Managementul carierei

Economiștii sunt motoarele afacerilor

Cuprins:

Video: Care sunt cele mai profitabile afaceri din agricultura 2024, Iunie

Anonim

De la sfârșitul secolului trecut și până în zilele noastre, profesia de economist a rămas cea mai la modă. Criza a făcut unele ajustări la popularitatea acestei specialități. Este ușor pentru economiști să găsească un loc de muncă, merită absolvenții să meargă la universități în această direcție?

Mulți solicitanți aspiră să intre în instituții economice, dar nu toată lumea știe exact ce funcții îndeplinește un economist și care este scopul activității sale. Care este profesia de economist? Vom înțelege acest lucru mai detaliat.

Cine este economistul?

În general, economiștii pot fi atribuți specialiștilor care oferă activitate economică eficientă în activitatea întreprinderilor și companiilor. Cel mai adesea, această profesie este învecinată cu marketeri, finanțatori, contabili, manageri.

Economiștii sunt persoane care au întotdeauna o cerere mare la acele întreprinderi în care este necesar să se efectueze o analiză constantă a activității economice, este necesar să se calculeze corect finanțele și să se controleze cheltuielile fondurilor. Această profesie este întotdeauna necesară, cu siguranță poate fi atribuită celor foarte plătiți. Datorită faptului că există multe domenii conexe, domeniul de activitate este destul de larg. De exemplu, un economist-manager este un specialist cu înaltă calificare angajat în domeniile administrării afacerilor. În secolul trecut, a apărut conceptul de manager, când asistenții (managerii) erau invitați la întreprinderi. Managerul trebuia să planifice clar și să organizeze toată munca în întreprindere, să învețe oamenii, să distribuie responsabilități, în general, să știe tot ce este necesar pentru activitatea coordonată a echipei. Acum, managerii dintr-o organizație mare sunt în fiecare departament, sunt responsabili pentru unele direcții înguste, de exemplu, un manager de publicitate, un manager de vânzări sau un manager de economist.

La ce trebuie să fii capabil?

Un economist este o profesie, la baza căreia se află o educație economică superioară. În plus, pentru o direcție specifică, este necesar să existe un set adecvat de cunoștințe. Pentru un analist financiar, un lucru este necesar, pentru statistici - altul, pentru managementul financiar - un al treilea. În general, orice economist trebuie să aibă o mentalitate analitică, să aibă o gândire matematică, să fie harnic și meticulos în activitatea sa, să se poată concentra rapid în orice situație. Adesea, un economist trebuie să cunoască limbi străine pentru creșterea carierei. Și, cu siguranță, engleza gratuită va afecta pozitiv nivelul salariului.

Ce ar trebui să știe economiștii?

Economiștii sunt profesioniști care sunt bine versați în acte juridice complexe, decrete, ordine și ordine. Ei sunt pur și simplu obligați să studieze toate noile materiale metodologice privind auditul, contabilitatea, analiza activității economice. Ar trebui să:

  • Înțelegeți complexitatea activității economice planificate.
  • Cunoașteți procedurile de elaborare a planurilor financiare anuale pentru viitor, diverse planuri de afaceri.
  • Înțelegeți menținerea tuturor înregistrărilor contabile.
  • Cunoașteți procedura pentru elaborarea materialelor cu costuri financiare, cu forța de muncă.
  • Cunoașteți toate metodele de contabilitate statistică și analize economice.
  • La introducerea de noi tehnologii și tehnici, economistul trebuie să-și determine eficiența economică.
  • Când întocmiți contracte, cunoașteți regulile pentru proiectarea materialelor, metodelor și metodelor de desfășurare a lucrărilor de calcul.
  • Cunoașteți și respectați clar timpul și procedura de raportare.
  • Studierea experienței străine și interne în organizarea rațională a economiei în producție în condiții de piață.
  • Pentru a cunoaște metodele de piață de menaj, tehnologii de producție, echipamente de operare pentru echipamente.
  • Studierea elementelor de bază ale legislației, regulilor și reglementărilor privind protecția muncii.

Economiștii sunt lucrători care ar trebui îndrumați în activitățile lor de fișele de post elaborate. Desemnează munca și concediează economistul în conformitate cu ordinea șefului întreprinderii.

Responsabilitati principale

Atribuțiile economiștilor acoperă un domeniu larg de activitate, deoarece profesia se intersectează cu activitatea contabilă, de management, financiară. Responsabilitățile specifice depind de specificul întreprinderii, de distribuția funcțiilor între departamente și de alte caracteristici ale activității. În unele companii, economiștii lucrează la planuri de afaceri, undeva îndeplinesc funcțiile de contabili, analizează fezabilitatea costurilor, determină nivelurile cheltuielilor. Se întâmplă chiar ca economiștii să investească, să calculeze perspectivele de afaceri și să rezolve sarcini complexe strategic. S-ar părea că există multe direcții - aceasta este complexitatea. Pe de altă parte, educația economică superioară face posibilă construirea unei cariere în multe domenii de afaceri.

Perspective, salariul economiștilor

Economiștii sunt oameni care privesc cu mult înainte. Fiecare dintre ei începe cu o poziție obișnuită, dar mulți urcă cu succes pe scara carierei, devenind ulterior manageri de departament sau manageri de întreprinderi. Un specialist novice se poate aștepta să câștige între 800 și 1.000 de dolari. Adesea, salariul depinde de specificul companiei: în activitatea de alimentație și construcții, salariile ajung până la 1.500 USD. Veniturile cresc atunci când apare experiența și apare o creștere a scării în carieră. Economiștii cu experiență primesc venituri de la 1.500 la 3.800 USD. Deși mult depinde, desigur, de specificul, dimensiunea și rentabilitatea companiei (sunt posibile sume mult mai modeste). Dacă aveți o gândire analitică, lucrul cu numere este hobby-ul dvs., sunteți harnic, scrupulos, atunci specialitatea economistului vă va potrivi cu siguranță.