Managementul carierei

Face miner: fișa postului și educația

Video: Abuzul sexual asupra minorilor in Romania, cu Loredana Latis la A7TV 2024, Iulie

Un specialist angajat în extracția mineralelor subterane într-o mină este numit miner. El este numit de obicei „miner”, deși acest cuvânt unește toți lucrătorii minieri care lucrează în adâncurile subterane.

Profesii miniere majore

Minerul nu este numele unei profesii. Cu acest cuvânt, după cum am menționat mai sus, ei apelează toți angajații minei. Există o mulțime de profesii în acest domeniu al producției industriale și fiecare determină specificul unui anumit loc de muncă.

Cele mai frecvente sunt:

  • Minerul minier (GRAZ) - este implicat direct în extracția cărbunelui și a altor minerale subterane. Responsabilitățile sale includ întreținerea și repararea utilajelor miniere de cărbune. Întărește acoperișul, lanțurile montane situate în boltă pentru a preveni prăbușirea lor etc.
  • Minerul este un specialist care se află în fruntea muncii mele. Reprezentanții acestei profesii creează tuneluri (mine) în mine, care sunt destinate transportului cărbunelui, furnizării de aer curat și asigură abordarea specialiștilor din alte profesii miniere.
  • Miner subteran (fracturare hidraulică). Acest angajat desfășoară activități auxiliare în mină. Oferă încărcarea și descărcarea materialelor, repararea și instalarea mecanismelor, curățarea teritoriului.
  • Inginer subteran (MPU) este un specialist care gestionează o varietate de mecanisme.

  • Un electrician este un specialist în mină care efectuează reparații și întreținere a pieselor mecanice și electrice ale echipamentelor, responsabilitatea lor este de a asigura funcționarea fără probleme a acestor dispozitive.
  • Supraveghetorul este un compilator de planuri pentru lucrări subterane, el stabilește direcțiile de lucru subterane.

Conținutul profesiei GROUZ, instruire

Această profesie este considerată cea mai onorabilă dintre cele două principale, alături de un foraj. Poate fi obținut direct în mină, în subteran. Profesia aparține acelor specialități pentru care abilitățile nu necesită educație specială.

În practică, GROZE primește toate subtilitățile profesiei sub supravegherea minerilor (mentori) cu mai multă experiență. Pentru a crește nivelul, calificările, în scopul recalificării, gestionarea lucrărilor miniere, în cadrul documentelor de reglementare existente, direcționează instruirea feței miniere către cursuri de specialitate. Sau în instituțiile de învățământ unde predau discipline miniere.

Dispune de o mină de descărcare a feței în 6 trepte.

După primirea învățământului profesional superior și superior, sunt oferite ulterior oportunități de a ocupa funcții manageriale și manageriale.

Calități personale ale profesiei GROUZ

Un miner de față este o ocupație periculoasă, deci a avea trăsături de personalitate care definesc curajul este un plus. Cu toate acestea, ele nu trebuie să fie nechibzuite, ci să fie echilibrate. Înțelegerea riscurilor implicate în lucrul în subteran este calitatea principală care trebuie să fie prezentă în natura feței miniere.

Minerul acestei profesii (BAT) trebuie să aibă o memorie excelentă, să aibă o vedere bună, să fie persistent, să poată lua rapid decizii și să nu se piardă în caz de urgență. Este bine să navigați și să puteți alege tactica optimă de comportament în situații de urgență.

Un miner subteran trebuie să se poată concentra în timpul lucrărilor monotone și de rutină. Aveți o abilitate precum răbdarea. Această lucrare necesită o rezistență fizică suficient de ridicată, pregătire psihologică, care este extrem de necesară în condițiile dificile ale feței mele (producție).

Rolul special al stării de sănătate a furtunii

Datorită prezenței constante a feței miniere în condiții dificile și uneori în condiții extreme. el trebuie să-și monitorizeze starea de sănătate, să nu se ferească de examinările medicale. Prezența (dobândirea) oricăror boli ale organelor interne, plămânilor, inimii, articulațiilor, poate deveni contraindicații grave pentru lucrări ulterioare în subteran.

Persoanele care au relevat tulburări nervoase, fobii, nevroze nu sunt potrivite pentru a lucra ca miner într-un abator.

privilegii

Datorită faptului că profesia GROZD este considerată periculoasă, acești mineri se pot baza pe compensații pentru plata unor costuri suplimentare pentru boli, vătămări și dobândirea bolilor profesionale. În același timp, angajatorul, conform actelor legislative actuale, este obligat să își asigure cheltuielile pentru reabilitarea medicală, profesională și socială.

Aspecte pozitive și negative ale profesiei furtunii

Condițiile în care lucrează minerul sunt foarte dificile. Opera sa se desfășoară la o adâncime considerabilă, adesea la temperaturi ridicate, uneori cu lipsa de aer curat.

Aspectele pozitive ale profesiei GROUZ includ: disponibilitatea beneficiilor; dreptul la pensionare anticipată; perspectivele de carieră; câștiguri mari.

Aspectele negative ale profesiei includ: condiții de muncă dăunătoare, complexe și periculoase; riscuri semnificative de răni sau boli industriale; munca fizică grea; prezența factorilor care au un efect psihologic grav asupra conștiinței minerului.

Responsabilitati principale

O descriere tipică a postului pentru o mină include următoarele atribuții:

  • controlul mașinilor de foraj autopropulsate, a cărucioarelor, cu ajutorul cărora efectuează foraj de puțuri și găuri;
  • inspecția feței, implementarea lucrărilor pentru ao aduce într-o stare sigură, pregătirea site-urilor pentru muncă;

  • operațiuni de încărcare a maselor de roci minate, curățarea zonei de producție;
  • construcția unui acoperiș permanent și temporar în cadrul prevederilor elementelor de fixare pentru pașapoarte, instalarea rafturilor, așezarea podelei în față;
  • acordarea de asistență șoferilor care lucrează cu mașini miniere;
  • controlul livrării, utilaje de încărcare, monitoare hidraulice, dispozitive echipate cu acționări electrice și pneumatice, mecanisme diesel;

  • lucrați cu mecanisme care forțează apa în straturi, precum și controlul sistemului hidraulic atunci când deplasați secțiunile de căptușeală, transportor;
  • asigurarea lucrărilor de instalare și demontare, instalarea echipamentelor în lucrările de mină și fețe, în zonele adiacente fețelor de tratare (blocuri, labe, apropieri);
  • implementarea lucrărilor de instalare la crearea de tavane flexibile, reinstalarea grinzilor de sprijin, asigurând operabilitatea combinelor de captare îngustă;
  • asigurarea lungimii transportoarelor în funcționare;
  • asigurarea livrării elementelor de fixare, a echipamentelor de la derivă pe față, depozitarea acestora, readucerea lor în derivă;
  • operațiuni de încărcare și descărcare a echipamentelor și lucrărilor de mină la fețele de lucru;
  • Furnizare de echipamente cu combustibil și lubrifianți, ungere a dispozitivelor și mecanismelor;
  • lucrați la nișe de conducere.

De asemenea, furtuna este necesară pentru a cunoaște rutele, transformările, semnalele, locația lucrărilor minei. El trebuie să cunoască măsurile de siguranță și recomandările prescrise pentru circulația în mină.

Realizează un miner al acestei profesii și monitorizează performanța instrumentelor de măsurare corespunzătoare.

Principalele prevederi ale instrucțiunilor pentru protecția muncii feței de lucru

Din prevederile generale ale instrucțiunilor de protecție a muncii, GROZD implică faptul că poate fi o persoană care a împlinit vârsta de 18 ani. Pentru lucrătorii din această profesie, sunt stabilite examene medicale periodice și preliminare, în timpul cărora se potrivesc lucrările în mină, pe baza prevederilor Ministerului Sănătății Federației Ruse. În acest caz, radiografia toracică este obligatorie.

Un miner de față poate fi o persoană care a urmat pregătirea profesională necesară, precum și o pregătire adecvată de siguranță cu examene.

În cadrul profesiei sale, GROZ este obligat să respecte cerințele prevăzute pentru protecția muncii și siguranța industrială, prevăzute de un contract de muncă obligatoriu. El trebuie să respecte cu strictețe regulile din programul de lucru intern al minei.

Minerul trebuie să poată utiliza echipament de protecție personală certificat corespunzător, care este furnizat gratuit de către angajator. Pentru a avea un autovehicul individual, o lampă reîncărcabilă pentru cap. Purtați cu voi un sac de îmbrăcăminte, cunoașteți locurile unde sunt amplasate truse de prim ajutor și targă.

În conformitate cu prevederile instrucțiunilor de protecție a muncii, un miner subteran al unui abator, la depistarea situațiilor care pot pune în pericol viața și sănătatea oamenilor, precum și un accident stabilit, deteriorarea stării sale de sănătate, este obligat să anunțe imediat șeful sau managerul superior.