde de munca corectă și competentă a unui specialist, o mare responsabilitate pentru funcționarea neîntreruptă și funcțională a echipamentelor necesită un nivel ridicat de pregătire și o atitudine serioasă pentru a lucra de la specialiști.

Educația unui inginer de încălzire

Instituțiile de învățământ care formează specialiștii la nivelul adecvat abordează foarte atent pregătirea elevilor. Următoarele discipline sunt studiate în specialitatea "Ingineria energiei termice și a căldurii":

  1. Funcționarea instalațiilor de tip cazan.
  2. Utilizarea sistemelor de alimentare cu combustibil și căldură.
  3. Echipamente de alimentare cu căldură și de încălzire.
  4. Funcționarea, selecția și calcularea echipamentelor de încălzire și a sistemelor conexe.

În practică, aceste cunoștințe sunt trimise pentru a fi luate în considerare în toate detaliile întrebărilor referitoare la regulile de producție de energie termică și electricitate, repararea și utilizarea alimentării cu combustibil, precum și opțiunile de economisire a resurselor de tipul de combustibil și energie.

Pe lângă furnizarea cunoștințelor, profesorii încearcă să-i învețe pe elevi să înțeleagă și să dezvolte posibile soluții logice pentru a îmbunătăți funcționarea alimentării cu căldură și a sistemelor sale.

Analiza transferului de resurse

Căldura este transferată în locurile desemnate prin utilizarea unui sistem de conducte - o rețea de încălzire. Acest proces se realizează cu apă caldă sau abur. Atribuțiile inginerului de încălzire includ monitorizarea respectării dispozitivelor și sistemelor indicate cu cerințele standardelor sanitare și ale altor standarde, calitatea și etanșeitatea acestora, fiabilitatea supapelor la presiunea setată, precum și determinarea nivelului normal de temperatură și conformitatea acestuia cu indicatorii planului.

Țevile moderne de căldură trebuie să îndeplinească anumiți parametri:

  • posibilitatea detectării și corectării imediate a pagubelor;
  • nivel ridicat de rezistență la căldură a structurii izolante;
  • disponibilitatea elementelor de bază pentru fabricarea într-o fabrică;
  • capacitatea de a asambla elemente finite pe pistă;
  • rentabilitate la utilizarea.

Caracteristici ale conductei de căldură

Sarcina principală a unui inginer de încălzire în locuințe și servicii comunale și în alte zone este de a reduce consumul de energie și costurile generate de distribuția, livrarea sau producția de energie termică. Pentru a reduce la o dimensiune minimă nivelul pierderilor de energie, trebuie să aveți grijă de izolarea eficientă și fiabilă a conductei.

Procesarea și protecția corespunzătoare a sistemului poate reduce costurile inutile și crește perioada de funcționare a acestuia. Datorită faptului că activitatea conductei de căldură se desfășoară subteran, la un nivel ridicat de temperatură și umiditate, riscul de coroziune a structurilor metalice crește semnificativ.

Factorii externi au un efect negativ asupra proiectării. Datorită faptului că în prezent nu există conducte puternice, fiabile, flexibile și sigure, în același timp, munca inginerului este direct legată de căutarea conductelor de tipul optim, cu izolație fiabilă, structură de sprijin și trasare rațională. În acest caz, specialistul trebuie să țină cont de mediul extern și de caracteristicile reliefului.

Caracteristicile ingineriei termice a clădirilor

În procesul ridicării clădirilor rezidențiale și nerezidențiale, se acordă o atenție deosebită alegerii echipamentelor de încălzire a clădirilor. Plicurile și structurile clădirii trebuie să fie proiectate în conformitate cu umiditatea și temperatura din interiorul clădirii.

Pentru a verifica se utilizează următorii indicatori:

  • rezistența la pătrunderea prin vapori a structurilor de închidere;
  • rezistență la căldură;
  • permeabilitate la aer.

În acest caz, structurile închise includ podele, pereți despărțitori, pereți, tavane, deschideri pentru ferestre, vitralii și vitrine. În fiecare caz, calculul indicatorilor se realizează individual.

Principalul inginer de încălzire și subordonații săi, care sunt specializați în munca în industria construcțiilor, în furnizarea de căldură și apă a clădirilor, la stații de încălzire sau în locuințe și servicii comunale au posibilitatea de a utiliza cunoștințele existente în proiectarea și întreținerea instalațiilor de cazane.

Nici casele, nici centrele comerciale nu vor fi puse în funcțiune decât dacă este instalat un sistem de alimentare cu apă și căldură. Proiectarea unor astfel de sisteme necesită abilități profesionale și cunoștințe aprofundate.

Descrierea postului unui inginer de încălzire

Sarcina principală a unui angajat în această poziție este de a asigura utilizarea tehnică și funcționarea neîntreruptă a echipamentelor termice. Conform fișei postului, inginerul de încălzire trebuie să îndeplinească următoarele atribuții:

  1. Participa la organizarea de întâlniri cu diverși furnizori de energie termică și la încheierea de acorduri cu aceștia.
  2. Pentru a monitoriza funcționarea echipamentului, pentru a fi responsabil pentru corectarea la timp a problemelor echipamentului.
  3. Pregătiți și întrețineți centrale termice.
  4. Efectuați cercetări în domeniul experienței străine în deservirea echipamentelor termice.
  5. Pentru a face socoteala dispozitivelor termice.
  6. Analiza indicatorilor identificați și compararea acestora cu cifrele calculate.
  7. Participa la elaborarea regulilor de exploatare a echipamentelor termice și monitorizează implementarea acestora.
  8. Realizați aplicații scrise pentru achiziționarea de piese de schimb și rapoarte despre implementarea planurilor.
  9. Responsabil pentru pregătirea la timp a instalațiilor de alimentare cu căldură în funcționare normală în perioada de încălzire.
  10. Desfășurați activități preventive în perioada de interîncălzire.

Munca de inginerie termică este foarte importantă pentru funcționarea normală a întreprinderii și a imobiliarelor. Dacă îndatoririle sunt îndeplinite în mod necorespunzător, inginerul poate fi pedepsit, inclusiv și urmărirea penală.