Managementul carierei

Profesionist "Inginer de comunicare": atribuții, fișa postului și caracteristici

Cuprins:

Video: MRU - Asigurarea Resurselor Umane 2024, Mai

Anonim

Într-o epocă a tehnologiei moderne, când telefoanele radio și fixe sunt utilizate din ce în ce mai puțin, acestea au fost înlocuite de comunicațiile celulare, internetul și televiziunea digitală. În aceste condiții, o profesie nouă și foarte populară în Rusia intră pe piața muncii - inginer de comunicații.

Este o greșeală să crezi că profesia de „semnalist” nu s-a schimbat odată cu dezvoltarea tehnologiei. Oamenii care lucrează în acest domeniu de activitate nu mai sunt doar capabili să pună cabluri telefonice, să urce stâlpi sau să monitorizeze comutatorul. Un inginer de comunicații modern ar trebui să cunoască elementele de bază ale proiectării și să înțeleagă interfețele software. De asemenea, el nu ar trebui să știe doar în teorie cum să creeze și să mențină linii de telecomunicații, ci și să poată pune în practică toate aceste date.

Un pic de istorie

Se crede că pentru prima dată profesia de "semnalist" a apărut odată cu deschiderea pe scară largă a centralelor telefonice la sfârșitul secolului XIX. Oamenii care lucrează pentru ei trebuiau să asigure construcția de linii noi și buna funcționare a echipamentelor. Nu exista doar profesia de semnalist, ci și un operator de telefonie, pe care preferau să-l recruteze fete tinere și educate.

Odată cu descoperirea din 1888, wireless-ul își începe istoria. Anul acesta a inventat o metodă pentru transmiterea și recepționarea undelor radio electromagnetice. Deja în 1896 A.S. Popov a dezvăluit un experiment în care primele informații au fost transmise la o distanță de 250 de metri, iar câțiva ani mai târziu au lansat producția primului echipament.

Acum, sectorul comunicării are un număr mare de profesii, dintre care una va avea în vedere mai detaliat.

Pregătirea profesiei

Pentru a putea lucra în domeniul telecomunicațiilor, trebuie să obțineți un învățământ superior la Facultatea de Inginerie Electronică. Specialități adecvate, de exemplu, ar fi:

  • Sisteme de telecomunicații și comunicații.
  • Comunicare radio și radiodifuziune.
  • O televiziune.
  • Sisteme de telecomunicații multicanal.

La admitere, trebuie să fiți pregătiți pentru a studia disciplinele matematice (analize matematice, programare etc.), subiecții din teoria comunicării (inginerie și grafică computerizată, electronică etc.). Învățământul la universitate vă permite să alegeți un loc de muncă permanent deja la anii 4-5, datorită cursurilor practice. De regulă, departamentele tehnice din aceste instituții de învățământ lucrează îndeaproape cu companii mari pentru a oferi servicii de comunicare și a-și trimite studenții acolo pentru pregătire practică.

Domenii de lucru

Studenții care primesc o diplomă de „inginer de comunicații” pot profita cu ușurință de oportunitatea de a obține un loc de muncă, de exemplu, în companii de servicii multimedia (transmisie de date în timp real, difuzare pe internet sau conferință video), în fabrici mari și combinații, în domeniul afacerilor. Și, bineînțeles, vor fi la cerere în companii care furnizează servicii de telecomunicații (cum ar fi furnizorii de radiodifuziune sau Internet și telefonie mobilă). Acestea vor fi utile și în domeniul tehnologiei informației și al comunicațiilor.

Posibilitățile de realizare de sine sunt nelimitate pentru un absolvent, deoarece semnalatorii se găsesc în diverse sectoare ale economiei:

  • Industria telefonică.
  • Telecomunicații.
  • Poșta și telegraful.
  • Energie
  • Producție și proiectare de electrocasnice.
  • Cercetare și dezvoltare.

Desigur, această listă este departe de a fi completă. Este foarte dificil să reamintim un domeniu de activitate în care tehnologiile moderne legate de comunicare nu au fost încă utilizate. Aproape orice domeniu al vieții moderne este strâns legat de recepția sau transmiterea anumitor informații.

Trăsături comune

Deci, ce face un inginer de comunicații? În termeni generali, responsabilitățile arată astfel:

  • Instalarea de structuri și echipamente liniare de cablu.
  • Funcționarea acestui echipament și a instalațiilor.
  • Optimizarea dezvoltării rețelelor de comunicații.

În general, competența inginerilor în comunicare include tot ceea ce fără de care comunicarea este imposibilă - de la conectarea internetului și crearea rețelelor locale, până la efectuarea de comunicații telefonice și instalarea diverselor echipamente (de exemplu, antene satelit).

Pentru munca de succes în acest domeniu, este obligatoriu să aveți următoarele calități personale:

  • Precizie
  • Răbdare.
  • Sănătate mintală.
  • Creativitate
  • Abilitate de învățare.

Ultima dintre aceste calități este foarte importantă, deoarece ritmul modern de dezvoltare a tehnologiilor de comunicare necesită îmbunătățiri constante din partea specialiștilor în acest domeniu.

Salariu

Un inginer celular în aceste condiții poate conta pe un nivel destul de ridicat de remunerare. Salariul este asociat cu diferența de cerere pentru specialiști în acest domeniu și disponibilitatea inginerilor de comunicații pe piața muncii. Acest lucru permite persoanelor cu această educație să aleagă cu ușurință o poziție potrivită și bine plătită. Dar nimeni nu a anulat diferențierea salariilor în funcție de experiența de muncă și regiunea de reședință.

Deci, un inginer de comunicații din Moscova poate conta pe salarii cuprinse între 25.000 și 30.000 de ruble. Angajatorii oferă această remunerație solicitanților cu studii tehnice superioare și experiență de muncă de un an sau mai mult. În Sankt Petersburg cu aceleași condiții, vă puteți aștepta să plătiți de la 22 la 26 de mii de ruble. În Kazan, Rostov-on-Don și Chelyabinsk vor oferi între 13 și 15 mii.

Un nivel mai mare de salarii va fi oferit sub rezerva experienței de muncă de doi ani și a cunoștințelor echipamentelor Cisco și a anumitor tipuri de centrale telefonice automate. Veți avea nevoie, de asemenea, de cunoștințe de limba engleză, care sunt necesare pentru a studia documentația tehnică. În acest caz, un inginer de comunicații se poate aștepta să plătească până la 48.000 la Moscova, până la 40.000 în capitala de nord și până la 25.000 în alte regiuni.

Dacă solicitantul are mai mult de trei ani de experiență în muncă și are certificate de conformitate profesională, puteți solicita un salariu de aproximativ 70.000 la Moscova, 60.000 la Sankt Petersburg și aproximativ 35-40 mii de ruble în Rusia. Experiență extrem de binevenită în funcții de conducere, precum și capacitatea de a crea rețele de telecomunicații de la zero.

Oportunități de carieră

În ciuda cererii de specialiști în comunicare și a unor rate salariale relativ mari, această specialitate nu poate fi atribuită profesiilor cu o creștere rapidă a carierei. În companiile mijlocii, de obicei, un număr foarte limitat de oameni sunt angajați în furnizarea de comunicații, ale căror poziții se află la același nivel în ierarhia de management. Prin urmare, creșterea salariilor aici depinde mai degrabă de o creștere a experienței de muncă sau de o pregătire avansată, și nu de o schimbare de poziție la una superioară.

În companiile mari cu avansare în carieră, totul este mult mai simplu. Un avantaj uriaș de a lucra în ele este posibilitatea ridicată a creșterii carierei, atât pe direcții orizontale cât și verticale.

Ce trebuie să știți pentru a avea succes în profesie?

Desigur, abilitățile necesare depind de alegerea companiei și a zonei în care este planificată activitatea, dar există anumite cunoștințe necesare în orice companie.

În organizațiile mari, există o divizare pe specializare, iar abilitățile necesare depind în totalitate de funcția deținută.

În ceea ce privește organizațiile mici, aici inginerul de comunicații ar trebui să fie universal și să desfășoare toate lucrările, dacă nu chiar în mod independent, apoi în cadrul unei echipe foarte limitate. Acest lucru necesită abilități semnificative din partea unui specialist.

Aptitudini necesare pentru a lucra într-o companie mică

Cunoașteți software-ul folosit la stația unde intenționați să lucrați. Ar fi bine să cunoaștem câteva opțiuni diferite pentru interfețele de programare.

Pentru a putea găsi pagube pe linie, folosind, de exemplu, un reflectometru. Extindeți cablul cu mâneci. Pentru a extinde dulapurile (locurile de informare ale cablurilor telefonice). Instalați echipamentul și diagnosticați deteriorarea acestui echipament. Bine versat în desene și diagrame. Să fie capabil să folosească echipamentul rețelelor ip.

În orice caz, nu numai abilitățile cerute depind de locul de muncă, ci și de ceea ce ar trebui să efectueze direct inginerul de comunicații. Sarcinile prevăzute în fișa postului constau, de obicei, în planificarea, dezvoltarea și instalarea rețelei de telefonie, instalarea, configurarea și întreținerea echipamentelor. De asemenea, acestea prevăd controlul asupra funcționării dispozitivelor, asigurând calitatea comunicării stabilite și funcționarea fără probleme a echipamentelor. În plus, instrucțiunile inginerului de comunicații pot conține cerințe privind interacțiunea cu operatorii de telecomunicații. Negocierile pot include: calitatea serviciilor furnizate, tarifele utilizate, raportarea.

Pentru cine este potrivit această profesie?

În general, se acceptă că profesia de semnalist este mai potrivită pentru bărbați, cu toate acestea, odată cu dezvoltarea tehnologiilor moderne, reprezentanții sexului mai slab aleg din ce în ce mai mult această specialitate. Așadar, conform unui studiu realizat în 2010, dintre toți solicitanții de locuri de muncă ca inginer de comunicații, 18% erau fete. În funcție de vârstă, locurile de muncă din „inginer de comunicare” sunt căutate mai des de tinerii (sub 35 de ani) cu studii superioare speciale.