recrutare

Macaraua - lucrează la cerere și prestigiu

Video: Dezbatere Historia Live: „Războiul” vaccinurilor şi lumea după pandemie 2024, Iulie

Care este diferența dintre „operatorul macaralei” de specialitate și profesia „macaraua”? Lucrarea primului este legată de un obiect specific.

Munca celei de-a doua este asociată cu mișcarea constantă, astfel încât abilitățile operatorului unei macarale auto nu sunt suficiente pentru un astfel de specialist. Deci, ce trebuie să știți și să puteți obține o specialitate prestigioasă și profitabilă a unei macarale de camioane astăzi?

Macaraua - locul de muncă este departe de a fi ușor

Puteți obține o specialitate în facultate, liceu, la cursuri speciale sau la o școală tehnică. Dar înainte de internare, trebuie să treceți un comisie medicală: există cerințe speciale pentru sănătatea macararelor de camioane. El trebuie să efectueze simultan mai multe acțiuni simultan: monitorizarea mișcării încărcăturii, controlul poziției macaralei etc. Acesta este motivul pentru care o macaraua pentru camioane este o muncă care necesită:

  • sănătate fizică bună;
  • excelentă coordonare a mișcărilor;
  • rezistență fizică;
  • ochi dresat
  • rezistență la stres;
  • coordonarea mișcării corpului;
  • flexibilitatea atenției.

Macaraua de camioane nu poate ieși des și permanent din locul de muncă. Trebuie să lucreze cu o răceală de iarnă, și în căldură arzătoare. Prin urmare, profesia este contraindicată celor care suferă:

  • boli ale rinichilor, tractului urinar;
  • boli de inimă sau boli vasculare;
  • tulburări ale sistemului respirator;
  • abateri în activitatea organelor auzului, vederii;
  • alte afectiuni.

O macaraua de camioane este un loc de muncă foarte popular astăzi, mai ales în orașele în care se dezvoltă construcția, există întreprinderi mari. Dar acest specialist poate găsi și muncă în așezări de dimensiuni medii, deoarece marfa este transportată nu numai la șantiere și întreprinderi. Munca la Moscova ca macaraua nu este considerată de prestigiu, la fel ca toate specialitățile de lucru. Totuși, acest lucru nu afectează salariile solide ale persoanelor din această profesie și disponibilitatea unui venit suplimentar (dacă acest lucru nu încalcă Legea). Lucrările pe un șantier, o întreprindere mare - nu sunt singurele posturi vacante pe care o macara macara poate conta. Munca pe bază de rotație, care acum este aleasă de un număr tot mai mare de specialiști, aduce un venit deosebit de bun. În plus, schimbul vă permite să alternați perioade lungi de lucru cu nu mai puțin de o odihnă lungă, să combinați munca la distanță cu munca la locul de reședință (dacă doriți).

Ce ar trebui să facă o macaraua de camioane?

Activitatea acestui specialist presupune:

  • sosirea la instalația specificată;
  • selectarea șantierului și instalarea corectă a unei macarale pentru camioane;
  • circulația mărfurilor.

Pentru a face față acestor responsabilități, o macara trebuie să:

  • cunoaște regulile drumului, are permis de conducere;
  • să înțeleagă construcția unei macarale, să se angajeze în repararea acesteia, să efectueze întreținere preventivă;
  • cunoaște principiile macaralei pentru camioane;
  • Cunoașteți și respectați regulile care guvernează încărcarea și descărcarea;
  • cunoaște cerințele de siguranță atunci când mergi pe drumuri, execută lucrări de construcție.

Toate aceste cerințe sunt considerate profesionale. Există însă o altă zonă în care macaraua, ca orice alt muncitor, trebuie să fie bine adaptată. De obicei, sunt descrise în fișa postului. Acesta indică cui se prezintă specialistul, ale cărui cerințe trebuie să le îndeplinească, pentru care trebuie să primească salariul. Aceleași instrucțiuni indică responsabilitățile macaralei și drepturile acesteia.