Managementul carierei

Ofițer de presă - a doua persoană după șef

Video: POLIȚIȘTI PRINȘI ÎN FLAGRANT 2024, Iunie

În zilele noastre, în starea fiecărei companii respectabile, există întotdeauna o poziție ca un ataș de presă. Ponderea socială a acestor specialiști este atât de semnificativă încât sunt percepute nu doar ca reprezentant al companiei. Uneori în clasamentul politicienilor celebri puteți găsi și atașatul de presă al unuia dintre ei.

Accesul nelimitat la informații oficiale și clasificate îi conferă semnificație în cercurile politice și „instanțele”. Desigur, pentru a obține un astfel de statut în sfera comercială sau politică, este nevoie de timp, multă dorință și noroc.

În mod tradițional, atribuțiile acestui angajat includ:

  • relaționarea cu serviciile de informații;
  • pregătirea informațiilor pentru publicarea în presă (interviuri, declarații, rapoarte, comunicate de presă);
  • organizarea de conferinte, interviuri;
  • informarea managementului interacțiunilor de presă;
  • organizarea cercetărilor asupra activității mass-media.

Un manager de PR al unei companii gestionează de obicei activitățile unui purtător de cuvânt care lucrează îndeaproape cu șeful companiei și șefii altor structuri ale companiei. Atașatul de presă este, de fapt, a doua persoană după lider (nu întotdeauna, dar în multe situații).

Acesta este un secretar a cărui activitate se bazează pe interacțiunea oficială cu presa în calitate de reprezentant al companiei. El trebuie să știe aproape totul despre munca ei, despre lista de produse, tehnologiile de producție și multe altele. De asemenea, acest specialist ar trebui să fie capabil să citeze declarațiile șefului companiei, punând accentul și eliminând dualitatea sensului celor spuse. El „nu va intra în buzunar pentru un cuvânt” și va răspunde întotdeauna corect la întrebarea complicată, prezentând compania într-o lumină favorabilă.

Calitățile importante ale unui reprezentant al acestei profesii includ loialitatea față de companie. O abordare creativă a oricărei situații și capacitatea de a găsi diverse soluții acceptabile pentru problemă sunt, de asemenea, puncte foarte importante în activitatea unui ofițer de presă.

Cine este potrivit pentru un astfel de loc de muncă?

În primul rând, viitorul ofițer de presă trebuie să fie un savant. Prezența unor experiențe de viață și capacitatea de a proteja secretele cuiva vor fi avantaje semnificative. De asemenea, este important ca credo-ul vieții personale să coincidă cu poziția bucătarului, deoarece încrederea necondiționată este baza colaborării.

În al doilea rând, personalitățile isterice nu au nimic de făcut într-o astfel de poziție, deoarece de multe ori trebuie să fii tolerant și să urmezi subordonarea.

Unde să-l cauți?

Cea mai bună opțiune este să căutați un candidat printre prietenii dvs. O persoană familiară nu se teme să aibă încredere în niciun secret. Un aspect pozitiv al acestei opțiuni este conștientizarea preliminară a calităților personale ale solicitantului, a punctelor tari și a punctelor slabe ale acestuia.

De asemenea, o opțiune bună este angajarea unui jurnalist din mass-media locală. Conexiunile sale dobândite și cunoștințele despre această problemă vor fi utile în viitor.

Puteți încerca să găsiți un angajat prin intermediul agențiilor de recrutare a căror specializare este legată de acest domeniu. Angajatorul nu va trebui să se gândească la candidații demni și la interviuri, pentru că vor face acest lucru la agenție. Headhunters va căuta atașatul de presă al companiei până la găsirea candidatului ideal.